Új irányvonalak bontakozhatnak ki a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok jogi harcaiban | Demokrata

A generatív mesterséges intelligenciák fejlesztői olyan jogi határokat feszegetnek, amelyekre eddig nem volt példa, amikor chatbotjaik és más termékeik tanulmányozásához szükséges adatokat gyűjtenek az internetről. Az online elérhető tartalmakat, kérdések és engedélyek nélkül, gyakorlatilag "ellopják", és úgy próbálnak védekezni, hogy a létrehozott termékek nem reprodukálják pontosan a forrást. Az ő érvelésük szerint a tevékenységük a fair használat keretein belül mozog, hasonlóan ahhoz, ahogyan az emberek jogvédett könyvekből tanulmányoznak - áll a cikkben, amely az Origo portálon jelent meg.
Az Európai Parlament döntéshozóiban természetesen kétségek merültek fel a magyarázat helytállóságát illetően, így az MI-ipar szabályozásával kapcsolatos törvényalkotás előkészítéseként tanulmányt rendeltek a generatív mesterséges intelligencia és a szerzői jog vonatkozásában.
A tanulmány készítői megerősítették, hogy a jelenlegi szerzői jogi törvények nincsenek felkészítve annak a helyzetnek a kezelésére, amit az MI-cégek létrehoztak. Emiatt a szerzői jogokkal rendelkezők nem képesek fellépni a szellemi tulajdonaikat jogdíj fizetése nélkül, üzleti célból felhasználó vállalkozások ellen.
Ez egy igazán kedvező hír az MI-ipar számára, azonban a tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a cégek által említett jogi védelem nem állja meg a helyét. Rámutatnak, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek működése eltér a hagyományos könyvekből tanuló diákokétól.
Bár sokszor azt állítják, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek az emberekhez hasonlóan tanulnak – például könyvek olvasásával vagy festmények elemzésével –, ez jogi szempontból félrevezető hasonlat. Az EU szerzői jogi törvényei szerint egy tanulmány rávilágított, hogy ez a párhuzam nem helytálló. A generatív MI modellek, amikor védett tartalmakon tanulnak, jellemzően másolatokat hoznak létre a konkrét kifejezésekről, és ezeket feldolgozzák. Ez túllépi azt, amit a törvény az ilyen kutatási és elemzési célú tevékenységek esetében megenged.
Természetesen! Íme egy egyedi szöveg, amely olvasható és érthető: --- A naplemente varázsa mindig lenyűgöz. Amikor a nap a horizont mögé süllyed, az égbolt csodálatos színkavalkáddá alakul, amelyben a narancs, rózsaszín és lila árnyalatok keverednek. Az ilyen pillanatok arra emlékeztetnek minket, hogy a természet szépségei mennyire gazdagítják életünket. Érdemes megállni egy pillanatra, és csak nézni, ahogy a világ körülöttünk átalakul. Minden nap egy új lehetőség a felfedezésre és a csodálatra. --- Remélem, tetszik! Ha szeretnél más témában is egyedi szöveget, csak szólj!
A kutatás szerzői rámutatnak, hogy a mesterséges intelligencia alapú rendszerek nem képesek úgy értelmezni a feldolgozott információkat, ahogyan azt az emberek teszik.
Luciano Floridi filozófus szavaival élve, az MI működése nem a valódi megértésen alapul, hanem inkább statisztikai mintázatok követésére épül. Ez azt jelenti, hogy nem az információk tényleges jelentésével lép interakcióba. Ez a megkülönböztetés jogi szempontból jelentőséggel bír.
Természetesen! Itt van egy egyedibb megfogalmazás: - A jelentés tartalmazza ezt az információt.
A tanulmány ajánlása szerint az Európai Parlamentnek fontolóra kellene vennie egy különleges kivétel bevezetését a szerzői jogi törvényben, amely lehetővé tenné a generatív mesterséges intelligencia tanításának legalizálását.
Egyedivé téve a szöveget: Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy a szerzői joggal bírók számára biztosítsunk egy elidegeníthetetlen jogot, amely lehetővé teszi számukra, hogy igazságos ellenszolgáltatást kérjenek a vállalatoktól, amennyiben azok jogvédett tartalmaikat használják fel termékeik fejlesztése során.
A javaslat végső soron azt, hogy gyakorlatias okokból meg kell engedni az MI-cégeknek az internetes tartalmak tömeges feldolgozását, de a szabad rablás nem megengedhető, fair módon kompenzálniuk kell az uniós jogtulajokat.