David Pressman üzenete az amerikai elit számára az volt, hogy merítsenek inspirációt a Pride-on részt vevő magyar fiataloktól és tanuljanak tőlük.

"Gyakran kérdezik meg tőlem, hogy ismerős-e számomra a Trump-kormány taktikája és politikája. A rövid válaszom az, hogy igen. De a még ennél is fontosabb és nyugtalanítóbb kérdés az, hogy az amerikaiak erre adott reakciói is ismerősek-e nekem" - kezdte a The New York Times című amerikai lapba írt véleménycikkét David Pressman.
Az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete távozása óta nem először szólalt meg a magyar belpolitikáról, most viszont minden eddiginél hosszabban írt arról, milyen hasonlóságok vannak Orbán Viktor és Donald Trump kormányzása között, valamint arról, hogyan asszisztált a demokrácia leépítéséhez a társadalom.
Példaként az igazságügyet emelte ki, felidézve a 2022 októberében tett látogatását, amikor találkozott az Országos Bírói Tanács akkori vezetőivel, Matusik Tamással és Vasvári Csabával. A megbeszélés után azonban a két bíró arcképe szinte minden újság címlapján feltűnt, ahol árulókként és külföldi ügynökként állították be őket, csupán azért, mert kifejezték aggodalmukat a magyar jogállamiság helyzete miatt.
"És milyen válasz érkezett más, befolyásos bíráktól? Csupán csend" – fűzte hozzá Pressman.
A volt nagykövet hasonló példaként mutatta be a magyar gazdasági élet vezetőit, akik nem emelték fel a szavukat, amikor 2010 óta több milliárdnyi közbeszerzést nyert meg Orbán veje, Tiborcz István és gyerekkori barátja, Mészáros Lőrinc. Amikor pedig tavaly a miniszterelnök közeli munkatársai állítólag arra kértek egy multinacionális kiskereskedelmi láncot, hogy a kormányfő családjának adjon részesedést, a többi multi szintén nem emelte fel a hangját - figyelmeztetett. És bár voltak alkalmanként tüntetések, a hatalommal rendelkezők akkor is csendben maradtak.
Pressman megfigyelései szerint a Magyarországon élő amerikai hivatalnokok és tudósok gyakran a magyar nép alázatosságát és szelídségét az ország kommunista múltjára vezetik vissza. Ezenkívül úgy vélik, hogy a magyar demokrácia még mindig fiatal ahhoz, hogy hatékonyan ellenálljon egy erőskezű vezető hatalmának. Azonban miután visszatért az Egyesült Államokba, Pressman észrevette, hogy hasonló jelenségekkel találkozik ott is. Az amerikai hatalmi elit sem reagál az autoriter tendenciákra bátor fellépéssel, hanem inkább visszahúzódik, abban a hitben, hogy ezzel megőrizhetik függetlenségüket és távol maradhatnak a konfliktusoktól.
A nagyvállalatok, amelyek korábban büszkén hirdették logóikat a Pride-felvonulások színpadán, ma már inkább a háttérbe húzódnak. Azok a szervezetek és szakmák, amelyek hosszú időn keresztül a kritikus gondolkodás, a civilizált párbeszéd és a kormányzati elszámoltathatóság védelmezőiként szolgáltak, mára csendben maradtak. Sok ügyvédi iroda már nem a jogállamiság őrzője, hanem inkább eszközként funkcionál – mutatott rá Pressman, aki saját tapasztalataiból merítve beszél, hiszen ügyvédként dolgozik, mióta hazatért az Egyesült Államokba.
A volt nagykövet szavai szerint ők ragaszkodnak ahhoz a képzelt világhoz, amelyben megőrizhetik függetlenségüket és integritásukat. Ugyanakkor hajlandóak alkut kötni egy autokratikus vezetővel, ahelyett, hogy a valóságot néznék. Hasonlóan a magyar elithez, azt hiszik, hogy mindezek mellett sértetlenül megúszhatják a következményeket.
Pressman megfigyelései alapján Magyarországon a polgármesterek gyakran a megalkuvást választják, mint a helyzet kezelésének egyedüli lehetőségét, még akkor is, amikor Orbán lépései lényegében megvonják tőlük a bevételeiket és hatalmukat. A befektetők is hasonlóan reagálnak, hiszen hajlamosak elhinni a kormány által közvetített narratívát, még akkor is, ha a gazdaságpolitikai döntések következtében a saját vállalkozásaik és ágazataik szenvednek. E között a helyzet között a magyar bírák is hasonló sorsra jutottak, miközben a kormány apparátusa fokozatosan aláásja a szakmai integritásukat és függetlenségüket.
"Mindannyian részt vettetek az Orbán által létrehozott megállapodásokban: békét kötöttetek vele, de cserébe alávetettséget és megaláztatást kellett elszenvednetek. Az alkalmazkodás vált a sorsotokká." - fogalmazta meg.
Pressman véleménye szerint Magyarország esete világosan mutatja, hogy a demokráciát nem csupán akkor kell ápolni, amikor az ingyenes vagy könnyen elérhető. Donald Trump nézeteivel ellentétben, miszerint mindenki megvásárolható, a demokrácia védelme érdekében ennél sokkal mélyebb elköteleződés szükséges. Nem elegendő csupán a kormányt bíróság előtt felelősségre vonni; a demokratikus értékek folyamatos támogatása és védelme elengedhetetlen.
A volt nagykövet emlékeztetett arra, hogy a múlt hónapban a magyar fiatalok bátran részt vettek a budapesti Pride felvonuláson, még akkor is, amikor Orbán kormányának betiltó intézkedései álltak előttük. A hatalommal és kiváltságokkal bíró magyar elit viszont, ahogy az lenni szokott, legtöbbször távol maradt a rendezvénytől.
Az Egyesült Államok nagy kulturális és kereskedelmi vezetőinek azt üzente: ne áltassák magukat, hiszen az csak egy illúzió, hogy a csenddel túljutnak az erős vezető eszén. Ehelyett elvi vezetői képességekre van szükség.
"Figyeljétek meg azokat a fiatalokat, akik a múlt hónapban Budapest utcáin kifejezték véleményüket - és merítsetek inspirációt tőlük" - zárta cikkét Pressman.