A 4iG célja, hogy Egyiptomtól Ausztriáig terjedő kábelhálózatot hozzon létre.


A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett vállalat élén álló Fekete Péter vezérigazgató a sajtó előtt bemutatta a cégcsoport jövőbeli növekedési stratégiáit és azokat a szinergiákat, amelyek révén a hatékonyság növelésére törekednek.

A 4iG Nyrt. már pénteken közölte, hogy 2024-ben 700,4 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, amelynek 85 százaléka a telekommunikációs, 15 százaléka az informatikai divízióból származott. Az EBITDA 230,8 milliárd forint volt tavaly, az EBITDA-marzs 33 százalék, az egy részvényre jutó EBITDA pedig 771,6 forint lett.

Ennek ellenére a cégcsoport 48,5 milliárd forintos veszteséget könyvelt el, amelyet elsősorban olyan tételek okoztak, amelyek nem jártak pénzkiáramlással. Ilyenek voltak például az akvizíciók átértékelése révén keletkezett 23,6 milliárd forintos többletköltségek, valamint a 17,6 milliárd forintos nem realizált árfolyamveszteség. Továbbá, a magyar telekommunikációs portfólió átalakítása miatt egy egyszeri, 9,9 milliárd forintos ráfordítás is terhelte a vállalatot. Az ezektől a tételektől megtisztított adózott eredmény végül 2,7 milliárd forintot mutatott.

Fekete Péter vezérigazgató hétfői előadásában felvázolta, hogy a csoport három pilléren nyugszik. Úgymint a telekom, az informatikai (IT) valamint az űr- és védelmi pilléreken, amelyeket külön vállalatokba, illetve vállalatcsoportokba szerveztek.

A telekom szektorban zajló átalakulások keretében a négy érintett vállalat (Vodafone, DIGI, Invitel, Antenna Hungária) esetében az infrastruktúrával foglalkozó cégeket leválasztották a szolgáltatásokat nyújtó társaságokról. E folyamat első lépéseként a cégek száma négyből nyolcra emelkedett. Az idei második fázisban pedig a különböző jellegű vállalatokat két fő entitásba csoportosítják: egy infrastruktúrával és egy szolgáltatásokkal foglalkozó cégbe. A Vodafone szakértői csapata jelentős szerepet játszott az átalakítások során, különösen az IT rendszerintegráció területén. A vállalati SAP rendszerek migrációja olyan példátlan lépés volt, amely nemcsak a cég számára volt mérföldkő, hanem "benchmark" projektként is elismerést nyert – hívta fel a figyelmet Fekete Péter.

A 4iG Csoport 2025. január 1-jétől egy új korszakot nyit a telekommunikációs piacon, amikor is a One márkanevet bevezetve egyesíti szolgáltatásait. E naptól kezdve a Vodafone Magyarország, a DIGI, az Antenna Hungária és az Invitech lakossági és vállalati távközlési ajánlatai kizárólag a One márkán keresztül lesznek elérhetők. A Vodafone Magyarország ezentúl One Magyarország Zrt. néven fog működni. A One márka alá tartozó cégek 2025 második felében egyesülnek a One Magyarország Zrt.-vel, így erősítve a cégcsoport pozícióját a piacon.

A vezérigazgató munkatársunk regionális terjeszkedésre vonatkozó kérdésére elmondta, hogy a vállalat számára a Nyugat-Balkán több országa - Horvátország, Szlovénia, Szerbia, Bulgária, Észak-Macedónia - érdekes piac lehet. A belépés történhet organikusan, saját jelenlét kiépítésével, vagy akvizíciók révén. Koszovó és Bosznia-Hercegovina konkrét lehetőségeiről nincs egyértelmű válasz, de a cég folyamatosan figyeli a piacot és a versenytársakat. A vállalat hosszú távon saját infrastruktúrát építene ki, különösen, ha a tervezett adatkábelprojekt megvalósul - várhatóan 2028-ra. Ez majd Albániát köti össze Egyiptommal és az Európát Ázsiával összekötő adatforgalom egy része is áthaladhat rajta. Optimális esetben Ausztriáig is kiépülhet a saját infrastruktúra. Ehhez lokális adatközpontok kiépítése is szóba jöhet.

A 4iG űr- és védelmi pillérének fejlesztése erőteljes lendületet vett: új partnerségeket építettek ki és új megállapodásokat írtak alá amerikai, német és lengyel stb. partnerekkel. 2025. január 1-jével Dr. Sárhegyi Istvánt a 4iG Csoport űr- és védelmi technológiákért felelős vezérigazgató-helyettesévé nevezték ki.

A leányvállalat új beszállítói megállapodást kötött a német CPI Vertex Antennentechnik GmbH-val. A megállapodás keretében a német cég felelős lesz a HUSAT Program keretében a HUGEO és HULEO műholdak földi kommunikációs igényeihez szükséges speciális antennarendszer (9-11,5 méter átmérőjű, nyolc parabola antennából álló) és rádiófrekvenciás berendezések biztosításáért és telepítéséért. A telepítési folyamatot a Hungaro DigiTel Kft. koordinálja és felügyeli. A HUSAT Program pedig nem csupán Magyarország, hanem a Közép- és Kelet-Európa (CEE) régió legnagyobb magánfinanszírozású műholdas kezdeményezése is.

A 4iG Csoport a Rotor & Cams Zrt. fölött többségi tulajdont és irányítási jogot szerzett, amely cég a legkorszerűbb technológiai megoldások integrálásával egyedi, optimalizált multirotoros, merevszárnyú és hibrid drón-rendszerek fejlesztését, gyártását, valamint drónrendszerek alkalmazását kínálja partnerei számára. A Rotors & Cams főként a térképészet és térinformatika, ipari diagnosztika, katasztrófaelhárítás, mezőgazdaság és környezetvédelem területén nyújt kiegészítő szolgáltatásokat.

Lapunk kérdésére Fekete Péter elmondta, hogy Jelenleg is több műholddal dolgoznak együtt, például a Spacecom és az Eutelsat rendszereivel. Ezek olyan geostacionárius kommunikációs műholdak, amelyek a Föld forgásával megegyező sebességgel keringenek, így mindig ugyanazt a földrajzi területet látják el. Lefedettségük kiterjed Észak-Európától egészen Dél-Afrikáig. Erre a technológiára elsősorban a DTH (Direct-to-Home) televíziós szolgáltatás miatt van szükség. A Spacecom például olyan műholdakat is üzemeltet, amelyekkel Ukrajnában nyújtanak televíziós és kommunikációs szolgáltatásokat.

Emellett vannak földmegfigyelő műholdak is, amelyek alacsonyabb pályán, gyorsabban keringenek, így nagyobb területeket tudnak folyamatosan pásztázni. Ezeket főként meteorológiai előrejelzésekhez, természeti katasztrófák monitorozására és határvédelemre használják.

Ezek a műholdak a szuverenitás és védelem terén elengedhetetlen szerepet játszanak, mivel lehetővé teszik a katonai csapatmozgások nyomon követését és a kritikus területek alapos felügyeletét.

A vállalatcsoport esetleges negyedik pillérének megvalósítása a jövőbeli lehetőségek alakulásától függ - nyilatkozta Fekete Péter kollégánknak. Évek óta dolgoznak a potenciális lehetőségek feltérképezésén, így nem tartja szükségesnek, hogy havonta módosítsák a stratégiájukat. A fintech és pénzügyi technológiák területe, amelyről szó esett, szoros kapcsolatban áll az IT szektorral is. A világ gyors ütemű változásai miatt a 4iG-nek rugalmasan kell reagálnia, hogy kiaknázza a legígéretesebb irányokat. Ugyanakkor a 4iG stratégiai befektetési holdingként történő elhelyezése egy stabil alapot nyújt, amely viszonylag állandó marad. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy egy új üzletág létrehozása nem csupán erőforrások, eszközök és munkaerő átcsoportosítását jelenti – ez egy hónapokig, sőt éveken át tartó, alapos folyamat. Például a védelmi iparban való megjelenéshez is hosszú előkészítési időszak volt szükséges, és bármely új területre való belépés szintén komoly stratégiai tervezést igényel – érvelt Fekete Péter.

Related posts