Az új év beköszöntével jelentős könnyebbségek érkeztek a mezőgazdasági őstermelők és az élelmiszeripari kistermelők mindennapjaiba.


Az új év új reményeket és könnyítéseket hozott az élelmiszeripari kistermelők, valamint az árbevételi plafont el nem érő mezőgazdasági őstermelők számára az EPR (kiterjesztett gyártói felelősségi) rendszer keretein belül. A kormány frissítette a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működését szabályozó 80/2023. (III. 14.) Kormányrendeletet, amely számos előnyt biztosít a termelők számára.

A módosítások fő célja, hogy a helyi és kisebb volumenű élelmiszertermelésben részt vevő szereplők, valamint az árbevételi határt el nem érő mezőgazdasági őstermelők számára könnyebbé tegyék az adminisztrációs folyamatokat. Az új szabályozás szerint ezek a termelők lehetőséget kapnak arra, hogy egyszerűsített adatszolgáltatást válasszanak, és az EPR díjakat évente egy alkalommal kell csak megfizetniük.

Az egyszerűsített adatszolgáltatás lényege, hogy az érintettek csak a csomagolás fő összetevőjének anyaga alapján szolgáltatnak adatot, és ennek megfelelően fizetik meg az éves díjat. Ez például azt jelenti, hogy egy üvegben - papír címkével és fém tetővel - mézet értékesítő kistermelő kizárólag az üveg alapanyag után fizet. Azonban, ha ugyanez a termelő több üveg mézet papírdobozban árusít, a papírdoboz gyűjtőcsomagolás után is keletkezik díjfizetési kötelezettsége.

Az új jogszabály értelmében az érintett kistermelők és őstermelők számára megszűnik a kötelező regisztráció az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál. E helyett a koncessziós társaság által működtetett elektronikus platformon kell megadniuk azokat az adatokat, amelyeket a jogszabály előír.

Az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszeren (OKIR) keresztül évente egyszer szükséges adatot benyújtani. A megadott adatoknál fontos, hogy a fogyasztói, gyűjtő- és szállítási csomagolások fő összetevőit külön-külön feltüntessük, így biztosítva a pontos nyilvántartást. Ez az egyszerűsített rendszer nemcsak átláthatóbbá teszi a folyamatokat, hanem idő- és költséghatékonyabbá is válik a mezőgazdasági szereplők számára, megkönnyítve a mindennapi adminisztrációt.

A változtatások célja, hogy megkönnyítsék a kisebb léptékű termelők működését, miközben az EPR rendszer hatékonyan szolgálja a fenntarthatósági célokat.

Related posts