Ausztráliából érkezett haza Békéscsaba neves festője, Munkácsy Mihály egy különleges alkotása.


Most került napvilágra egy különleges festmény, amely Munkácsy Mihály, Békéscsaba híres szülöttének keze alól származik, és több mint egy évszázada nem láthatta a közönség. A Békéscsabán zajló ünnepségek keretében, Munkácsy Mihály születésének 180. évfordulója alkalmából, számos programot szerveztek a Munkácsy Negyedben. Az Ausztráliából előkerült remekmű Budapestre kerül, ahol licitre bocsátják; a kikiáltási ára 48 millió forint, ami jól tükrözi a festő művészetének értékét.

A 180 éve született Munkácsy Mihály ezer szállal kötődik Békéscsabához, a városban található a legtöbb festménye és relikviája. A Munkácsy Mihály Múzeumban az Egy géniusz diadala című állandó kiállítás 19 eredeti Munkácsy-festményt és a művész számos különleges, saját használati tárgyait mutatja be. A festőfejedelem gyermekkorának meghatározó helyszíne volt az egykori Omaszta-kúria, a mai Munkácsy Emlékház.

Meglepetésként szolgál, hogy most bukkant fel Ausztráliában Munkácsy Mihály egy lenyűgöző festménye, amelyen Zichy Mihály, a párizsi művész, leánya, Zsófia látható. A festmény 1878-ban készült, amikor Zsófia éppen húszéves volt.

Zsófia - aki több képen volt a festő modellje - később férjhez ment, és elköltözött Párizsból. A magyarországi virágkötészet alapítójaként Siófokon élte le életét - mondta Kelen Anna az alkotás történetéről, mely Munkácsy párizsi szalonkorszakában készült, és vélhetően egy nagyobb kép előtanulmánya lehetett, mert nem tipikus portré - írta a vg.hu.

Munkácsy Mihály élethű viaszmásának társaságában, a Madame Tussauds Budapest Múzeumban került először bemutatásra egy különleges délelőtt keretein belül a festő újonnan felfedezett képe. A korábban ismeretlen műalkotásról néhány hónapnyi kutatás után sikerült megerősíteni, hogy az valóban autentikus, így minden kétséget kizáróan az eredeti Munkácsy munkáját képviseli.

A festmény árverésére december 15-én kerül sor, ahol a kikiáltási ár 48 millió forint lesz. A szakértők azonban úgy vélik, hogy az alkotás valódi piaci értéke 100-150 millió forint között mozog.

A festmény fényképe és egy kísérőlevél révén fél évvel ezelőtt lépett kapcsolatba a budapesti Virág Judit Galériával a jelenlegi ausztrál tulajdonosa, aki magánszemélyként kereste fel az intézményt. A tulajdonos dédnagyanyja a múlt század elején Párizsban töltötte nászútját, ahol egy elegáns szalonban felfedezte a portrét, amelyet azonnal megvásárolt, majd hazájába hozott.

Több mint egy évszázad telt el azóta, hogy a műalkotás rejtélye megmaradt, hiszen a család birtokában maradt, és soha nem került aukciós kalapács alá. A festmény már korábban is jelentős összegért cserélt gazdát, hiszen Munkácsy Párizsban nagy népszerűségnek örvendett, képeit pedig még a tengerentúlon is keresették.

Related posts