A 19 éves fogyatékkal élő lány apja feljelentést tesz, miután egy fénykép került nyilvánosságra a lányáról.

A hatóságokhoz fordul annak a 19 éves lánynak az édesapja, akit egy szál pelenkában fényképezett le, majd - a Maros megyei fogyatékkal élő gyermekeket gondozó központban lévő helyzet bemutatására - a közösségi médiában jelentetett meg a Jogi Erőforrás Központ.
A civilszervezet képviselői június 11-én, szombaton reggel fél hatkor váratlanul látogatást tettek a marosvásárhelyi Trébely utcán található, súlyos fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központban. A közösségi médiában elindított kampányuk célja a Maros Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság munkájának bírálata volt. A közzétett jelentéshez csatoltak egy, mint később kiderült, áprilisi fotót, amelyen egy csontsovány, ruha nélküli, pelenkában lévő gyermek látható.
A gyermek szülei - szerény körülmények között élő négygyermekes család - önként adta be gyermekét az intézménybe, ugyanis nem tudnák ellátni a halmozottan sérült lányukat. Az apa elmondta, szerencsésnek érzik magukat, hogy befogadták és gondját viselik a Trébely utcai központban. "Ahányszor mentem a gyermekemet megmosdatva, megetetve találtam és én is foglalkozhattam vele. Hálás vagyok azoknak az asszonyoknak, akik sajátjukként látják el"-mondta.
Kiemelte, hogy lépéseket tesz a hatóságok felé, és a gyermekvédelmi igazgatósághoz fordul panasszal, amiért lányáról fénykép készült, és az nyilvánosan megjelent.
A galambodi férfi hetente látogatja a - születése óta a központban gondozott, mára már 19-ik életévét betöltött - elsőszülött lányát, ahogy ő mondja "esőben, hóban kerékpárral" megy a marosvásárhelyi Trébely utcai központba. "Én nem készíthettem fényképet a tulajdon gyermekemről, hogy jön valaki ahhoz , hogy lefotózza? A Facebookon látom meg a pelenkában lévő lányomat. Iskolázatlan vagyok, de nem bolond. Álljon elém az, aki ezt tette" - mondta felháborodottan az apa.
Az édesapa ma részt vett a marosvásárhelyi demonstráción, ahol a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 1400 munkavállalójának jogait védték meg. A rendezvényt a Columna - Scor és az ACORD szervezte, és a résztvevők egy szívós közösségi összefogás keretében vonultak utcára.
Puiu Lucian Ciprian, a szakszervezet elnöke hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan, hogy a sajtó egyoldalúan tálalja a helyzetet, és ennek következtében a központokban dolgozó ápolók támadások kereszttüzébe kerülnek. Ezek az ápolók rendkívüli erőfeszítéseket tesznek, hogy a hiányzó személyzetet pótolva, lelkiismeretesen lássák el a gyermekeket.
Kifejtette, hogy nem ellenzik a hatóságok ellenőrzéseit, ám hangsúlyozták, hogy ezeket a törvények keretein belül, a helyzet sajátosságait figyelembe véve kellene lebonyolítani. Kiemelte, hogy a közegészségügyi hatóságok által támasztott általános elvárások nem mindig alkalmazhatók az ilyen intézményekre, hiszen ezek nem csupán szállodák vagy éttermek, hanem valódi otthonok. Az épületek, amelyekben működnek, már évtizedekkel ezelőtt épültek, és ha a kívánt közegészségügyi normáknak – mint például a konyha és a mosoda külön folyosóval való elválasztása – megfelelni akarnának, akkor jelentős átalakításokra lenne szükség, ami rengeteg pénzt igényel. Ráadásul a jogszabályok folyamatosan változnak, és a jelenlegi körülményeket gyakran figyelmen kívül hagyják. Gyakran előfordul, hogy a szakszervezetek javaslatai egyáltalán nem kerülnek be a módosított törvényekbe – tette hozzá.
Három éve nem történt változtatás a költségvetésükben, és egy gondozottra napi 22 lej áll rendelkezésre étkezésre, ami "három főétkezést és uzsonnát kell, hogy magában foglaljon" - emeli ki a szakértő. Az érdekvédelmi szervezet elnöke arra figyelmeztet, hogy a szociális ellátórendszerben 600 fővel kevesebb munkatárs dolgozik, mint amennyire valójában szükség lenne.
A tilatkozást követő sajtóértekezleten jelen volt a fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozó pszichológus, Csontea Ildikó, aki elmondta, a központban ápolt halmozottan sérült gyermekek nagy részét pépes étellel, szondán vagy jó esetben kanállal kell etetni, többen nem tudnak önállóan mozogni vagy magukat bármilyen szinten ellátni. Hozzátette, sajátjukként kezelik a gyerekeket, nemélyiküket ők keresztelték, és méltatlannak érzik azt a támadásáradatot ami az ápolók, a személyzet felé irányul.
A szakszervezet a jövőben szeretné, ha a prefektussal és a szakminisztérium képviselőivel közösen ülne le tárgyalni, mivel a parlamentben elfogadott, a szociális ellátórendszert érintő törvény ellenére több mint egy éve várakoznak a módszertan megjelenésére. Amíg ez nem valósul meg, a jogszabály hatása gyakorlatilag érvénytelenné válik.