Albérlet Magyarországon: A második hónapja folyamatosan csökkennek az árak - Világgazdaság Az albérletek ára Magyarországon a második hónapja tapasztal csökkenést, ami figyelemre méltó trendet jelez a lakáspiac alakulásában. Az ingatlanpiac változásai és
A KSH és az ingatlan.com lakbérindexe jelentős csökkenést mutatott. Az elmúlt évek drágulási ralija után az albérletek kezdenek olcsóbbá válni, az esést pedig Budapest vezeti.
November hónapban az albérletárak országos szinten 0,6%-kal, míg Budapesten 1,1%-kal csökkentek az előző hónaphoz képest. Éves összevetésben azonban az országos drágulás 7,7%, Budapesten pedig 7,8% volt. Ezek az adatok a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből származnak.
Az ingatlanhirdetési portál szerdai közleményében jelezte: második hónapja csökkennek az albérletárak. A lakbérek drágulásának megállása arra utal, hogy a bérleti díjak elérték a bérlők fizetőképességének felső határát.
Jelenleg a bérlők több mint 10 ezer kiadó ingatlan közül választhatnak. A főváros területén a XX. és XXI. kerület a megfizethetőbb lehetőségeket kínálja, hiszen itt az átlagos lakbér 200 ezer forint alatt mozog. Ezzel szemben a II. és V. kerület a prémium kategóriát képviseli, ahol a bérleti díjak 340 ezer és 330 ezer forint körül alakulnak.
A főváros határain túllépve Debrecen a legmagasabb bérleti díjakkal rendelkező városnak számít, ahol december elején átlagosan 220 ezer forintért voltak elérhetők a kiadó lakóingatlanok. Ez az összeg csökkenést mutat az előző hónapban tapasztalt 230 ezer forinthoz képest. Érdekesség, hogy éves szinten a kiadó lakások és házak száma szinte megduplázódott, így közel 1200 ingatlan várja a bérlőket.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője rámutatott, hogy a kínálat jelentős növekedése is hozzájárulhatott a drágulás megfékezéséhez.
A vidéki albérletek ára még mindig magas.
A vármegyeszékhelyek közül az átlagos bérleti díj Győrben 200 ezer forint volt december első napjaiban. A székesfehérvári albérletpiac 175 ezer, a pécsi 165 ezer, a szegedi pedig 160 ezer forintos átlaggal kezdte az év utolsó hónapját. Ehhez képest megfizethetőbb városnak számít Kecskemét a 140 ezer forintos, vagy Miskolc a 120 ezer forintos bérleti díjjal.
Balogh László a legutóbbi közleményében hangsúlyozta, hogy jövőre a munkaadók akár havi 150 ezer forint lakhatási támogatást nyújthatnak, amelyet a 35 évnél fiatalabb munkavállalók bérleti díjaik csökkentésére is felhasználhatnak. Ezen kívül a minimálbér 290 ezer forintra emelkedése várható, ami széleskörű bérnövekedést generálhat a magasabb jövedelemmel rendelkező dolgozók körében is.