Délkelet-Ázsia: A globális kereskedelem új középpontja - Mandiner A Délkelet-Ázsiai régió napjainkban a világkereskedelem új gravitációs központjává lépett elő, amely nem csupán gazdasági, hanem politikai és kulturális szempontból is jelentős átalakuláso


Bár az egész ázsiai térség dinamikusan fejlődik, és napjainkban a világkereskedelem, a középosztálybeli háztartások, a feldolgozóipari hozzáadott érték, valamint a GDP-növekedés több mint felét képviseli, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) kiemelkedő gazdasági előrelépéseket ért el az utóbbi évtizedek során. E fejlődés alapját a régióban végbement gazdasági integráció és a nemzetközi kereskedelem bővülése képezi. Az ASEAN tíz tagállama, bár egymás között is aktívan kereskedik, a növekedés motorját a szomszédos ipari óriásokkal kiépített kapcsolatok adják. Kína és az ASEAN országai egymás legfontosabb kereskedelmi partnereivé váltak, gazdasági kölcsönhatásuk folyamatosan erősödik. 2023-ban az ASEAN államok Kína teljes kétoldalú kereskedelmének 15%-át képviselték, ami jelentős növekedés a 2010-es 10%-hoz képest. Ezzel párhuzamosan Kína 2023-ban az ASEAN kereskedelmének 20%-át adta, szemben a 2010-es 12%-kal. Az Egyesült Államok is fontos szereplőnek számít a régió kereskedelmi hálózatában: az ASEAN-nal folytatott kereskedelme 2022-ben a teljes külkereskedelmének több mint 8%-át tette ki, míg 2010-ben ez az arány még csak 5,6% volt. Ezen kívül az USA az ASEAN összes külkereskedelmének közel 11%-áért felel, ami szintén növekedést mutat a 2010-es 8,6%-hoz képest.

Az integrációs folyamatok itt nem érnek véget: a 2022-ben életbe lépett Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (RCEP) további lendületet adhat, hiszen ez a világ legnagyobb szabadkereskedelmi megállapodása, amely 15 ázsiai és csendes-óceáni gazdaságot von össze. Az RCEP nem csupán egy klasszikus kereskedelmi egyezmény; ez egy "élő" szerződés, amely politikai együttműködési kereteket is magában foglal, lehetőséget teremtve a zöld átállásra irányuló politikák koordinálására és a multilaterális kereskedelmi rendszerek védelmében közös állásfoglalások kialakítására. Eközben az ázsiai gazdaságok nyitottabbá válnak, és egyre inkább részt vesznek a globális kereskedelemben is. Míg a globális áruforgalom értéke 2017 és 2023 között átlagosan évi 5%-kal bővült, számos ázsiai ország, így az ASEAN-tagállamok átlagosan 6%-kal, Kína és India esetében több mint 7%-kal, míg Vietnám esetében 8%-kal túlszárnyalta ezt a növekedést.

Related posts