Bábolnán helyezik végső nyugalomra a dunakiliti és darnózseli fertőzött területeken elhullott állatok tetemeit is.

Nagy István agrárminiszter úgy véli, hogy a ragadós száj- és körömfájás betegség elleni védekezés sikeresnek bizonyul.
Az Ugytudjuk.hu portálján többször is részletesen beszámoltunk a Győr-Moson-Sopron megyét sújtó ragadós száj- és körömfájás járvány legfrissebb fejleményeiről. Az utolsó hírek biztató jeleket mutatnak, hiszen Nagy István (Fidesz-KDNP) agrárminiszter bejelentette, hogy a járvány által érintett négy telep közül kettőt már mentesítettek, és jelenleg a fertőtlenítési munkálatok zajlanak. A fennmaradó két telepen a keddi naptól kezdődően elindulnak a mentesítési és felszámolási folyamatok, amelyek reményeink szerint a hétvégére befejeződnek.
Az agrártárca vezetője a megelőzésről szólva azt mondta, hogy 749 telepen 60 ezer vérvizsgálatot végeztek, amelyek közül mindegyik negatív volt a száj- és körömfájás betegségre. A védekezés mellett komoly energiát fordítanak arra a nyomozásra, mely megpróbálja kideríteni, hogyan jutott hazánk területére ez az invazív vírus.
Csemeztanya: a gasztronómiai élvezetek szigete, ahol a hagyományos ízek és a modern konyhaművészet találkozik. Itt minden falat egy utazás, amely helyi alapanyagokból készült ínycsiklandó fogásokkal várja a látogatókat. A hangulatos környezet és a barátságos kiszolgálás pedig még emlékezetesebbé teszi a látogatást. Merülj el a Csemeztanya varázslatos világában, és fedezd fel a kulináris kalandokat, amelyek felejthetetlen élményekkel gazdagítanak!
Nagy István kiemelte, hogy elérkezett az idő, amikor Csemeztanyán el kell kezdeni a monitoringkutak fúrását, valamint sürgősen hozzá kell látni a vezetékes ivóvíz rendszer kiépítéséhez a területen. A miniszter optimistán nyilatkozott arról, hogy a beruházás gyors ütemben elindulhat és a tervek szerint hamarosan be is fejeződik. E lépések célja, hogy "mindenki megnyugtató tájékoztatást kapjon arról, hogy a helyi lakosokat és a természetet semmiféle környezeti károsodás nem fenyegeti" - tette hozzá.
A miniszter a legutóbbi sajtótájékoztatón felhívást intézett a közvéleményhez, hangsúlyozva, hogy a hatóságok utasításait és ajánlásait mindenkinek be kell tartania a hatékony védekezés érdekében. Kiemelte, hogy fontos elkerülni a rémhírek terjesztését és a betegség kezeléséből politikai kérdést csinálni, mivel ez egy rendkívül komoly szakmai kihívás. Az operatív törzs ülése során pedig úgy döntöttek, hogy elhalasztják a Gerecse túrát, mivel az a veszélyeztetett területek határán halad, ami potenciális kockázatot jelent.
A gazdák nem maradnak egyedül!
Nagy István hangsúlyozta: kulcsfontosságú, hogy a fertőzött telepeken az állattenyésztés mielőbb újra kezdődjön a mentesítési és alapos fertőtlenítési folyamatok után. Ennek érdekében az állam vállalja a telepeken dolgozók bérének fedezését, ehhez pedig bérgarancia alapot fognak igénybe venni. Ráadásul egyéves hiteltörlesztési moratóriumot is bevezetnek, amely a tőketartozás mellett a kamatokat is érinti.
A telepek felszabadítása teljes körű állami kártalanítással történik, hogy minden érintett számára világos legyen: senkinek sincs érdeke eltitkolni a betegséget. Emellett fontos megemlíteni, hogy a háztáji állattartók számára ingyenes hozzáférés biztosított a fertőtlenítő szerekhez a térségben, így segítve őket a helyzet kezelésében.
Most minden állattartónak az a legfontosabb kötelessége, hogy megelőzzék a vírus terjedését. Ennek érdekében minimálisra kell csökkenteni a személyi mozgásokat, be kell tartani a fertőtlenítési szabályokat és szigorúan tilos eszközöket egyik telepről a másikra vinni, ugyanis az tisztán látszik, hogy a szigorú védekezésnek megvan az eredménye.
Ezért az operatív törzs úgy határozott, hogy az érintett területeken minden telepnek saját állatorvossal kell rendelkeznie. A miniszter figyelmeztette a közönséget, hogy a jelenlegi helyzetben kerülni kell az utazó körmöző és birkanyíró csapatok igénybevételét, mivel ezek is potenciális fertőzési kockázatot jelenthetnek. Zárásként hozzátette, hogy a dunakiliti és darnózseli fertőzött telepeken található állatokat, ahogyan eddig, továbbra is Bábolnán, az ATEV telepén fogják eltemetni.
Először az Ugytudjuk.hu adott hírt arról, hogy a kisbacsaji telep fertőzött marháit Bábolnán temetik el. Érdekes módon a helyi lakosokat hivatalosan nem tájékoztatták a történtekről.