Csányi Sándor: Határozottan kijelenthetjük, hogy az OTP élén továbbra is én állok majd.


Csányi Sándor május elsejétől az OTP Bank új elnökeként folytatja pályafutását, míg a vezérigazgatói posztot fia, Csányi Sándor fogja betölteni. Ezt a fontos személyi változást a pénzintézet közgyűlésén jelentette be az elnök-vezérigazgató. Az InfoRádióban elmondta, hogy a váltás mögött álló indokokról is beszélt, valamint részletesen kitért a bank rekordot döntő pénzügyi teljesítményére, a különadókból fakadó terhekre és a kötelező ATM-telepítések aránytalanságaira is.

Az OTP Csoport 2024-ben a valaha volt legsikeresebb évét zárta – jelentette be a pénzintézet elnök-vezérigazgatója a tőzsdén jegyzett társaság éves közgyűlésén. Csányi Sándor hangsúlyozta, hogy bankjuk piacvezető szerepet tölt be a régióban, tőkehelyzetük rendkívül erős, és likviditásuk is példamutató.

Tavaly a bankcsoport rendkívüli jövedelmezőséget könyvelhetett el, hiszen a sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) 2024-re elérte a 23,5 százalékot. Az elsődleges alapvető tőkemutató (CET1) szintén figyelemre méltó, 18,9 százalékos értéket mutatott, míg a nettó hitel/betét arány 74 százalékra rúgott. A közgyűlés zöld lámpát adott a társaság 2024-es konszolidált mérlegének, amelynek főösszege 43 319 milliárd forintot tett ki. Az adózás utáni eredmény a folytatódó tevékenységekből 1056,384 milliárd forintot, míg a korrigált adózott nyereség 1076,140 milliárd forintot ért el. A magyar leányvállalatok nélkül, a magyar operáció 270 milliárd forint korrigált profitot realizált, ami 16 százalékos növekedést jelent a megelőző évhez képest. Ezen teljesítmény különösen figyelemre méltó, hiszen a tőkemegfelelési mutató 29,3 százalékon állt.

"Az OTP folytatja a növekedést, mind a mérlegfőösszeg, mind a hitelállomány terén, és új rekordot állított fel. Különösen örömteli, hogy az összesített eredmény 70 százaléka már külföldi forrásokból származik. Ezen kívül egy új tendencia is megfigyelhető: az eurózóna hitelállománya mostanra elérte a 44 százalékot" - nyilatkozta Csányi Sándor az InfoRádióban adott interjú során.

A hazai pénzügyi szektor teljesítményét jelentősen befolyásolják a bankokra nehezedő extra terhek. Az elvonások mértéke a tavalyi 172 milliárd forintról idén akár 263 milliárd forintra nőhet, amelyből 176 milliárd forintot a tranzakciós illeték tesz ki, ennek csak egy része kerül áthárításra. "Ezek a terhek nem csupán a jövedelmek csökkenését eredményezik, hanem a versenyképességet is gyengítik olyan riválisokkal szemben, akik mentesülnek ezek alól" – emelte ki a bankvezető, utalva a fintech cégekre. Arra a kérdésre, hogy meddig tarthatók fenn ezek az extra terhek, Csányi Sándor elmondta, hogy a kormány döntései befolyásolják ezt a helyzetet. Hozzátette, hogy ezek a terhek a bankok aktivitását csökkentik, kevesebb tőkebefektetésre ösztönöznek, és rontják a befektetők megtérülését, ugyanakkor lehetőséget teremthetnek a bankszektor konszolidációjára.

A részvényesek a közgyűlés során érdeklődtek az elnök-vezérigazgató véleménye iránt a kormány által bevezetett bankautomata-telepítési kötelezettséggel kapcsolatban. Az elnök-vezérigazgató ez alkalommal is hangsúlyozta, hogy szerinte...

Az ATM-ek iránti kereslet nem éri el azt a szintet, amit a kormány a bankokra telepítési kötelezettség formájában rákényszerített.

Szakértők szerint a kisebb településekre telepített automaták valószínűleg nem fognak kellőképpen kihasználódni, így csupán a bankok költségeit növelik. "Nagyon eltérő az, hogy különböző bankok hány ATM-et üzemeltetnek. Mi 1900 készüléket működtetünk, míg a következő legnagyobb szereplő körülbelül 900-at üzemel, és vannak olyan bankok is, amelyek alig rendelkeznek automatákkal, mégis részt vesznek a kártyakibocsátásban" - fejtette ki véleményét. Hozzátette, hogy ezek a kötelezettségek más, fontos fejlesztésektől vonják el a szükséges forrásokat, miközben "az össztársadalmi érdek, a bankok érdeke és az ügyfelek érdeke is az, hogy a tranzakciók minél nagyobb része digitális formában történjen."

Az elnök-vezérigazgató a közgyűlésen azt is bejelentette, hogy május elsejétől szétválasztják az elnöki és a vezérigazgatói pozíciót, ettől az időponttól ő elnökként, míg a vezérigazgató fia, Csányi Péter, az OTP Bank digitális divíziójának vezérigazgató-helyettese, a bank igazgatósági tagja lesz.

Az InfoRádióban nyilatkozott arról, hogy továbbra is ő áll az igazgatóság élén, és irányítja azt a menedzsment bizottságot is, amely a leglényegesebb stratégiai döntések meghozataláért felelős. Emellett megőrizte a jogkörét a legnagyobb leányvállalatok vezetőinek és a vezérigazgató-helyetteseknek a kinevezésében is.

"Nyilvánvaló, hogy a bank élén továbbra is én állok, azonban az operatív irányítás terén Péter jelentős hatáskörrel bír majd. Ezzel együtt nemcsak a lehetőségét kapja meg, hanem a felelősséget is, ami ezzel jár."

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Csányi Sándor.

A változtatástól azt reméli, hogy többet tud foglalkozni a banki stratégiával. "Nagyon nagyra nőttünk, és feltehetően jó néhány kérdésben át kell gondolni, hogy tudjuk-e hatékonyan üzemeltetni a bankot ebben a struktúrában" - tette hozzá az elnök-vezérigazgató, de jelezte, hogy továbbra is aktív szerepet akar játszani az akvizíciókban, és szoros figyelemmel kíséri a tőkemenedzsmentet és a likviditást is.

Related posts