2026-ig elengedhetetlen, hogy a magyar költségvetési hiányt a megengedett szintre mérsékeljük.

Nagy Márton, a nemzetgazdasági tárca vezetője (balra) látható, míg mögötte Ódor Bálint, Magyarország uniós állandó képviselője áll az Európai Unió pénzügyminiszteri Tanácsának 2025. február 18-i ülésén. - Fotó: Európai Unió Tanácsa / Európai Unió
Az Európai Unió Tanácsa zöld lámpát adott a magyar kormány középtávú költségvetési elképzeléseinek, és javasolta, hogy 2026-ra zárja le a túlzott költségvetési hiány problémáját – tájékoztatott a testület.
Az Európai Unió közös gazdasági keretrendszere megköveteli, hogy a tagállamok hiánya ne haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) három százalékát. Ez azt jelenti, hogy az állam legfeljebb három százalékkal költhet többet, mint amennyi bevétele származik. Továbbá, az uniós szabályok szerint a tagállamok államadósságának sem lenne szabad túllépnie a GDP 60%-át.
A szabályok betartását túlzottdeficit-eljárások révén biztosítják, ám a koronavírus-járvány idején ezeket felfüggesztették. Csak némi módosítást követően, tavaly óta kezdték el újra alkalmazni őket. Az Európai Bizottság hét tagállam, köztük Magyarország esetében is javasolta a folyamat elindítását, amit a Tanács, a magyar elnökség alatt, jóváhagyott.
Ezzel párhuzamosan az uniós kormányoknak négy-ötéves költségvetési terveket is be kell adniuk, ami összefügg a túlzottdeficit-eljárással, ha ilyen indult ellenük: a középtávú tervben jelezhetik, hogyan felelnének meg a szabályoknak. Az Európai Bizottsággal egyeztetve alakítják ki a tervet, és ugyan a magyar kormány a vitákról szóló hírekre igyekezett úgy csinálni, mintha minden rendben lenne, a magyar költségvetési tervet halasztás és módosítás után javasolta ajánlásra az Európai Bizottság. Januárban csak a magyar eljárásnál nem adott ki ajánlásokat a Tanács.
Az eredeti 6,1 helyett 4,3 százalékos vállalás lett a középtávú tervben, ez került a túlzottdeficit-eljárásnál kiadott ajánlásba is, amire kedden igent mondott a Tanács. Jövőre, a parlamenti választás évében négy százalékkal számolnak, ami kicsit több, mint az első terv 3,8 százaléka.
A Tanács ajánlása szerint így 2026-ban véget kellene vetni az túlzó hiánynak, ami "a terv feltételezései alapján" a bruttó nemzeti össztermékhez képest három százalék alá süllyedne. A kormánynak április végéig kell eredményes intézkedéseket hoznia, és ismertetnie kell a szükséges lépéseket, majd legalább félévente jelentenie kell, hogyan halad.
Amennyiben egy tagállam nem teljesíti a szabályok betartására vonatkozó kötelezettségeit, pénzbírságra számíthat.