Elektromos Daciával Lappföldre: Izgalmas kaland vagy egyszerű menet?

Bertici Attila, a szatmári felfedező, nemrégiben egy elektromos városi kisautóval tett utazást Finnország varázslatos tájain. Tapasztalatait megosztotta a Maszol olvasóival, és emellett izgalmas úticélokat ajánlott azoknak, akik most vágnának bele a kalandok világába.
Az elektromos autók világa még mindig megosztja az embereket: míg egyesek a Föld jövőjének megmentését látják bennük, mások csupán egy múló divatként tekintenek az autógyártás e viszonylag új területére. Bertici Attila, a világ leghidegebb pontját is felfedező autós kalandor, decemberben a Télapó varázslatos városába indulva tesztelte a Dacia elektromos városi kisautóját, hogy saját szemével tapasztalja meg az elektromos járművek előnyeit. Sokan ugyanis úgy vélik, hogy egy ilyen, körülbelül 220 kilométeres hatótávval rendelkező autóval talán még a város határain is túl nagy kockázatot vállalunk.
"December elején indultam útnak, így még időben sikerült leadnom a Télapó városkájának postahivatalában közel 700 levelet, amit szatmári és erdélyi gyermekek írtak neki. Az útvonal, amit követtem, már ismert volt, hiszen autóval és lakóautóval is jártam arra. Romániából Magyarország felé vettem az irányt, majd jött Szlovákia, Lengyelország, Litvánia, Lettország, Észtország és Finnország" - meséli Bertici, aki hozzáteszi: az autó a hidegben 100-140 kilométert ment egy feltöltéssel, de ez nem okozott különösebb gondot.
Beszámolójából világosan kiderül, hogy miután elhagyta Romániát, az úton egyre több elektromos töltőállomásra bukkant. Ahogy észak felé haladt, ezeknek a töltőhelyeknek a száma folyamatosan nőtt. Volt néhány eset, amikor az autópályáról vagy elkerülőútról egy-egy nagyobb városba kellett betérnie a töltés érdekében, de ez nem okozott jelentős késedelmet az utazásában.
"Észtországban és Finnországban a benzinkutak számát szinte túlszárnyalják az elektromos töltőállomások, ráadásul ezek a töltők rendkívül gyorsan működnek. Többször is előfordult, hogy az éjszakai szálláshelyemen a hotel biztosította az áramot, és mindenhol rendkívül barátságosak és segítőkészek voltak. Ha most vágnék neki az útnak, sokkal felkészültebb lennék; az odaúton összesen 28 alkalommal kellett töltenem az autót, és ezek közül 15 ingyenes volt. Bátrabban használnám a kisebb töltőpontokat, mert a nagy nemzetközi hálózatoknál drágább az áram, míg a bevásárlóközpontok töltői kedvezőbb árakat kínálnak." - osztotta meg tapasztalatait Bertici.
Ha pedig útközben kifogyott volna az akkumulátor, akkor sem lett volna különösebb probléma - ám szerencsére ez nem történt meg. Mint a szatmári kalandor a Maszolnak elmondta: 54 országban járt már, a hozzá hasonló utazókat pedig mindig segítették, így azt sem tartja kizártnak, hogy ha bajba jut, egy házba becsengetve is kaphatott volna töltést.
Bertici Attila véleménye szerint az elektromos autó vezetése igazi élményt nyújt, azonban egyelőre nem tervez a vásárlásukkal. Az elektromos járműveket még mindig túl drágának tartja, holott műszakilag egyszerűbbek, mint benzines vagy dízel változataik. A hatótáv alacsony mivoltát is negatívumként említi, de elismeri, hogy az akkumulátorok folyamatos fejlődésen mennek keresztül, így növekszik a hatótávolság, és az árak is fokozatosan csökkennek. A legnagyobb problémát azonban Romániában a töltőpontok szűkössége jelenti; ahol pedig található is töltő, ott a gyorstöltők csupán 60 kW teljesítménnyel működnek, míg más országokban már 250 kW-os teljesítményű töltők állnak rendelkezésre.
A szatmári autós kalandor véleménye szerint ahhoz, hogy Romániában az elektromos autók valóban népszerűvé váljanak, elengedhetetlenül szükséges a töltőpontok számának jelentős növelése, valamint a vásárlást ösztönző állami támogatások bővítése.
Egy tapasztalt utazó véleményét is kikértük arról, hogy mely úti célokat javasolna a kezdő autós kalandoroknak.
Attila minden évben visszatér Marokkóba, és bátran ajánlja ezt a lenyűgöző úti célt mindenkinek. A hely varázslatos, ráadásul viszonylag kedvező áron elérhető. Tíz napra körülbelül napi 30 euróért bérelhetünk autót, akár egy Dustert, akár egy Toyotát. Sokan aggódnak az ottani hatóságok miatt és a büntetésektől, de Attila tapasztalata szerint a turisták ott igazán kedvelt vendégek. A települések határán a rendőrségi ellenőrzéseknél szinte csak integetve engedik tovább őket. Azonban, amikor mélyebbre merészkedett Afrikában, rájött, hogy az nem éri meg: a korrupció mértéke hatalmas, és szinte mindenkinek „ajándékozni” kell, hogy továbbjuthasson.
Bertici a Balkánt különleges úti célként említi, ahová szívesen visszatér. A festői táj ideális autós vagy motoros kalandokhoz, de a kezdő sofőröknek nem ajánlja, mivel sok szűk szerpentinen kell navigálniuk. Bár Horvátország költségesebb, a szomszédos Bosznia, Koszovó, Albánia, Montenegró és Észak-Macedónia lenyűgöző szépséggel bírnak, és pénztárcabarát lehetőségeket kínálnak a kalandorok számára.
"Sokan kérdeznek arról, hogy biztonságosak-e ezek az országok. Azt kell mondanom, hogy Romániáról is úgy tartják, hogy itt ellopják a járművet, kirabolják a turistákat. Mi tudjuk, hogy ez nem így van, és ugyanez a jellemző a fentebb említett országokra is. Én mindenfelé kedves, segítőkész emberekkel találkoztam" - zárja gondolatait Bertici Attila - aki egyébként hamarosan visszatér Marokkóba motoron, majd 15. alkalommal indul balkáni barangolásra - ezúttal egy gázüzemű Dusterrel.