A szükségállapotot kihirdető dél-koreai elnök leváltását javasolja.
Tüntetők áramlanak az elnöki rezidenciához Szöul szívében, 2024. december 4-én. A tömeg hangos kiáltásokkal és transzparensekkel fejezi ki követeléseit, miközben a város fényei alatt megjelenik a társadalmi változás iránti vágy.
Szerdán a szöuli parlamentben hat ellenzéki párt képviselői benyújtották Jun Szogjol dél-koreai elnök elmozdítására irányuló indítványukat. Az ellenzék arra hivatkozik, hogy az államfő "súlyosan és nagymértékben megsértette az alkotmányt" azzal a javaslatával, hogy előző napon szükségállapotot kívánt bevezetni az ország területén.
Az ellenzék azon az állásponton van, hogy Jun Szogjol kedden este hirdetett szükségállapota mögött valójában az állhat, hogy elkerülje a saját és családja ellen zajló nyomozást. Ennek következtében lemondásra szólították fel.
Nem állt fenn semmi olyan előfeltétel, például háborús helyzet, fegyveres lázadás vagy nagyobb országos vészhelyzet, amely az alkotmány alapján indokolttá tette volna ezt a lépést, áll az elnök elmozdítását célzó beadványban, melyről pénteken vagy szombaton szavaznak.
Jun Szogjol, Dél-Korea elnöke, kedd este a YTN televízió élő műsorában bejelentette, hogy szükségállapotot hirdet ki az ország területén. E döntését azzal indokolta, hogy fel szeretné számolni azokat az Észak-Korea-barát államellenes csoportokat, amelyek akadályozzák a kormány munkáját. A dél-koreai parlament, melynek 300 képviselője közül 190-en jelen voltak, szerdára virradóra elfogadta a szükségállapot feloldásáról szóló határozatot. Néhány órával később azonban az államfő visszavonta a rendelkezést, és a rendkívüli jogrend fenntartására kivezényelt katonák visszahívásáról is döntött.
A főváros utcáin a tüntetők az államfő lemondását követelték, gyertyafényes demonstrációt tartva Szöul belvárosában. Ez a megmozdulás emlékeztetett a 2017-es eseményekre, amikor Pak Kunhje volt elnök távozását követelték, majd a résztvevők az elnöki palota felé vonultak. A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint az elnök kabinetfőnöke és kulcsfontosságú tanácsadói tömegesen benyújtották lemondásukat, és a védelmi miniszter is követi ezt a példát.