A Győr és a Fradi a kontinens csúcsán áll, miközben a Veszprém klubvilágbajnoki diadalával még inkább megkoronázta teljesítményét. | M4 Sport


Tavasszal és nyár elején két magyar csapat is diadalmasan ünnepelhette a Bajnokok Ligáját: a Győr női kézilabda együttese és a Ferencváros férfi vízilabda csapata egyaránt felért Európa csúcsára. Ezt követően a Veszprém csapata is megmutatta erejét, hiszen az októberi klubvilágbajnoki címével újabb győzelmet könyvelhetett el. A "Valahol Európában" című minisorozatunkban visszatekintünk a magyar csapatok 2024-es nemzetközi szereplésére, és az első epizódban a kézilabda és vízilabda világát járjuk körbe.

A tél végén nem éppen kedvezően alakult a férfiak Bajnokok Ligája csoportja. A Telekom Veszprém fájóan lemaradt a közvetlen negyeddöntőt érő második helyről, míg a Szeged csapata három vereséggel zárta a csoportkört, így csupán a hatodik pozíciót sikerült megszereznie. Ennek következményeként a nyolcaddöntőben színmagyar összecsapás vár ránk.

Ekkor határozottan kirajzolódott a két csapat közötti különbség, amit a Veszprém különösen a Bajnokok Ligájában hangsúlyozott: mind idegenbeli, mind hazai pályán hét-hét góllal múlta felül legnagyobb riválisát. Sajnos a negyeddöntőben a csapat teljesítménye már nem volt ennyire meggyőző; bár hazai pályán egy góllal nyertek, érzékelhető volt, hogy a visszavágó nem ígérkezik könnyűnek. Az Aalborg végül meglepően simán lépett tovább, ezzel megfosztva a Veszprémet a négyes döntő lehetőségétől.

A bakonyi csapat tagjai különleges lehetőséget kaptak, hiszen szabadkártyát nyertek a klubvilágbajnokságra, és ha már Egyiptomban jártak, aranyéremmel a nyakukban tértek haza. A playoff szakasz különösen emlékezetes volt Ligetvári Patrik és társai számára, mivel mind az elődöntőben, mind a döntőben hosszabbításra volt szükségük a győzelemhez. Az elődöntőben a Barcelona ellen olyan dominálással játszottak, hogy a túlórában öt góllal verték meg őket. A döntőben a háromszoros győztes Magdeburggal kellett megküzdeniük, ahol Rodrigo Corrales kiemelkedő teljesítménye döntő szerepet játszott, így 34-33-ra diadalmaskodtak, ünnepelve ezzel első klubvilágbajnoki címüket.

A klubvébé katarzisa különösen jelentős volt az átalakuláson átesett csapat számára, amelynek edzője is megváltozott. Az esemény előtt a Bajnokok Ligájában egy hatalmas pofonba ütköztek, hiszen kilenc góllal kaptak ki a Sportingtól. Noha ez a vereség nyomot hagyott rajtuk, Xavi Pascual együttese sem előtte, sem azóta nem mutatott gyengeséget. Néha kicsit küzdve, máskor viszont igazi gálaelőadással játszottak, és a 10 forduló után hibátlan mérleggel vezetik csoportjukat. Ezzel a teljesítménnyel és a világszinten is kiemelkedő játékoskerettel a Bajnokok Ligája négyes döntője szinte elvárásnak számít számukra.

Az OTP Bank-Pick Szeged számára november közepe mérföldkőnek számított a bajnokságban, hiszen sikerült legyőzniük a Veszprémet, ami igazi teljesítménynek számít. A Bajnokok Ligájában viszont a csapat kétarcúsága továbbra is megfigyelhető. A Magdeburg ellen aratott győzelem valóban figyelemre méltó kezdés volt, ám ezt ellensúlyozza a Kolstad ellen elszenvedett hazai vereség. Jelenleg a csapat negyedik helyezése reálisnak tűnik, hiszen eddigi négy mérkőzésük mindegyikét egy gólos különbséggel döntötték el, így nagyon közel állnak a riválisokhoz. A csoport első két pozíciója sem tűnik elérhetetlennek a hátralévő fordulók során, de ahhoz, hogy ezt elérjék, elengedhetetlen lenne bravúros teljesítmény Nantes-ban, vagy a Barcelonával szemben.

A második számú nemzetközi sorozatban, az Európa-ligában is ünnepelhetünk egy magyar továbbjutót, a MOL Tatabánya KC csapatát. A gárda csoportja nem tűnt túlzottan nehéznek, kivéve a Flensburgot, hiszen a németek veretlenül zárták a csoportkört. A Bányászra egyszer tíz, otthon pedig 17 gólt vertek rá, ami figyelemre méltó teljesítmény. Ugyanakkor Bartucz Lászlóék a Sesvete és Karvina ellen veretlenek maradtak, ami a csoport második helyét eredményezte számukra. Ennek köszönhetően a második csoportkörben folytathatják a küzdelmet. Azonban fontos megjegyezni, hogy a február elején kezdődő új szakaszba pontokat nem vihetnek magukkal, és a Gummersbach, valamint a Fenix Toulouse ellen sem lesz könnyű dolguk.

Az FTC-Green Collect is belevágott az Európa-liga selejtezőjébe, de sajnos a rájátszás első mérkőzésén 18 góllal maradt alul a Silkeborg otthonában, ami gyakorlatilag megpecsételte a főtáblás álmaikat (a visszavágót ugyanakkor becsületből megnyerték). A harmadik számú sorozat, az Európa Kupa viszont sokkal sikeresebb időszakot hozott a csapat számára tavasszal: előbb a Besiktast, majd a Presovot búcsúztatták el kettős győzelemmel. Az Olympiakosz ellen a legjobb négy között sem tűnt reménytelennek a helyzet, hiszen hazai pályán döntetlent játszottak, ám Görögországban sajnos sima vereséget szenvedtek el, így búcsúzniuk kellett a sorozattól.

Bár az utolsó három csoportmeccsük során nem sikerült győzelmet aratniuk, és a Magyar Kupát is elbukták itthon, a Győri Audi ETO KC mégis ambiciózus tervekkel vágtak neki a 2023/2024-es Bajnokok Ligája-szezon hajrájának. Nem véletlenül, hiszen Per Johansson alakulatának már a negyeddöntő első mérkőzésén sikerült megmutatnia erejét: a címvédő Vipers otthonában hét gólos diadalt arattak. Így a visszavágón elszenvedett kétgólos vereség is elegendőnek bizonyult a budapesti négyes döntőhöz való bejutáshoz.

Ahogy egy évvel korábban a Ferencváros esetében, úgy a Győri ETO csapata számára is rendkívül izgalmasan alakult az elődöntő, ami talán még a „izgalmas” szónál is több érzelmet hordoz. Az Esbjerg ellen a magyar együttes látszólag magabiztos helyzetben volt, hiszen egygólos előnnyel játszottak, és ők birtokolták a labdát. Ám hat másodperccel a mérkőzés vége előtt hiba csúszott a gépezetbe, és a labda a dánokhoz került, akik villámgyors ellentámadást vezettek. Ezt a kritikus ziccert Sandra Toft a dudaszó pillanatában bravúrral hárította. A sikeres védekezés után a csapat mámoros hangulatban léphetett a döntő színpadára, ahol magabiztos, 30-24-es győzelmet arattak az azóta Ludwigsburggá avanzsált Bietigheim ellen. Ezzel a diadallal a klub történetének hatodik Bajnokok Ligája címét ünnepelhették, és például Stine Oftedal is búcsút intett a csapatnak egy meghatározó pillanatban.

A Ferencváros tavasszal még nyögte kicsit a 2023 őszi gyengélkedését Martin Albertsennel, hatodik helyen csusszant tovább a BL-ben, s Allan Heine gyorsan egyre inkább összerakta a csapatot, a Brest elleni nyolcaddöntőt is magabiztosan vette. Ami a Győrnek viszont sikerült az Esbjerggel szemben, az a Fradinak egy körrel korábban nem, Klujberék itton egy, idegenben öt góllal kaptak ki.

Erre a szezonra alaposan megerősítették a Fradit, Kubatov Gábor pedig ki is mondta, hogy egyértelműen a BL-cím a cél, ebben papírforma szerint az ETO lehet az egyik legfőbb rivális. A címvédő és az egy évvel korábbi ezüstérmes eddig szinte csontra ugyanolyan csoportkört produkál: a Győr 6-1-1-es, az FTC 7-0-1-es mérleggel áll BL-nyolcasában, de amíg ez az ETO-nak elég az első helyhez, a Fradi "csak" kapaszkodik az eddig makulátlan Metzre.

A női kézilabda Bajnokok Ligájával kapcsolatban adózunk még egy kalaplengetéssel a DVSC-SCHAEFFLER-nek, amely szabadkártyásként érkezett a sorozatba, de nemhogy nem lógott ki lefelé, a legjobb nyolc közé jutástól is hajszál választotta el. A csoportkör újévre eső részében már voltak szép skalpjai, konkrétan megverte a két későbbi döntőst, majd a 16 között jött a címvédő.

Már a hazai egygólos vereség sem nézett ki rosszul, a kinti meccs meg aztán kimondottan nem, az utolsó tíz perccel fordulva még néggyel vezetett a Loki. A hajrát aztán nem bírta, a Vipers Loic Abbingh világklasszis játékával kiegyenlített, majd az utolsó percekben ikszre mentette az összecsapást, azaz egy góllal továbbjutott. Hiába hasalt el a nagy lehetőségnél a csapat, nemzetközi vonatkozásban is sokan kapták fel a fejüket a kiváló teljesítményére.

Az idei szezon nem éppen a debreceni csapat sikereit hozta, hiszen nem sikerült kvalifikálniuk magukat az El-főtáblára a román Ramnicu Valcea ellen, így véget ért európai kalandjuk. Hasonló sorsra jutott a Vác is, amelynek szintén nem volt reális esélye a német Thüringer ellen a versenysorozatban.

Mosonmagyaróvár tavasszal izgalmas kalandba vágott bele az Európa-ligában, ahol az évet egy emlékezetes bravúrgyőzelemmel indította a Sola ellen. Ez a siker megalapozta a csapat továbbjutását, amely végül a második helyet hozta el számukra. A negyeddöntőben azonban a román Bistrita ellen két, oda-vissza játszott mérkőzésen is kétgólos vereséget szenvedtek el. Az MKC méltósággal búcsúzott az európai versenytől, de a kérdés most az: mennyi időbe telik, míg újra megjelenik a nemzetközi színtéren?

Nehéz szavakba önteni az FTC-Telekom Waterpolo teljesítményét, amely az egész évben összesen egy vereséget szenvedett, de mint utóbb kiderült, annak sem volt különösebb jelentősége. A csoportkörből elsőként jutott a máltai négyes döntőbe, amelynek a vége ugyan mámoros lett, de nem volt egyszerű az út az ünneplésig. A Novi Beograd ellen a szerb csapat a legvégén mentette ötöspárbajra az elődöntőt, Szkumpakisz kísérletét viszont Vogel Soma kifejelte, így jöhetett másnap a döntő a Zalánki Gergőt is felvonultató (azóta jobb sorsra érdemes) Pro Recco ellen.

A finálét abszolút dominálta a magyar bajnok, sőt az utolsó negyedben egy négyperces kiállítás miatt maratoni emberelőnyhöz is jutott. A teljesen kaotikussá váló végjáték nyilván a zöld-fehér játékosokat is összezavarta, arról nem beszélve, hogy kompenzálás révén a bírók folyamatosan adták a sima előnyöket az olaszoknak, de végül is kibekkelték, s 12-11-es győzelmükkel felültek Európa trónjára.

A Varga Dénestől búcsút vevő csapat, amely a teljesség igénye nélkül Vámos Mártonnal és Manhercz Krisztiánnal is megerősödött, most a címvédés irányába halad. A riválisok nem tűnnek túl erősnek, hiszen a Ferencváros könnyedén átrobogott a Bajnokok Ligája csoportján. Az utolsó fordulóban ugyan veszélybe került a veretlenségük Splitben, de még azt a mérkőzést is sikerült megfordítaniuk. A sorozatot megelőzően pedig Budapesten hódították el az Európai Szuperkupát, legyőzve a Jug Dubrovnikot.

A Jug Dubrovnik ellen a Vasas Plaket számára nem éppen a legszerencsésebb módon alakult az Eurokupa sorsolása. Címvédőként rögtön a legjobb 16 között találkoztak a későbbi győztessel, ami végül két szoros vereséget eredményezett. A piros-kék csapat ráadásul névadó szponzorát is elvesztette, de a magyar bajnoki bronzérmes státuszukkal mégis elindultak a Bajnokok Ligájában. A Marseille ellen aratott váratlan bravúrgyőzelem pedig azt mutatja, hogy a küzdelem megérte. Bár a továbbjutás még mindig távoli álomnak tűnt, az Eurokupa nyolcaddöntőjében a Barcelona legyőzése nem tűnik lehetetlen küldetésnek.

Ugyanott majd a montenegrói Primoraccal találkozik a BVSC-Manna Abc, amely szintén a sorozat ezen szakaszában búcsúzott egy évvel korábban, ráadásul drámai körülmények között a Crvena zvezda ellen. A Varga Dániellel és több jó magyar játékossal megerősített csapat a BL-főtáblától sem volt messze szeptemberben, az Eurokupa selejtezőjét magabiztos teljesítménnyel húzta be, majd a csoportját is megnyerte, még az Ortigia elleni vereség is belefért közben. A csapat folyamatosan fejlődik, ráadásul csupa magyar játékossal, ami kimondottan biztató lehet a közeljövőre nézve. Hátha alkotnak valami nagyot az Eurokupában!

Két további magyar csapat is részt vett a második számú európai sorozat főtábláján. A Szolnoki Dózsa szoros versenyt folytatott, és sajnos az októberi Mladost elleni ötöspárbaj elvesztése miatt nem sikerült a továbbjutás. Ezzel szemben az Endoplus Service-Honvéd büszkén nézhet vissza, hiszen az utolsó csoportmeccsükön legyőzték a csoportelső Barcelonát, aki később a Vasassal mérkőzött meg.

A női vízilabdában még mindig nem a Ferencváros uralja a mezőnyt, de a Bajnokok Ligájában továbbra is eredményesen szerepelnek. Gerendás György utolsó félévében a csapatnak nem sikerült továbbjutnia a BL-csoportkörből, hiszen a Mataro túl nagy falatnak bizonyult, és a csapat az Etnikosz Pireusz és az Eger között helyezkedett el. Az új szezonban azonban a Fradi visszavágott Keszthelyi Rita és csapata ellen, és a selejtező után a csoportkörben is hibátlan teljesítményt nyújt eddig. Jelenleg jó esélyük van arra, hogy bejussanak a négyes döntőbe.

Amikor szóba kerül a Tigra ZF-Eger, nem lehet elmenni a tavaszi teljesítménye mellett, amit már méltattunk. Különösen figyelemre méltó, hogy a Bajnokok Ligájában sikerült legyőzniük a Ferencvárost. Az OB I bronzérmese sajnos nem tudta megugrani a BL-selejtezőt, csupán a III. Kerületi TVE-t tudták felülmúlni. Azonban az Eurokupa csoportkörében megfordult a helyzet: míg az Eger csupán az ötödik helyen végzett, a Kerületnek sikerült továbbjutnia. Török Dorina és csapata nemzetközi szereplését mindenképpen a kellemes meglepetések közé sorolhatjuk, még ha a sorozat negyeddöntőjében végül a Trieszt legyőzte is őket.

A magyar bajnok UVSE sajnos nem volt szerencsés tavasszal, amikor az Olympiakosszal került egy BL-csoportba, így a négyes döntőbe jutásról lemondhatott. Az új idényben sem alakult kedvezően Benczur Márton csapatának sorsa a legrangosabb európai sorozatban. A magyar rangadót a BVSC-Manna Abc ellen simán megnyerték, de a Catania és a Sant Andreu ellen elszenvedett vereségek miatt nehéz helyzetbe kerültek a második kör előtt. A BVSC-nek most már bravúros teljesítményre lenne szüksége a továbbjutáshoz. A zuglóiak viszont egy remek csoportkörnek köszönhetően bejutottak az Eurokupa négyes döntőjébe, ám ott sajnos két ötgólos vereséggel zárták a sorozatot, így érmek nélkül távoztak.

Related posts