Az Európai Unió meglepetten és zavarodottan szemléli az Egyesült Államok legújabb lépéseit.

Az Európai Parlament plenáris ülésén, ahol a "kereskedelem új korszakára való felkészülés" volt a téma, Maros Sefcovic kiemelte, hogy a vámok alkalmazása nemcsak a kereskedelmet sújtja kedvezőtlenül, hanem a fogyasztók számára is jelentős hátrányokat okoz.
A vámok visszavezetésével az Egyesült Államok a saját polgáraira vet ki adót, növeli a saját vállalkozásainak költségeit, és növeli az inflációt. A vámok nem csak a kereskedelmi partnerek számára károsak, hanem azt a kockázatot is magukban hordozzák, hogy számos más gazdaságot is destabilizálhatnak, vagy akár a globális kereskedelmi rendszer egészét - mondta. Ez egy olyan forgatókönyv, amelyben mindenki veszít - húzta alá.
Sefcovic hangsúlyozta, hogy az Európai Unió határozottan ki fog állni az érdekei védelme mellett az igazságtalan intézkedésekkel szemben. Kiemelte, hogy elérkezett az a pillanat, amikor az unió alaposan mérlegeli az amerikai lépésekre adható reakcióit.
"Határozott és kiegyensúlyozott lépéseket teszünk az ellenintézkedések bevezetésére. A gazdasági érdekeinket meg fogjuk óvni, védelmezni fogjuk a munkavállalóinkat, a vállalkozásainkat és a fogyasztóinkat" - nyilatkozta Sefcovic, majd hozzáfűzte: "Bár képesek vagyunk az európai érdekek védelmére, ez nem az az irány, amit szerettünk volna követni."
Az uniós biztos kiemelte, hogy az Európai Unió elkötelezett az építő jellegű párbeszéd folytatása mellett. Készen áll a tárgyalásokra, és célja, hogy olyan kölcsönösen előnyös megoldásokra leljen, ahol ezt a helyzet engedi.
Kijelentette, az Európai Unió továbbra is elkötelezett a szabályalapú kereskedelem előmozdítása mellett. A kereskedelem, akkor tud virágozni, ha a szabályok méltányosak, a környezet pedig kiszámítható. A kereskedelmi partnerek között helyre kell állítani a bizalmat - húzta alá.
"Biztosítani fogom, hogy az Európai Unió felkészült legyen bármilyen kihívásra, amit az új korszak a kereskedelem világában elénk hoz" - hangsúlyozta.
Az EU mindig is a kölcsönösen előnyös partnerségek lehetőségét kereste, amelyeknek lényege a stabilitás, a méltányosság és a fenntarthatóság.
"Ez különböztet meg minket másoktól. Ha pedig arra szükség van, akkor meg fogjuk védeni az iparunkat és az egységes piacot. Nagyon nagy a tét mind a két oldalon. Szeretnénk elérni, hogy továbbra is jól működjön a gazdaság, mert csak ez az értelmes választás" - tette hozzá a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos.
László András, a Fidesz európai parlamenti (EP) képviselője a vitában kifejtette, hogy Donald Trump amerikai elnök adminisztrációja a vámok bevezetésével világosan demonstrálta, mennyire rugalmasan képesek az országok alkalmazkodni, valamint mennyire hajlandóak együttműködni az illegális bevándorlás megfékezésében. Számos állam már elfogadta, hogy visszatoloncolja állampolgárait az Egyesült Államokból, és megerősíti a határvédelmi intézkedéseit.
"Így kell megvalósítani ezt a folyamatot, így lehet ismét biztonságossá tenni az európai határokat" - fogalmazott László András, majd hozzátette: "Európában alkalmazzuk ezt a bevált módszert. Tegyük újra fényessé Európa jövőjét!"
Kijelentette, hogy az EU migrációs és menekültügyi paktuma már a benyújtása előtt megbukott, így valóságos csődöt mondott. Hangsúlyozta, hogy a közös külső határok védelme érdekében elengedhetetlen az együttműködés.
"Amennyiben nem biztosítjuk a külső határaink védelmét, és nem állunk ki azokkal az unión kívüli országokkal szemben, amelyek nem hajlandók visszafogadni a saját, uniós tartózkodásra nem jogosult állampolgáraikat, úgy elkerülhetetlenné válik, hogy a közös piacot eszközként alkalmazzuk."
László András kifejtette, hogy a vámok és különféle gazdasági intézkedések bevezetése elengedhetetlen az olyan országokkal szemben, amelyek nem hajlandók visszafogadni állampolgáraikat Európából.