Brüsszel enyhít a költségvetési előírásokon, ami új lehetőségeket nyithat meg Magyarország számára. Érdekes kérdés, hogy az ország milyen mértékben tudja kihasználni ezt a mozgásteret a gazdasági fejlődés és stabilitás érdekében.


Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy a Stabilitási és Növekedési Paktum lazítását javasolják a védelmi beruházások érdekében, a Müncheni Biztonsági Konferencián. Brüsszel álláspontja szerint a jelenlegi geopolitikai feszültségek megkövetelik, hogy a tagállamok szélesebb keretek között növelhessék védelmi kiadásaikat, hasonlóan a Covid-válság idején bevezetett rugalmas szabályozásokhoz. A Portfolio kérdésére a Bizottság hangsúlyozta, hogy ez nem jelentene általános mentességet, csupán célzott könnyítéseket, amelyeket az EU egyenként mérlegelne az egyes országok esetében. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a bejelentésre pozitívan reagált, de konkrét részleteket még nem osztott meg a magyar kormány terveiről.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Müncheni Biztonsági Konferencián bejelentette, hogy a Bizottság javasolni fogja a Stabilitási és Növekedési Paktum (SGP) védelmi beruházásokra vonatkozó lazítását.

A nyilatkozata szerint az Európai Unió olyan történelmi kihívásokkal néz szembe, amelyek sürgetik a tagállamok védelmi költségvetésének emelését a jelenlegi geopolitikai helyzet tükrében. Emlékeztetett arra, hogy a Covid-járvány idején a Bizottság már megengedte az SGP-szabályok rugalmasabb értelmezését, és most hasonló intézkedéseket javasol a védelmi kiadások terén. Ennek érdekében kezdeményezi a vészhelyzeti záradék alkalmazását.

A Stabilitási és Növekedési Paktum célja az EU-tagállamok költségvetési fegyelmének fenntartása, meghatározva, hogy az államháztartási hiány nem haladhatja meg a GDP 3%-át, az államadósság pedig a GDP 60%-át. Az SGP korábban is engedett bizonyos rugalmasságot különleges esetekben, például a Covid-járvány során, amikor általánosan felfüggesztették a szabályokat, hogy a tagállamok gazdaságélénkítő intézkedéseket hozhassanak.

Von der Leyen most arra hívta fel a figyelmet, hogy a védelmi fejlesztések elősegítése érdekében egy hasonló megoldás bevezetése válik szükségessé.

„El fogjuk végezni azokat a lépéseket, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a tagállamok képesek legyenek növelni védelmi költségvetésüket. Ennek érdekében javaslom, hogy aktiváljuk az SGP védelmi beruházásokra vonatkozó mentességét” – mondta a beszédében.

Jelenleg újra érvényben vannak az SGP frissített szabályai, amelyek alapján tavaly nyáron az Európai Bizottság kezdeményezésére túlzottdeficit-eljárást indítottak Magyarország ellen, mivel az elmúlt években a költségvetési hiány a 3 százalékos szint felett volt. Hosszas tárgyalások után januárban állapodtak meg a magyar középtávú strukturális tervről, amely szerint 2027-re kerülhet Magyarország költségvetési deficitje az uniós 3 százalékos hiánylimit alá.

Von der Leyen beszéde alapján nem volt világos, hogy a javasolt módosítások az SGP teljes felfüggesztését célozzák-e, mint ahogyan azt a Covid-járvány alatt láthattuk. A Bizottság a Portfolio érdeklődésére megerősítette, hogy...

Nem csupán egy általános mentességről beszélünk, hanem arról, hogy az egyes tagállamok saját védelmi kiadásaik növelésére külön engedélyt kérhetnek. E tekintetben az Európai Bizottság és az Európai Tanács fog egyedi elbírálás alapján dönteni.

A Bizottság szóvivője kifejtette: "Javasolni fogjuk a tagállamoknak, hogy közösen lépjenek a felülvizsgált Stabilitási és Növekedési Paktum klauzulájának aktiválása érdekében." Fontos megjegyezni, hogy ez nem az általános vészhelyzeti záradék életbe léptetését jelenti, amit a Covid-járvány idején alkalmaztak. Ehelyett egy specifikus mechanizmus bevezetéséről van szó, amely kizárólag a védelmi kiadásokra vonatkozik.

Ez azt jelenti, hogy a tagállamok nem hivatkozhatnak a szabályok enyhítésére más költségvetési tételek, mint például a gazdasági ösztönzők vagy a szociális kiadások tekintetében.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a hírre reagálva a Facebook-oldalán azt írta, hogy az EU végre felismerte a szigorú költségvetési szabályok fenntarthatatlanságát.

A védelmi költségek növelése és a versenyképességi váltás megvalósítása nem lehetséges a jelenlegi, szigorúan megfogalmazott EU-s költségvetési keretek betartása mellett.

- fogalmazott. A bejegyzésben Magyarország pozícióját is hangsúlyozta, mondván, hogy a kormány kezdettől fogva támogatta az uniós versenyképességi fordulatot.

Mivel az Európai Bizottság csupán a védelmi kiadások feloldását javasolja, kérdéseket intéztünk a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. Szeretnénk megtudni, hogy a kormány fontolóra veszi-e a nemzeti veszélyhelyzeti záradék Brüsszeli alkalmazásának kezdeményezését, és milyen lehetőségeket látnak ennek kapcsán, amelyek hozzájárulhatnak a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez. Kérdéseink arra irányulnak, hogy pontosan milyen intézkedések kidolgozását tervezik. Amint megkapjuk a válaszokat az általuk tervezett ösztönző lépésekről, azonnal tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot.

Related posts