Damaszkusz kártérítés iránti igényt nyújtott be Moszkvához, miközben a szíriai orosz bázisokkal kapcsolatos tárgyalások zajlottak.

A Kreml szerint konstruktív, jó légkörű tárgyalás volt Damaszkuszban, a Bloomberg viszont totális zsákutcáról adott hírt.
Az új szíriai kormányzat kártérítést követelt az Oroszországgal folytatott tárgyalások során - írja szíriai hírügynökségi forrásokra hivatkozva a Meduza. Az orosz delegáció kedden utazott Szíriába Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes vezetésével. A látogatás során Bogdanov megbeszélést folytatott az új szíriai kormány vezetőjével, Ahmed al-Saraa-val.
Az orosz látogatás legfőbb célja az volt, hogy megőrizzék a két stratégiai támaszpontot, amelyeket a megbukott szíriai vezető, Bassár el-Aszad bocsátott Moszkva rendelkezésére. Az egyik ilyen helyszín a Hmeimim légibázis, míg a másik a tartúszi kikötő. Utóbbi különösen fontos, mivel ez az egyetlen meleg vizű kikötőjük, ahonnan szabadon kijuthatnak a Földközi-tengerre, és elérhetik az óceánokat is. A légibázis szerepe sem elhanyagolható, hiszen innen látják el afrikai csapataikat, amelyek Líbiában és Szudánban működnek. Éppen ezért a szíriai tárgyalások és a megbékélés rendkívül lényeges Oroszország számára.
A SANA hírügynökség szerint az orosz fél a tárgyalásokon azt hangsúlyozta, hogy támogatják a Szíriában zajló pozitív változásokat. Az új szíriai vezetés szerint ugyanakkor "a kapcsolatok helyreállításkor figyelembe kell venni a múlt hibáit, tiszteletben kell tartania a szíriai nép akaratát és az ő érdekeiket kell szolgálnia". És azt követelték, fizessenek kártérítést, ennek részleteit viszont nem közölték.
Az oroszok meglehetősen rossz pozícióból indultak, mert a polgárháború idején Aszadot segítették komoly erőkkel, Aleppó ostromakor többször is bombázták a várost, illetve más civil célpontokat is. A diktátor bukása előtt is légicsapásokat mértek a lázadókra, majd Aszad Moszkvában kapott menedéket, ahova korábban óriási vagyont mentett ki.
Mihail Bogdanov a tárgyalásokat követően a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a szíriai katonai bázisok jövője további egyeztetéseket igényel. "Jelenleg nincs semmiféle változás" - emelte ki. Véleménye szerint a találkozó összességében kedvező hangulatban zajlott, és konstruktív párbeszédet eredményezett.
A Bloomberg hírei szerint orosz forrásokra hivatkozva a tárgyalások jelenlegi állapota zsákutcába jutott. A lap elemzése szerint a Kreml számára különösen nehézséget jelent, hogy Törökország, amely korábban támogatta a lázadókat Aszad leváltásában, és Oroszország szíriai riválisa, ellenszenvvel viseltetik Moszkva katonai jelenléte iránt az ország területén.