Izraeli államfő reakciója a Netanjahu ellen érvényben lévő elfogatóparancsra figyelemre méltó volt. A politikai helyzet bonyolultságát tükrözve, az államfő hangsúlyozta, hogy a jogállamiság és a demokratikus értékek védelme elengedhetetlen. Kijelentette,


Jichák Hercog, Izrael elnöke, úgy véli, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Galant, a nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen kiadott elfogatóparancs háborús bűnök miatt "sötét napot jelent az igazságszolgáltatás és az emberiesség szempontjából".

- vélekedett Hercog közleményében. Az izraeli államfő szerint a döntésben nem vették figyelembe a máig a Gázai övezetben fogva tartott 101 izraeli túszt és azt sem, hogy az iszlamista Hamász szervezet cinikusan emberi pajzsként használja saját népét, valamint hogy Izraelt barbár módon megtámadták, ezért joga és kötelessége az önvédelem.

Hercog véleménye szerint a diskurzusban nem emeltek szót arról, hogy Izrael egy olyan demokratikus állam, amely a nemzetközi humanitárius jog keretein belül működik, és elkötelezett a civil lakosság humanitárius szükségleteinek maximális kielégítése iránt. Eliav Liblich professzor, a Tel-avivi Egyetem nemzetközi jogi szakértője úgy látja, hogy az elfogatóparancsok...

Liblich megjegyzései szerint elképzelhető, hogy további titkos elfogatóparancsok is léteznek, amelyek akár az izraeli hadsereg magas rangú tisztjeit is érinthetik. Ez a helyzet jelentős hatással lehet a hadsereg nemzetközi megítélésére, valamint a külföldi hadseregekkel fenntartott kapcsolatokra. Amennyiben a bíróság által kiadott elfogatóparancsot jogosnak tartják, a külföldi államok esetleg elbizonytalanodhatnak, sőt akár visszahúzódhatnak az izraeli hadsereggel való együttműködéstől is – állítja a jogi szakértő a Háárec című lap online felületén.

Related posts