Fontos tudnivalók a Yetteltől: hogyan használjuk okostelefonunkat a téli sportok során A téli sportok izgalmas élményekkel gazdagíthatnak, de ahhoz, hogy a lehető legjobban kihasználhassuk őket, érdemes néhány dolgot figyelembe venni a mobiltelefonunk ha

Hideg időben vajon tényleg gyorsabban lemerül az akkumulátor? Milyen hatással lehet a havazás a telefonunkra? A téli hónapok beköszöntével sokan választják a környező országok sípályáit, legyen szó síelésről, snowboardozásról, szánkózásról vagy éppen túrázásról. A Yettel tavalyi statisztikái szerint a decemberi időszakhoz képest januárban jelentősen megnő a roamingforgalom a népszerű sícélpontok irányába, és ez a tendencia egészen áprilisig folytatódik. Az utazások megtervezése mellett azonban érdemes a mobiltelefonunkat is felkészíteni a téli kihívásokra. A Yettel szakértője most néhány hasznos tanácsot oszt meg, hogy a telefonunk problémamentesen működjön a téli sportok során is.
Ahogy a táskánkat bepakoljuk, a mobilunkat is előre készítsük fel az utazásra
Külföldi utazás előtt mindig ellenőrizzük, milyen roaming-díjzónában van az adott ország, és mennyi roaminghívást vagy adatot tartalmaz az előfizetésünk. Az EU-ban és az 1-es díjzóna országaiban általában a magyarországi tarifának megfelelő feltételekkel használhatjuk a telefonunkat, de például Svájc és Szerbia is a 2-es díjzónába tartoznak, ahova a Yettel szakembereinek javaslata szerint érdemes már előre a kedvezőbb árazású netezést biztosító adatjeggyel készülni. Ahogy a téli sportokra célszerű utas- és balesetbiztosítást kötni, ugyanígy köthetünk biztosítást a mobilunkra is, hiszen az ilyen kalandos kiruccanások idején a telefon sérülésének a kockázata is megnő, érdemes előre aktiválni. Ezek a mobiltársaság weboldalán vagy mobilalkalmazásában elérhetőek.
A roaming-adatkeret tudatos használatához ugyanígy már indulás előtt töltsük le a szükséges alkalmazásokat, pl. offline térképeket vagy a sípálya bérletet. Szerencsére már sok olyan alkalmazást is találhatunk, amelyekkel maximalizálni tudjuk a snowboardozási vagy síelési élményt. Például vannak olyan appok, amikkel az időjárás-jelzéstől kezdve a pályaállapotig mindenről kaphatunk információt, vagy rögzíthetjük a megtett távot, szintkülönbséget és sebességet. Ezeket is érdemes előre telepíteni a telefonra, így akkor sem lesz probléma, ha épp nincs hálózat vagy minimalizálnánk a külföldi adatforgalmat.
Telefon felkészítve, irány a havas táj és a mínuszok! Mire figyeljünk?
A hideg elleni védelem nem csupán a testünk szempontjából lényeges: az alacsony hőmérséklet miatt a telefon akkumulátorának élettartama is drasztikusan csökkenhet. Ez különösen kellemetlen lehet, hiszen a szükséges alkalmazások, mint például a térképek, síbérletek vagy fordítóprogramok, elérhetetlenné válhatnak. Ha tehetjük, sportolás közben érdemes offline módra váltani az appokat, így jelentősen meghosszabbíthatjuk az akkumulátor élettartamát a nap folyamán.
A nadrágzsebek helyett a mobilunkat inkább a kabát belső zsebében tároljuk, mert innen kisebb eséllyel esik ki és valamivel melegebb hőmérsékleten tarthatjuk. A síkesztyűk többsége nem alkalmas az érintőképernyő kezelésére, ezért használatuk során könnyebben érheti baleset a telefont, például leeshet a hóba. Ezt megelőzve válasszunk érintőképernyő-kompatibilis kesztyűt és ha gyárilag nem vízálló a készülék, készítsük fel a telefont vízálló tokkal és képernyővédővel. Ezek nemcsak a nedvességtől, hanem az ütésektől és karcolásoktól is megóvják a készüléket. Emellett figyeljünk a tartozékokra is: a kábeleket és csatlakozókat száraz, zárható helyen tároljuk, valamint nedves környezetben ne töltsük a telefont, mivel ez zárlatot okozhat.
Amikor határhoz közeli területre utazunk, mint például egy osztrák síparadicsom a svájci határ közelében, érdemes a telefonunk hálózatválasztási beállításait "automata" helyett "kézi" módra állítani. Ezzel a lépéssel megelőzhetjük, hogy a mobilunk véletlenül a szomszédos ország, jelen esetben Svájc, magasabb díjkategóriájú hálózatára csatlakozzon, ami jelentős költségekkel járhat.
Ha a roaming-keretünket a legszükségesebb esetekre szeretnénk fenntartani, érdemes a készülék beállításaiban letiltani az alkalmazások automatikus frissítését mobilhálózaton. Ezek ugyanis jelentős adatforgalmat okozhatnak. Továbbá, állítsuk be, hogy a fotók és videók feltöltése kizárólag WiFi kapcsolaton keresztül történjen. Az előre nem tervezett adatforgalom elkerülése érdekében akár az adatroamingot, vagy a teljes mobil adatforgalmat is érdemes kikapcsolni.
A hideg világából a meleg ölelésébe - de légy óvatos a telefonnal!
Ha tartós hideg után hirtelen melegbe kerül egy készülék, akkor a telefon burkolatán és belsejében párakicsapódás történhet, ami károsíthatja a készülék elektromos alkatrészeit. Hirtelen hőmérsékletváltozáskor tehát inkább hagyjuk a telefont néhány percig fokozatosan átmelegedni, mielőtt bekapcsolnánk. Ha egy készülék beázott, azt a lehető leghamarabb száraz helyre kell tenni, lehetőleg állítva. Tölteni ilyen esetben tilos, hiszen a beázott készülék töltése zárlatot okozhat. A telefonra lehetőség van külön biztosítást is kötni, akár már 490 forintért gondoskodhatunk a készülék véletlen károsodása esetén a kártérítésről.