**Hogyan írj egyedi és max pontos történelemérettségi esszét - Középszintű tippek** A történelemérettségi esszé megírása izgalmas kihívás, ami lehetőséget ad arra, hogy kifejezd tudásodat és véleményedet. Ahhoz, hogy elérd a maximális pontszámot, íme néh

Akár 50 pontot is elérhettek a középszintű történelemérettségin, ha az esszéiteket ügyesen megírjátok. Éppen ezért összegyűjtöttük azokat a fontos szempontokat, amelyekre érdemes figyelnetek, hogy maximális teljesítményt nyújthassatok ezen a feladaton.
A középszintű történelemérettségi egyik legmeghatározóbb eleme az esszéírás, ahol két különböző terjedelmű szöveget kell alkotnotok: egy rövid és egy hosszú esszét. A siker titka nem csupán a történelmi ismereteitek mélységében rejlik, hanem abban is, hogy mennyire tudjátok azt jól felépítve, a vizsga előírásainak megfelelően tálalni. A világos struktúra és a logikus érvelés elengedhetetlen ahhoz, hogy megmutassátok tudásotok valós értékét.
Itt van néhány szempont, amire érdemes figyelni: akadtak olyan feladatok, amelyek kihívást jelentettek a történelem próbaérettségin.
Két rövid esszé (egyetemes történelemből):
Természetesen! Szívesen segítek egyedi szöveget készíteni a magyar történelemről. Kérlek, mondd el, milyen témákra szeretnél fókuszálni az esszékben, vagy van-e konkrét irányvonal, amit követni szeretnél? Esetleg bizonyos történelmi események, személyek vagy korszakok érdekelnek?
A feladatotok az, hogy válasszatok egy rövid és egy hosszú esszét. Az egyik esszének egyetemes témát kell érintenie, míg a másik a magyar történelem egy jelentős eseményét vagy személyét kell, hogy fókuszba állítsa.
Fontos: ha például az általatok választott rövid esszé az 1849 előtti korszakhoz kapcsolódik, akkor a hosszú esszének az 1849 utáni korszak témáját kell feldolgoznia - és fordítva.
2. Kérlek, szánjatok rá egy kis időt, és alaposan tanulmányozzátok az útmutatót!
Bár elsőre talán banálisnak tűnik, mégis gyakran előfordul, hogy a diákok eltérnek attól, amit a feladat megkövetel. Érdemes alaposan átnézni az utasításokat többször is, és alaposan átgondolni, hogy pontosan mire kell reagálni. Ezzel biztosíthatjátok, hogy ne lépjetek félre a témától, és ne hagyjatok ki fontos elemeket.
3. Használjátok a forrásokat - mindet!
A feladatokhoz mellékelt források nem dísznek vannak ott. Le kell szűrni és kifejteni, hogy miről szól a forrás. Ehhez szerencsére még túlzott háttértudásra nincsen szükség. Ha leírjátok a forrás egy lényegi elemét, és ezzel kapcsolatban lényegi megállapítást tesztek, akkor három ponttal gazdagodhattok. A források elemzése mutatja, hogy nemcsak bemagoltad az anyagot, hanem érteni is tudod az események összefüggéseit.
4. Határozzátok meg a téma időbeli és térbeli kereteit!
A történelmi esszé megírásakor elengedhetetlen, hogy az írás egyedi és eredeti legyen. Az alábbiakban bemutatok néhány szempontot, amelyek segíthetnek a szöveg egyediségének megteremtésében: 1. **Saját nézőpont**: Tedd a témát személyessé, oszd meg saját gondolataidat, véleményeidet, és tapasztalataidat a történelmi eseményekkel kapcsolatban. Ezáltal a szöveg tükrözni fogja a te egyedi perspektívádat. 2. **Különleges források használata**: Ne csak a hagyományos könyvekre és cikkekre támaszkodj. Kutass fel ritkább forrásokat, mint például levéltári dokumentumok, elsődleges források vagy interjúk, amelyek friss szemszögből világítják meg a témát. 3. **Egyedi struktúra**: Ahelyett, hogy a megszokott bevezetés, tárgyalás, befejezés felépítést követnéd, próbálj ki alternatív struktúrákat. Például, használhatsz időbeli ugrásokat, párhuzamos narratívákat, vagy akár történeteket is, amelyek illusztrálják a főbb pontokat. 4. **Stílus és nyelvezet**: Használj egyedi írásmódot, kifejezéseket, metaforákat és nyelvi eszközöket, hogy a szöveg hangulata és stílusa megkülönböztethető legyen. A személyes hangvétel sokszor közelebb hozza az olvasót a témához. 5. **Kritikai elemzés**: Ne félj megkérdőjelezni a megszokott narratívákat vagy álláspontokat. Az egyedi vélemények és a kritikai megközelítések gazdagítják az esszét, és lehetővé teszik, hogy az olvasók új fényben lássák a történelmi eseményeket. 6. **Kontekstuális kapcsolatok**: Hozz létre összefüggéseket a múlt és a jelen között. Elemezd, hogyan hatnak a történelmi események a mai világra, és tedd fel a kérdést, mit tanulhatunk belőlük. Ezek a szempontok segíthetnek abban, hogy a történelmi esszéd valóban egyedi és figyelemfelkeltő legyen. Az eredetiség kulcsa abban rejlik, hogy a saját hangodat és nézőpontodat valósítod meg a szövegben.
Kezdjétek az esszéiteket ezzel a módszerrel, hiszen így biztosan megjegyzitek a legfontosabb információkat. Amennyiben bizonytalanságotok támad egy adott évszámmal kapcsolatban, bátran nyúljatok az atlaszhoz. Érdemes néhány mondatban kitérni a téma előzményeire is, de csak a legszorosabban összefüggő eseményekre fókuszáljatok. Ha túl messzire kalandoztok, könnyen értékes pontokat veszíthettek, és ezzel feleslegesen megnyújtjátok a szöveget.
Figyelem! Csak ezeket a típusú atlaszokat lehet használni a töriérettségin
5. Figyeletekj a terjedelemre
Nagyon lényeges, hogy tartsátok szem előtt a terjedelmet. Ne írjatok sem kevesebbet, sem többet, mint amennyi helyet a papíron kaptatok, mivel a terjedelemre is pontlevonás járhat. Ezért fókuszáljatok a leglényegesebb eseményekre, összefüggésekre és szereplőkre – a minőség a mérvadó, nem pedig a mennyiség.
+1 TIPP: Gyakoroljátok be a feladatokat
Oldjatok meg otthon korábbi érettségi esszéfeladatokat, majd hasonlítsátok össze az értékelési útmutatóval. Ez segít nektek abban, hogy tisztábban lássátok, milyen elvárásoknak kell megfelelni az érettségin, és gyakorlatot nyerhettek abban, hogyan alakítsatok ki egy jól struktúrált, magas pontszámot hozó esszét.
Az elmúlt évek középszintű történelem érettségi feladatsorait és azok megoldókulcsait ebben a cikkben nézhetitek meg: