Aperol Spritz a robotpultostól, kávé a lagúna kristálytiszta vizéből – az idei Velencei Építészeti Biennálé a fenntarthatóság szellemében bontogatja szárnyait. Az esemény különleges hangsúlyt fektet arra, hogy a jövő építészeti megoldásai összhangban legy

Építészeti és dizájntervek? Nem, ez már a múlté. Fenntarthatóság, ökotudatosság, klímavédelem? Igen, ez a jövő! Az idei Velencei Építészeti Biennálé, ahol 66 ország képviselteti magát, a következő kulcsszavakkal bővül: Intelligens. Természetes. Mesterséges. Kollektív. A több száz innovatív projekt nem csupán a Giardini és az Arsenale hagyományos kiállítótereiben található; a lagúna városának szinte minden szegletét betölti, új perspektívákat és gondolatokat hozva a város életébe.
Úgy tűnik, a szerelmesek és a csókok városának szűken vett néhány tízezres lakosságát a múlt héten jobban izgatta Jeff Bezos Amazon-alapító - cikkünk megjelenésével párhuzamosan zajló - háromnapos esküvői bulija, mint a 19. Építészeti Biennálé. A 66 nemzet mintegy 300 építészeti, fenntarthatósági, klímavédelmi projektjét bemutató eseményre rossz nyelvek szerint a múlt pénteken kevesebben voltak kíváncsiak, mint ahányan a 20-30 millió dollárra becsült lagzi ellen tiltakoztak.
Az idei biennálé a világunkat alakító intelligencia sokszínű aspektusait – beleértve a mesterséges intelligencia izgalmas lehetőségeit – tárja a közönség elé, hangsúlyozva, hogy az intelligencia túlmutat a technológiai dimenzión, és magában foglalja az alkalmazkodóképességet, valamint a környezeti tudatosságot is. Carlo Ratti, a biennálé kurátora, aki a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) professzora és a Senseable City Lab vezetője, úgy véli, hogy az építészet a múlt és a jövő közötti híd szerepét tölti be. Szerinte ahhoz, hogy szembenézzünk a világot fenyegető kihívásokkal, az építészeti gondolkodásnak minden elérhető intelligenciát aktiválnia kell. Ratti hangsúlyozza, hogy az építészeknek sürgős szemléletváltásra van szükségük ahhoz, hogy mérsékeljék a klímaváltozás iparágra gyakorolt hatásait, hiszen az építészet a globális szén-dioxid-kibocsátás 38 százalékáért felelős. Minden újonnan épített négyzetméter 500 kilogramm szén-dioxid kibocsátásával jár, ami azt jelenti, hogy a fenntarthatóságot szolgáló innovatív építészeti megoldások előtérbe helyezése, valamint az anyagok újrahasznosítása nélkül a kibocsátás csökkentése nem lehetséges.