Boros Katalin: A bírák budapesti tüntetése sikeres és politikai befolyásoktól mentes volt.

A tavaszi parlamenti ülésszak kezdetével összefüggésben a bírák és az igazságszolgáltatási dolgozók bérezésének egyenlőtlenségeire, valamint az igazságügyi jogalkotásban való aktív részvétel jelentőségére kívánták felhívni a figyelmet – nyilatkozta az InfoRádiónak a Magyar Bírói Egyesület elnöke, Boros Katalin. Kiemelte, hogy a médiában megjelent adatoktól eltérően a tényleges bérnövekedés sokkal szerényebb volt, és az aránytalanságokat jól tükrözi, hogy a járásbírák és a kúriai bírák közötti bérkülönbség drámaian megnőtt.
Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület elnöke úgy véli, hogy a február 22-i demonstráció rendkívül sikeres volt, hiszen számos érdeklődő csatlakozott a megmozduláshoz. Kiemelte, hogy a politikamentesség iránti kérésük is maradéktalanul teljesült, mivel a résztvevők tartózkodtak olyan jelképek hozatalától, amelyek nem állnak összefüggésben a szervezet céljaival.
A demonstráción részt vett az Európai Bírói Egyesület elnöke is. Ezzel kapcsolatban Boros Katalin kiemelte, hogy a MABIE tagja ennek a nemzetközi szervezetnek, valamint a Nemzetközi Bírói Egyesületnek is. Már számos alkalommal fordultak hozzájuk, kérve támogatásukat a céljaik elérésében. A MABIE többször is megkereste a magyar igazságügyminisztert, hangsúlyozva, hogy fontos lenne figyelembe venni a magyar egyesület által megfogalmazott követeléseket. Például tavaly decemberben is jelezték, hogy az igazságszolgáltatást érintő törvények elfogadása során nem volt lehetőségük arra, hogy érdemi véleményt nyújtsanak be.
"A demonstrációnknak számos célja volt, melyek közül kiemelkedik, hogy a MABIE aktívan részt vegyen a jogalkotási folyamatokban" - nyilatkozta az elnök. Ennek jegyében időzítették a tüntetést szombatra, közvetlenül az Országgyűlés tavaszi ülésszakának hétfői kezdete előtt, hiszen ezen a héten újra napirendre kerülnek az igazságszolgáltatást érintő jogszabályok.
Szeretnének bérrendezést, mert Boros Katalin szerint "történt ugyan egy 15 százalékos béremelés, de ez a sajtóban megjelenő számoknál jóval kisebb mértékű béremelkedést eredményezett a bíróknál, illetve a bírósági szervezetrendszerben dolgozóknál is, és a kúriai bérek úgy elszakadtak a többi bíró bérétől, hogy jelentős aránytalanság alakult ki. Sokszorosára növekedett a különbség a járásbírók és például a kúriai bírók bére között, ezt az aránytalanságot meg kell szüntetni az alsóbb bíróságokon dolgozó kollégák bérének jelentősebb mértékű emelésével. A sajtóban megjelent, hogy az átlagos bírói bér 2 millió 200 ezer forint lesz, de egyrészt ez három év múlva lenne esedékes, másrészt egy átlagot jelent a valóságban. Most például a kollégák nagy többségének a bére nem éri el a bruttó másfél millió forintot, ha a vezetőket nem számítjuk."
Még nem született döntés arról, hogy szükség lesz-e újabb demonstrációra, amennyiben a helyzet nem változik. Ugyanakkor reménykednek abban, hogy a legutóbbi megmozdulás sikeres volt, hiszen hangsúlyozták követeléseiket, és bízna abban, hogy elkerülhetik a további tüntetéseket.