Az amerikai legfelsőbb bíróság döntése értelmében felfüggesztették a venezuelai fogvatartottak deportálását.


Az amerikai legfelsőbb bíróság határozata szerint a Trump-adminisztrációnak le kell állítania azokat a kitoloncolásokat, amelyek Venezuelából érkezett bevándorlókat érintenek, akiket bűnszövetkezetekkel való kapcsolattal vádolnak – számol be róla a BBC.

Deportálásukat még egy 1798-as idegen ellenségekről szóló törvény teszi lehetővé, amelyet korábban csak néhányszor alkalmaztak, kizárólag háborúk idején. A törvény felhatalmazza az elnököt, hogy a szokásos eljárások nélkül elrendelje az "ellenséges" nemzetek állampolgárainak fogvatartását és kitoloncolását.

Április elejéig 261 venezuelai állampolgárt hurcoltak el a salvadori börtönökbe, ami több mint a felüket érinti, és ezt a lépést egy új törvényre hivatkozva hajtották végre. Különösen aggasztó, hogy sok esetben a deportáltaknak valójában nincs bűncselekményük, vagy, mint Kilmar Abrego Garcia esetében, a hatóságok egyszerűen tévedtek.

A legfelsőbb bíróság nemrégiben hozott határozata közvetlenül azután született, hogy az ACLU, az Egyesült Államok polgári jogait védő szervezete, jogi lépéseket tett a kormány ellen. Az ügy középpontjában áll, hogy a Tren de Aragua venezuelai bűnbanda állítólagos tagjait egy észak-texasi börtönben tartják fogva, anélkül, hogy lehetőségük lenne fellebbezni a fogva tartásuk ellen – ami jogi szempontból alapvető joguk lenne. Az eredeti tervek szerint ezeket a személyeket Salvadorba deportálták volna, ahol akár életfogytiglani börtönbüntetés is várhatott volna rájuk, mindez pedig rendkívül gyors ütemben, mindössze néhány napon belül valósult volna meg.

A legfelsőbb bíróság tagjai szombati sürgősségi határozatukkal 7:2 arányban úgy határoztak, hogy ideiglenesen felfüggesztik a deportálások végrehajtását. Érdekes módon, április elején a testület még azt az állásfoglalást tette, hogy az amerikai elnök jogosult a deportálásra vonatkozó törvény alkalmazására, ugyanakkor biztosítania kell a kitoloncolt személyek számára a lehetőséget, hogy jogorvoslatért folyamodhassanak a döntés ellen.

Ahogy megírtuk, a legfelsőbb bíróság a tévedésből deportált Abrego Garcia esetében is kimondta, hogy az Egyesült Államok köteles visszahozni a férfit El Salvadorból. A Fehér Ház erre úgy reagált, hogy a férfi "soha többen nem fog az USA területén élni", vagy ha mégis, akkor ismét azonnal kitoloncolják.

Related posts