A Mol vállalat többségi részesedést szerez a BME Fenntartó Zrt.-ben.


- Közép-Európa egyik legnagyobb iparvállalata, a Mol ötvenmilliárd forintos vételi ajánlatot tett az állami tulajdonú BME Fenntartó Zrt.-re - jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) ünnepi szenátusi ülésén Budapesten. Elmondta: a megújuló magyar felsőoktatás újabb mérföldkőhöz érkezett a megállapodással, a magyar mérnöki tudás fellegvára stratégiai szövetséget kötött az iparral. A Mol felismerte, hogy létfontosságú érdek, hogy fejlődését biztosítsa a szükséges kutatási és emberi erőforrásokkal - tette hozzá.

- A fenntartói jogok ötödét úgy értékesítették, hogy a nemzetstratégiai célok érvényesítése érdekében az államnak aranyrészvény, a BME-nek az egyetemi autonómia érvényesítéséhez ezüstrészvény jutott - hangsúlyozta a miniszter, és megjegyezte:

Az elmúlt években megújult és versenyképesebbé vált a magyar felsőoktatás, ennek kulcsa, hogy szakított a szocialista nagyvállalati működés modelljével. Az átalakulás sikerét jelzik a nemzetközi rangsorokban elért eredmények, a nemzetközi publikációk számának és a szabadalmaknak a növekedése, valamint a megnövekedett hallgatói létszám és a vidéki intézmények erősödése is.

A magyar felsőoktatás versenyképessége nem lehet önmagában cél; ez a rendszer a nemzet, a társadalom és a diákok szolgálatára kell, hogy összpontosítson - emelte ki. Külön elismerésben részesítette Roska Botond neurológusprofesszort, aki a két Nobel-díjas kutató, Krausz Ferenc és Karikó Katalin nyomdokain haladva 2025-ben elnyerte a Neumann János professzori címet. Roska Botondot kivételes pályafutása és rendkívüli szerénysége jellemzi; tudományos munkájával nemcsak a tudományos közösséget, hanem a betegeket is segíti, hiszen kutatásai révén visszaadja a látást sokaknak - áll a távirati iroda beszámolójában.

A díjat Charaf Hassan rektor és Kovács Levente, a Neumann János Számítástudományi Társaság elnöke, az Óbudai Egyetem rektora adta át Roska Botondnak, az egyetem volt hallgatójának, aki kutatócsoportjával a Bázeli Egyetemen olyan génterápiát dolgozott ki, amely visszaállíthatja azok látását, akik valamilyen genetikai rendellenesség miatt vakultak meg.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) nemrégiben nyilvánosságra hozott egy közleményt a fenntartóváltás kapcsán. A dokumentumban Charaf Hassan hangsúlyozta, hogy ez a váltás új lehetőségeket nyit meg az intézmény számára, lehetővé téve egy átfogó megújulást. Az új célkitűzés az, hogy a BME nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is elismert képzési és kutatási tevékenységét egy versenyképesebb és rugalmasabb keretrendszerben folytathassa. A Mol, amely évtizedek óta stratégiai partnerként működik együtt az egyetemmel, a tulajdonszerzés révén még magasabb szintre emelheti ezt a jelentős együttműködést.

Ahogy a hírekben is megjelent, a BME akkreditációi és jogosultságai a BME Fenntartó Zrt.-ben bekövetkező tulajdonosi változás ellenére is megmaradnak.

Az egyetem közleménye szerint a BME Fenntartó Zrt. és a Kulturális és Innovációs Minisztérium közötti általános felsőoktatási feladatellátási keretmegállapodás és szerződés rögzíti az egyetem azon teljesítményvállalásait, amely biztosítja az intézmény állami finanszírozását 2030-ig. Ennek értelmében növelni kell a minősített oktatók és kutatók számát, a K+F és szakértői, közvetlen uniós forrásokból és hazai pályázatokból érkező bevételeket, valamint a minősített publikációk számát és az idézettséget.

Hankó Balázs az ünnepi szenátusi ülés keretein belül e jeles alkalom kapcsán a következőket emelte ki:

Az egyetem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel. kötött, a korábban is általa kezelt vagyonra vonatkozó, 99 évre szóló vagyonkezelési szerződés értelmében a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon továbbra is állami tulajdon marad.

Charaf Hassan a szenátusi ülés keretében tartott beszédében hangsúlyozta, hogy a fenntartóváltás következtében az egyetem továbbra is megőrzi az államilag finanszírozott helyek számát, ráadásul a hallgatói ösztöndíjrendszer is bővülni fog. Kiemelte, hogy a doktori hallgatók létszáma a jelenlegi 750-ről várhatóan 2035-re megduplázódik.

A Műegyetem fenntartói jogai március 1-jén átkerültek a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól a BME Fenntartó Zrt.-hez, és most a Mol érdeklődése irányul a megszerzésére.

A rendezvényen az egyetem vezetői átadták a tiszteletbeli doktori címeket, a BME alapítójáról elnevezett József Nádor-emlékérmet, a Sztoczek József-emlékérmet, a Műegyetem kiváló oktatója díjat, az év legjobb hallgató sportolójának járó Hajós Alfréd-díjat - utóbbit a párizsi olimpia aranyérmes párbajtőrözője, Nagy Dávid kapta -, valamint felavatták a Műegyetem mintegy 150 új doktorát.

Related posts