A migrén hátterében gyakran a stressz és a hormonális ingadozások állnak, amelyek a két legfontosabb kiváltó tényezőként emelhetők ki. - WEBBeteg


Négy migrénes beteg közül három esetében a fejfájás kialakulását úgynevezett trigger tényezők váltják ki. Számos ilyen faktor létezik, köztük a stressz és a hormonális ingadozások, amelyek kulcsszerepet játszanak a migrénes rohamok megjelenésében.

A migrénes rohamokat kiváltó okok egyénenként változnak, és mindenki másféle trigger faktorokra reagál. Ezek a kiváltó tényezők lehetnek erőteljes külső ingerek, mint például hangos zaj, élénk színek vagy kellemetlen szagok. Emellett időjárási változások, alkoholfogyasztás, dohányfüst, bizonyos ételek és gyógyszerek, valamint fizikai megterhelés is hozzájárulhat a rohamok megjelenéséhez. Az alvás-ébrenlét ciklusának felborulása, emésztési zavarok, vitaminhiány, drasztikus diéták, koplalás vagy akár egy főétkezés kihagyása szintén szerepet játszhatnak. A migrén kiváltásában azonban a leggyakoribb tényezők a stressz és a nőknél tapasztalható hormonális változások.

A határidők, a kötelezettségek nyomása, a feszültségek lassan és alattomosan vezetnek a migrénes roham kialakulásához. Azoknak, akiknek ez a trigger faktoruk, azaz a panaszaik kiváltója, igyekezniük kell felismerni és elkerülni a stresszt. Mivel sajnos nem mindig áll módunkban kivédeni, fontos, hogy megtanuljuk kezelni a stresszt, oldani a feszültséget, ebben segít a megfelelő mennyiségű és minőségű pihentető alvás és relaxációs technikák elsajátítása és alkalmazása.

Nőknél migrént kiváltó tényező lehet hormonváltozás, hormonális ingadozások is, pl. menstruációhoz, terhességhez, hormonális fogamzásgátláshoz vagy menopauzához kötődően.

A menstruáció jelentkezése előtt röviddel az ösztrogénszint lecsökken, és a migrénre hajlamos nők egy részénél ez rohamot válthat ki a havi vérzés előtt vagy alatt.

Fejfájás és női hormonok - Milyen kapcsolatok rejlenek mögöttük? A fejfájás gyakori jelenség, amely sok nő életét befolyásolja, különösen a havi ciklusuk során. De miért van ez így? A női hormonok, mint az ösztrogén és a progeszteron, kulcsszerepet játszanak a menstruációs ciklusban, és ezek szintjének ingadozása közvetlen hatással lehet a fejfájások megjelenésére. Az ösztrogén szintjének csökkenése a menstruáció előtt gyakran vált ki migrént vagy más típusú fejfájást. Ezenkívül a terhesség, a szoptatás és a menopauza is jelentős hormonális változásokkal jár, amelyek szintén befolyásolhatják a fejfájás gyakoriságát és intenzitását. Fontos, hogy a nők figyeljenek a testük jeleire, és ha rendszeresen tapasztalnak fejfájást, érdemes szakemberhez fordulniuk. A megfelelő diagnózis és kezelés segíthet enyhíteni a tüneteket és javítani az életminőséget.

Amerikai kutatók egy 1750 migrénes páciens adatainak részletes elemzését végezték, amely során megállapították, hogy a résztvevők 84%-a nő. A megkérdezettek 76%-a jelezte, hogy migrénes rohamát valamilyen kiváltó tényező okozta. Az eredmények szerint a páciensek 40%-ánál a rohamok alkalmanként, 27%-uknál gyakran, míg 9%-uknál nagyon gyakran egy konkrét okhoz köthetők. Különböző egyének esetében a stressz önmagában is elegendő lehet a migrénes rohamok kiváltásához. Vannak, akiknél a rohamok csak akkor jelentkeznek, ha a stressz mellett alkoholt is fogyasztanak, vagy ha az időjárás drámaian változik, esetleg ha az alvás-ébrenlét ciklusa felborul. Érdekes módon a migrénes páciensek 80%-a, akiknél nem figyeltek meg konkrét kiváltó tényezőt a rohamok előtt, stresszes életmóddal rendelkezett.

A második leggyakoribb kiváltó ok a hormoningadozás, a harmadik pedig az éhség, ezt követi az időjárás-változás, majd az alvás-ébrenlét ritmus megváltozása. Azok a páciensek, akiknek rohamait trigger faktor váltja ki, stresszes életet élnek. A páciensek egyharmada nevezte meg a hormoningadozást mint kiváltó tényezőt.

Nem minden migrénes páciens ismeri fel saját trigger faktorát. A tanulmány szerint 100 páciens közül 95 naplóvezetés segítségével rájön, mi okozza rohamait. A szakértők ezért azt javasolják a migrénben szenvedőknek, hogy vezessenek úgynevezett fejfájás naplót, amelybe minden lehetséges körülményt és tényezőt jegyezzenek fel, ami a migrénes rohamokat előidézhette, megelőzte. Ha felismerik, mely tényező(k) vezet(nek) migrénes rohamhoz, ezeket tudatosan elkerülhetik vagy viselkedésterápiával kordában tarthatják.

Related posts