Ferenc pápa a diplomáciai testület előtt hangsúlyozta: a világháború veszélye reálisan fenyeget, ezért elengedhetetlen, hogy párbeszédet folytassunk minden érintettel! - Vatican News


A Szentszékhez akkreditált 184 nagykövet és diplomatája számára különleges audienciát tartott a pápa az Áldások termében. Megfázása miatt a beszéd felolvasására Filippo Ciampanelli atyát, a Keleti Egyházak Dikasztérium altitkárát kérte fel. A magyar delegációt Habsburg-Lotharingiai Eduárd szentszéki nagykövet, Tóth Krisztina, a vatikáni levéltár képviseletében, Törő András atya, a szentszéki nagykövetség egyházi tanácsosa és a Pápai Magyar Intézet rektora, valamint Buda Zolta, a szentszéki nagykövetség diplomatája alkotta. Az esemény jelentős mérföldkő volt a diplomáciai kapcsolatok terén, melyen a pápa szavaival és a résztvevők jelenlétével is hangsúlyozta a nemzetközi együttműködés fontosságát.

Ferenc pápa elsőként arról szólt, hogy ez a találkozó a diplomatákkal az intézményes jellegen túl, elsősorban családias akar lenni: hiszen a népek családja gyűlik össze jelképesen a személyükön keresztül, hogy testvéri jókívánságaikat átadják egymásnak, túl a vitás kérdéseken, azt nézve, ami összeköt. Az idei év különösen fontos a katolikus egyház számára, hiszen a szentév arra indít, hogy megálljunk a mindennapi élet rohanásában, feltöltődjünk a valóban fontos dolgokból. Újra fölfedezzük, hogy Isten gyermekei vagyunk és benne egymás testvérei, hogy megbocsássuk a kapott sértéseket, támogassuk a gyengéket és a szegényeket, hogy pihentessük a földet, igazságosságot gyakoroljunk és újra ráleljünk a reményre. Erre hivatott mindenki, aki a közjót szolgálja és a szeretet talán legmagasabb formáját gyakorolja, ami a politika.

Ferenc pápa üdvözölte a diplomáciai testület dékánját, George Poulides-t, majd visszatekintett a 2024-es év fontos eseményeire. A Vatikán falai között több mint 30 állam- és kormányfőt fogadott, ami a nemzetközi kapcsolatok erősítésére utal. A Szentszék és Burkina Faso között aláírt kiegészítő megállapodás a katolikus egyház jogi státuszát szabályozza, míg a Cseh Köztársasággal kapcsolatos jogi kérdésekről is döntés született tavaly. Októberben a Szentszék és a Kínai Népköztársaság újabb négy évre megújította ideiglenes megállapodását a püspöki kinevezésekről, amely a katolikus egyház és a kínai nép közötti tiszteletteljes és építő jellegű párbeszéd folytatásának szándékát fejezi ki.

Ferenc pápa ezután emlékeztetett arra a számos apostoli utazásra, amelyet az előző évben tett. Ezek során a távoli Indonéziában, Pápua-Új-Guineában, Kelet-Timoron és Szingapúron túl a közeli Belgiumban és Luxemburgban is járt, végül pedig Korzikát is meglátogatta. Bár ezek az utazások nagyon eltérő kultúrákat és valóságokat érintettek, mindegyik alkalom lehetőséget nyújtott a pápa számára, hogy találkozzon és párbeszédet folytasson a különböző népekkel, kultúrákkal és vallásokkal. E látogatások során Ferenc pápa eljuttatta a bátorító és vigasztaló üzenetet, különösen a legsebezhetőbb emberekhez. Ezen kívül három olaszországi útja is kiemelendő volt, amelyek során Veronát, Velencét és Triesztet látogatta meg.

A szentév kezdetén, a Szentatya kifejezte háláját az olasz hatóságok iránt, akik fáradhatatlanul dolgoztak Róma felkészítésén a jubiláris eseményre. Az elmúlt hónapok során végzett átfogó munkálatok, amelyek némi kellemetlenséget is okoztak, most már megtérültek: a közszolgáltatások és városi terek jelentős javuláson mentek keresztül, így a helyiek, a zarándokok és a turisták egyaránt jobban élvezhetik az Öröm Város varázsát. A pápa külön köszönetet mondott a rómaiaknak, akik híresek vendégszeretetükről, és akik az elmúlt időszakban példás türelemmel viselték el a sok látogató érkezését. Ezen kívül a Szentatya elismerését fejezte ki a rendfenntartó erőknek, a polgári védelmi szolgálatoknak, az egészségügyi intézményeknek és az önkénteseknek is, akik elkötelezetten dolgoznak a biztonság fenntartásán és a szentév sikeres lebonyolításán.

Related posts