Emléktábla-avató ünnepséget rendeztek Marosvásárhelyen, ahol Bolyai Farkas életére és munkásságára emlékeztek.


Emléktábla-avatással emlékeztek Bolyai Farkasra Marosvásárhelyen, a matematikusról elnevezett iskolában hétfőn, a születése 250. évfordulója alkalmából szervezett többnapos emlékünnepség részeként.

Hajdu Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója beszédében úgy fogalmazott: a jelentős alkalom összeköti a múltat és a jelent, és egyúttal előrevetíti a jövőt is. Hétfőtől két emléktábla is emlékeztet arra, hogy Bolyai Farkas munkássága és a róla elnevezett iskola része nemcsak Marosvásárhely, hanem az erdélyi és a magyar kultúra örökségének - mondta, hangsúlyozva: Bolyai Farkas "szellemi öröksége a mai napig él, és hatással van életünkre", annak szellemében nevelkednek a mai diákok is.

Felidézte, hogy a matematikus nemcsak a tudomány világában tündökölt, hanem a református egyház hűséges szolgájaként is kiemelkedett elkötelezettségével.

"Ő nem csupán a tudomány világában végzett áttörő kutatásokat, hanem példaértékű módon formálta a közösségi és vallási életet is" - hangsúlyozta. Kifejtette: az idősebb Bolyai nem csupán tudós volt, hanem szellemi iránytű is, aki felismerte, hogy a tudás és a vallás szoros kapcsolata elengedhetetlen a jövő nemzedékeinek fejlődéséhez.

Az évforduló tiszteletére a Bolyai-líceum és a Református Kollégium történetének legkiemelkedőbb eseményeit idézik fel az épület falai között. "Fontos, hogy ne feledkezzünk meg a két intézmény felelősségéről Bolyai Farkas örökségének megóvásában és generációról generációra történő átörökítésében" - hangsúlyozta a beszélő.

Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hangsúlyozta, hogy az idei esztendőt az ifjúság évének szentelték. A nyitó rendezvényen körülbelül 900 fiatal gyűlt össze, ami világosan bizonyítja, hogy "érdemes fáradozni, hiszen itt van a jövő".

Az egyházkerület fókuszában az ifjúság problémái állnak, és célja, hogy olyan jövőt formáljon, amely nemcsak élhető és vonzó, hanem méltó Erdély gazdag örökségéhez is. A református egyház jellegénél fogva "iskolaegyház", amely folyamatosan a jövő lehetőségeit keresi, azonban fontos, hogy a múlt tanulságait is figyelembe vegyük – hangsúlyozta.

Soós Zoltán, Marosvásárhely városának polgármestere a neves Bolyai Farkas életművét méltatta, hangsúlyozva, hogy az ő öröksége nem csupán a helyi közösség, hanem a globális tudományos világ számára is kiemelkedő jelentőséggel bír. Kiemelte, hogy a város lakói büszkén őrzik emlékét, hiszen nem csupán Bolyai Farkas alkotott itt, hanem fia is ebben a szellemi környezetben nőtt fel, amely tovább gazdagította a tudományos hagyományokat.

A két iskolának helyet adó épület felújítása kapcsán hangsúlyozta: ez nem csupán egy felújítás, hanem "a szellemi tér újragondolása" is, amely méltón tükrözi az iskolák küldetését. Arra ösztönözte a diákokat, hogy a Bolyaiak nyomdokain haladva bátran keressenek új irányokat, és merjenek szabadon gondolkodni.

Oláh-Gál Róbert matematikus és Bolyai-kutató szavaival élve, a mai kor kihívásai között a Bolyai család tudományos öröksége és elkötelezettsége olyan fényforrásként ragyog, amely irányt mutat erdélyi művelődéstörténetünk sokszínű tengerében. Az emlékhely szentelésén Kolumbán Vilmos József püspök áldásával övezte a rendezvényt, hangsúlyozva e jelentős esemény fontosságát a közösség életében.

Marosvásárhelyen háromnapos ünnepség keretében tisztelegnek Bolyai Farkas születésének kerek évfordulója előtt. A rendezvény csúcspontja vasárnapra, a tudós születésnapjára esik, amikor emlékezetes kirándulást szerveznek, mely során Farkas életének legfontosabb helyszíneit járják be a Marosvásárhely-Domáld-Bólya-Nagyenyed útvonalon.

Hétfőn a marosvásárhelyi református temetőben megemlékeztek a tudós sírjáról, ahol koszorúkat helyeztek el. A Teleki Téka falai között Lázok Klára, a Teleki-Bolyai Könyvtár vezetője osztja meg a közönséggel a Bolyai Múzeumban található értékes tárgyi emlékeket. A nap zárásaként Miholcsa Gyula Bolyai Farkas című filmjét vetítik, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Kedden emlékkonferencia kezdődik az iskola és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) marosvásárhelyi karának közös szervezésében Bolyai Farkas életéről, munkásságáról. A résztvevők a Bolyai Múzeumba is ellátogatnak, és a tervező vezetésével megnézik a Horváth Sándor matematikus által tervezett és 2002-ben felállított Pszeudoszféra emlékművet.

Az iskolában megtekinthető Kása Zoltán lenyűgöző fotókiállítása Bolyai Farkas életéről és munkásságáról, emellett pedig az Edunium Egyesület által működtetett Bolyai-műhely programjai is várják az érdeklődőket. Ezek a kezdeményezések remekül tükrözik Bolyaiak sokoldalúságát, bemutatva, hogy a matematika mellett tehetségük a zene, az irodalom, az üdvtan és a vívás terén is megmutatkozott. Érdemes részt venni ezeken a programokon, hogy még mélyebb betekintést nyerjünk a Bolyaiak gazdag örökségébe.

A kedd délutáni záróünnepségen átadják az Alma Mater és a Bolyai Farkas Díjakat.

A Bolyai Farkas matematikus születésének 250. évfordulója alkalmából 2025. február 10-én emléktáblák avatására kerül sor a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban. Az ünnepségen jelen lesz Oláh Gál Róbert, a neves matematikus és Bolyai-kutató, Soós Zoltán, a város polgármestere, Hajdú Zoltán, az iskola igazgatója, valamint Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. Az esemény célja, hogy méltóképpen megemlékezzenek a kiváló matematikus örökségéről és hozzájárulásáról a tudomány világához.

Related posts