Az Európai Unió területén sok helyen kedvezőbb helyzetben vannak a nők, mint Magyarországon.


Az Európai Unióban a magyar nők helyzete majdnem a legrosszabb, de a tendenciákat figyelve jövőre már nem utolsó előtti, hanem utolsó lesz Magyarország a nemek közötti egyenlőség tekintetében.

A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) - amely az Európai Unió kutatással, elemzéssel megbízott hivatala - közzétette a 2024-es nemek közötti egyenlőségi indexet. Az idei jelentésben 100 pontból 71 pontot értek el átlagban az uniós tagállamok, ami az egy évvel ezelőtti állapothoz képest minimális, 0,8 pontos javulást jelent. A fejlődés egyenlőtlen a tagállamok között, nyolc országban - közöttük Magyarországon - lassabb a változás.

Az index a mindennapi élet hat alapvető dimenzióját vizsgálja - munka, pénz, tudás, idő, hatalom és egészség -, és ezáltal egy sokrétű képet nyújt. Például, noha a nők döntéshozatali szerepvállalásában tapasztalható némi pozitív változás, a hatalom területén a nők képviselete sajnos a legrosszabb szintet mutatja.

A nemek közötti egyenlőségi index adatai alapvető fontosságúak lesznek a női jogok jövőbeli tervezésében, valamint a 2025 utáni időszakra vonatkozó nemek közötti egyenlőségi stratégiánk kidolgozásában. Elkötelezetten fogunk harcolni a még meglévő egyenlőtlenségek felszámolásáért, és továbbra is szót emelünk a társadalmunkban tapasztalható nők elleni erőszak ellen.

- Az eredmények kommentálásakor Hadja Lahbib, az esélyegyenlőségért felelős biztos kiemelte a fontos megállapításokat. A vizsgált területek pedig a következő aspektusokat ölelik fel:

Ami a számokat illeti: az uniós átlag tehát 71 pont a hat terület összevetésében. Külön-külön a következő a helyzet:

Ehhez viszonyítva a magyar számok a következőképpen alakulnak:

2021 óta Magyarország összesített pontszáma 0,5 ponttal emelkedett, míg 2010 óta a változás összesen 5,4 pontot tesz ki. E fejlődés mögött elsősorban a munka világában elért előrelépések állnak, amelyek 10,6 pontos javulást eredményeztek.

A jelentés rávilágít arra, hogy Magyarország a tagállamok között a hatalomgyakorlás terén a legrosszabb helyezést érte el, összesen 27,1 ponttal. Különösen aggasztó, hogy a politikai döntéshozatal területén a nemek közötti egyenlőség szempontjából az ország 2010 óta az utolsó helyen áll. Jelenlegi helyzete 24,9 pontra csökkent, míg a gazdasági döntéshozatal esetében még rosszabb a helyzet: itt csupán 20,3 pontot ért el. Az elmúlt három év során a pénzügyi területen is romlott a teljesítmény, hiszen a helyezésünk 19-ről a 22. pozícióra esett vissza. A jelentés megállapítása szerint ez a tendencia szoros összefüggésben áll a gazdasági helyzet romlásával, ami nem meglepő fejlemény.

Az összesített adatokat tekintve Magyarország mögött csak Románia áll. Azonban a trendeket elnézve a románok hamarosan előzni fognak. Most 0,3 pont a különbség Magyarország javára, de egy évvel ezelőtt még 1,2 pont volt az előnyünk. Magyarország előtt a görögök állnak 59,3 ponttal, vagyis másfél pont előnnyel.

Related posts