A forint is váratlanul reagált az amerikai áremelkedésre - Világgazdaság

A dollár mozgása lendületet kapott, míg az amerikai tőzsdék hűvösebb vizekre eveztek a januári inflációs adatok vártnál magasabb értéke miatt. A forint, mielőtt az adatokat nyilvánosságra hozták volna, gyengült mind az euróval, mind a dollárral szemben, de most úgy tűnik, hogy a hazai valuta ismét erőre kap.
A forint erősödéssel válaszolt a vártnál magasabb amerikai inflációs adatokra, amelynek következtében napközben négyhavi csúcsot is elért az euróval szemben.
A közös európai fizetőeszköz jegyzése délelőtt 402 forint alá is benézett, a forinterő azonban nem sokkal a tengerentúli adatközlés előtt elakadt, és egészen 403,5-ig engedett ki az egyes elemzők szerint technikai alapon már egyébként is túlvett magyar pénz.
A forint a januári amerikai fogyasztói árindex közzététele után újra erőre kapott, és kezdetben 402,8-ra esett vissza a keresztárfolyam.
A reggeli órákban a dollár jegyzése még 388 forint körüli értéken mozgott, ám a kora délutáni órákra ez az árfolyam 391 forintra emelkedett. 14:30 után azonban a trend megfordult, és a kurzus lefelé indult. Az első próbálkozás során a dollár árfolyama visszatért a 390 forintos szint alá, ami még mindig 0,4 százalékos erősödést jelentett a napon belül.
Januárban az amerikai fogyasztói árak a várakozásokhoz képest kedvezőtlenebb irányba mozdultak el, 0,5 százalékos növekedést mutatva az előző hónaphoz viszonyítva, amely felülmúlja a prognosztizált 0,3 százalékot. Éves szinten pedig 3 százalékos inflációt regisztráltak, ami szintén meghaladja a piaci elemzők által várt 2,9 százalékos drágulást.
A szezonális torzító tényezőktől szűrt maginfláció havi bázison 0,4 százalékkal emelkedett.
A dollár 0,3 százalékkal emelkedett az euróval szemben, a keresztárfolyam 1,033-ra csökkent. Ez a vártnál nagyobb drágulás a Fed idei kamatcsökkentési lehetőségeit tovább korlátozza, hiszen a szigorúbb monetáris feltételek kedvező helyzetbe hozzák a dollárt.
A tőzsde viszont nem követett hasonló tendenciát: az amerikai határidős indexek az inflációs adatok nyilvánosságra kerülése után több mint 1 százalékkal csökkentek. Ezzel párhuzamosan a 10 éves amerikai kötvényhozam 8 bázisponttal 4,62 százalékra nőtt.