A várólista csökkentését remélik a legújabb csúcstechnológiai robot segítségével.


A centrum megnyitása óta a térdprotézisműtétek száma a duplájára nőtt, és jövőre 300 beavatkozás elvégzése a kitűzött célunk.

Egész Európában egyedülálló robotsebészeti centrumot fejleszt az EMINEO Magánkórház. Az ortopéd robotsebészeti centrum a régió egyik legnagyobb kompetencia-központja és ellátócentruma, ahol a 21. századi orvostechnológiai fejlesztés találkozik az EMINEO több évtizedes szakmai hátterével és sebészgárdájával.

A célzottan erre a feladatra tervezett műtőben a központ 20 fős csapata - amely ortopéd sebészekből és szakképzett egészségügyi dolgozókból áll - a Zimmer Biomet amerikai orvostechnikai cég ROSA® sebészeti robotját használja. Ezzel a technológiával a protézisbeültetések eddigi legmagasabb szintű precizitását érik el.

Miközben a külföldi klinikákon jellemzően csak 1-2 sztársebész alkalmazza a robotasszisztenciát, az EMINEO-ban már 11 sebész szerezte meg a robotasszisztált műtétek elvégzéséhez szükséges képzettséget, és végez műtéteket ROSA® segítségével. További 5 ortopéd szakorvos minősítése folyamatban van.

"Az EMINEO ortopéd robotsebészeti centruma 11 certifikált sebésszel európai szinten is kuriózumnak számít a ROSA® robotot alkalmazó klinikák között, és egyértelművé teszi, hogy az EMINEO jelentős humánkapacitás-fejlesztéssel készül a robottámogatott ortopédiai műtétek térnyerésére. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a ROSA® ortopédiai robotasszisztens megjelenésével hozzájárulhatunk a hazai egészségügyi ellátás színvonalának emeléséhez" - fogalmazott Mészáros Márton, a Comesa Budapest Kft., a Zimmer Biomet eszközök hazai kizárólagos forgalmazójának ügyvezetője a szerdai sajtótájékozatón.

A folyamatosan bővülő igények kielégítése érdekében a centrum sebészei jövőre már több mint 300 térdprotézisműtétet terveznek elvégezni. Az új technológiai fejlesztések révén most már olyan különleges beavatkozásokra is képesek, mint a kétoldali térdprotézis egyidejű beültetése, amely rendkívüli precizitást és szakértelmet igényel.

"A robotasszisztált protézisműtétek megjelenésével valójában egy új korszak vette kezdetét a szakmában. Míg a páciensek korábban külföldre utaztak, hogy a legmodernebb technológiával végezzék el a műtéteket, ma már hozzánk érkeznek ezekért a csúcstechnológiás eljárásokért" – emelte ki dr. Knoll Zsolt PhD, az Ortopéd Robotsebészeti Centrum vezetője és az EMINEO Magánkórház alapító orvosigazgatója.

"A megszerzett tapasztalatok és a kedvező visszajelzések rendkívül meggyőzőek, ezért 2025 közepétől várhatóan már a csípőprotézisek, majd 2026 elejétől a vállprotézisek beültetésénél is alkalmazni fogjuk a robotasszisztencia előnyeit" - tette hozzá.

A centrum működésének első három hónapjában a térdprotézisműtétek száma drámaian megnövekedett, kétszer annyian keresték fel a klinikát, mint az előző év azonos időszakában. A páciensek többsége már a modern robotasszisztált beavatkozást választja, ami jól mutatja a technológiai fejlődés iránti bizalmat. 2023-ban összesen 150 térdprotézisműtétet hajtottak végre, ebből csupán az elmúlt három hónap alatt 50 alkalommal alkalmazták a robotsebészeti eljárást. A hagyományos módszerekkel végzett műtétek száma drasztikusan csökkent, így a klinikán a térdprotézisműtétek túlnyomó többsége már a robottechnológiát használja. Érdekes megjegyezni, hogy a páciensek között a nők aránya kétszer akkora, mint a férfiaké, és a betegek többsége 60-80 éves korosztályba tartozik.

A robot folyamatosan fejlődő mesterséges intelligenciája több százezer műtéti tapasztalatot hasznosítva gyűjti az adatokat, és valós időben támogatja a sebészeket információkkal. Az új technológia kiemelkedő előnye, hogy a protézisbeültetési folyamat rendkívül pontos, figyelembe véve a páciens egyedi anatómiai sajátosságait.

"Elsődleges célunk, hogy tovább javítsuk a műtéti eredményeket és elősegítsük a fájdalommentes életet. A ROSA®-t kifejezetten úgy alakították ki, hogy a sebészek számára személyre szabott megoldásokat nyújtson, figyelembe véve az egyes betegek egyedi jellemzőit a protézis behelyezésekor. A műtét előtt és alatt gyűjtött adatok révén a sebészek részletes információkat kapnak a beteg sajátos anatómiájáról" – nyilatkozta Farah Hamdan, a Zimmer Biomet regionális igazgatója.

A térdprotézis-beültetés az ortopéd sebészet egyik legbonyolultabb protetikai eljárása, amely nagy tapasztalatot és precizitást követel meg a beavatkozást végző orvostól.

A ROSA® rendszer, amely világszerte több mint 1500 helyszínen van használatban, rendkívüli precizitással dolgozik. Képes milliméteres és fokos eltérések pontos meghatározására és korrekciójára a műtéti folyamat során. A robotasszisztens klinikai kutatásokkal alátámasztott támogatást nyújt a szalagok műtéti beállításában, ezáltal elősegítve a mozgásfunkciók hatékonyabb helyreállítását.

A robot által támogatott műtétek során nem csupán a protézis pontos elhelyezése válik lehetővé, hanem a műtéti stressz is jelentősen csökken. Az innovatív robotasszisztált térdprotézis-beültetési eljárás révén a felépülés üteme felgyorsul, és a rehabilitációs folyamat is sokkal hatékonyabbá válik.

"Száz műtétből 80-82 esetben rendkívül kedvező eredmények születtek a hagyományos eljárások alkalmazásával. A ROSA® robot azonban ezen a már impresszív arányon 10-15 százalékkal javít, hiszen képes figyelembe venni a térd minden pozíciójában a szalagok feszességét és lazaságát. Olyan finom és precíz módosításokat eszközöl, amelyeket a hagyományos módszerek mellett nem tudunk megvalósítani" - emelte ki dr. Knoll Zsolt PhD.

Lényeges hangsúlyozni, hogy a ROSA® robot nem végez önálló beavatkozásokat. Az operáció során minden döntés a sebész kezében van, aki a műtét irányításáért felelős. Ez azt jelenti, hogy a sebész akár felül is bírálhatja a robot által tett javaslatokat - tette hozzá a szakértő.

Related posts