**Fürdőkultúra: A császári fürdők városa a Salzkammergut szívében – Bad Ischl** Bad Ischl, a festői Salzkammergut régió gyöngyszeme, egy olyan hely, ahol a fürdőkultúra évszázadok óta virágzik. A város, amely a császári család kedvenc üdülőhelyévé vált,


Kiadás dátuma: 2025. július 1. Szerzők: Kepéné dr. Bihar Mária és dr. Lendvai Kepe Zoltán

Bad Ischl, a festői Salzkammergut régió gyöngyszeme, Felső-Ausztria szívében helyezkedik el, ahol az Ischl és a Traun folyók találkoznak. Linztől körülbelül 75 kilométerre, délnyugati irányban fekszik, és a környező hegyek és tavak varázslatos panorámája öleli körbe. A város tengerszint feletti magassága 468 méter, ami hozzájárul enyhe alpesi éghajlatához. Tiszta levegője és buja zöld növényzete évszázadok óta vonzza azokat, akik a pihenésre és a gyógyulásra vágynak. Bad Ischl nem csupán egy város, hanem egy igazi oázis, ahol a természet és a nyugalom harmóniája várja a látogatókat.

A felső képen Bad Ischl látható, amely a császári nyaralóhelyszínként ismert. A fénykép Shvoy Kálmán albumából származik, amely a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtárának gyűjteményében található. További részletekért látogass el a következő linkre: [Bad Ischl fénykép](https://gallery.hungaricana.hu/hu/SZTEShvoy/1467003/).

Bad Ischl története szorosan összefonódik a sóbányászat hagyományaival. Már a középkorban is nagy hatással volt a város gazdasági életére a környező bányák működése. A fürdőélet kezdete a 19. századra tehető, amikor felfedezték az ischli sós források gyógyító erejét, valamint a sóinhalációs kezelések alapját képező víz orvosi jelentőségét. A gyógyászat terén különösen a nátrium-kloridban gazdag sóforrások és a kénes vízgőzök nyújtanak segítséget, mivel jótékony hatásuk van a légúti problémákra, reumás panaszaikra, valamint a bőrbetegségekre. Bad Ischl tehát nem csupán a sóbányászat központja, hanem a gyógyulás és a rehabilitáció színtere is.

A város nem csupán gyógyító vizéről ismert, hanem arról is, hogy a 19. században a Habsburg-dinasztia nyári tartózkodási helyévé avanzsált. Ferenc József császár és felesége, Erzsébet királyné, ismertebb nevén Sissi, rendszeres látogatói voltak e helynek, ahol a császár összesen 60 nyarat töltött el Bad Ischlben. A Kaiservilla, vagyis a császári villa, ma múzeumként várja a látogatókat, lehetőséget biztosítva arra, hogy a Monarchia fénykorának mindennapjaiba nyerjünk bepillantást.

Bad Ischl panorámája 1900 körüli időszakból - egy lenyűgöző képeslap, színes kőnyomattal megörökítve. A város festői szépsége és a környező hegyvidék varázslatos látványa egyedülálló módon tükrözi a kor hangulatát, mely a természet és az épített környezet harmonikus együttélését ünnepli. Ez a művészi alkotás nemcsak a táj szépségét, hanem a századforduló eleganciáját is magában hordozza.

Bad Ischl története az Osztrák-Magyar Monarchia időszakában különösen gazdag és színes, hiszen számos magyar vonatkozású esemény és személyiség fűződik a város nevéhez. Ferenc József császár, aki Magyarország királyaként is tevékenykedett, itt írta alá 1914-ben a Szerbiának küldött hadüzenetet, amely a világháború kitörését előidézte, s ezzel drámai fordulatot hozott Magyarország 20. századi történetébe. Emellett Andrássy Gyula gróf, a császár első udvari minisztere, szintén gyakori látogatója volt a városnak. Bad Ischl a magyar arisztokrácia, politikai vezetők és művészek kedvelt úti célja volt; Jókai Mór és felesége, Laborfalvi Róza, többször is itt pihentek, sőt József Attila is megemlítette a várost egy levelében. A Lehár Ferenc-villa emléket állít a magyar származású, világszerte elismert zeneszerzőnek, aki Bad Ischlben írta legismertebb operettjeit, többek között A víg özvegyet. Lehár Ferenc az "osztrák-magyar zeneszerző" kifejezést használta önmagára, zenéjében pedig gyakran felbukkantak a magyar népzene motívumai. A 19-20. század fordulóján Bad Ischl a "császári világ" kulturális központjává vált, amely ma is életben maradt a Lehár Fesztivál formájában, egy nyári operett- és klasszikus zenei esemény keretében, amely továbbra is vonzza a művészetek iránt érdeklődőket.

Bad Ischl napjainkban is jelentős turisztikai célpontként tündököl. A város történelmi belvárosa, a bájos villák, a császári park, valamint a híres Zauner cukrászda, ahol Sissi császárné is szívesen élvezte kedvenc édességeit, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a látogatók számára a testi és lelki feltöltődés oázisává váljon. A fürdőélet itt továbbra is virágzik, a Salzkammergut pedig modern gyógy- és élményfürdőkkel, sókamrákkal és inhalációs kabinokkal várja a pihenni vágyókat. A sóinhalációs terápia, amelynek során a vendégek a finom, mikronizált sós levegőt lélegzik be, különösen jótékony hatással bír asztma, allergia és krónikus hörghurut esetén. Bad Ischl a hagyomány és a modernitás különleges harmóniáját kínálja. 2024-ben a város elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet, ezzel tovább növelve kulturális jelentőségét és nemzetközi elismertségét.

Related posts