Ha itt a tavaszi szünet, elérkezett az idő, hogy a hófödte hegyek varázsát felfedezzük! A síelés nem csupán egy sport, hanem igazi kaland, ahol a friss levegő és a csodás tájak egy felejthetetlen élményt kínálnak. Akár kezdő vagy, akár tapasztalt síelő, a

Az évek során szinte már hagyományosnak mondható, hogy a családok, akiknek gyermekei is vannak, a tavaszi szünetet választják a síeléshez. Az alap- és középiskolákban február 24. és 28. között tartanak szünetet, így a síközpontok is készen állnak, hogy fogadják az utolsó nagy látogatói hullámot.
Az előző évekhez viszonyítva a várakozások szerint jelentősen megnő a látogatók száma az említett négy nap során. Ennek hátterében elsősorban az áll, hogy az utóbbi hónapban nem voltak ideálisak a feltételek a különböző sípályákon. Míg január elején a déli és nyugati országrészben a nappali hőmérséklet gyakran a fagypont körüli értékekre csökkent, addig Garamfőn és Chopok egyes részein 6-7 Celsius-fokot is mértek.
A szokatlanul enyhe időjárás és az elmaradó csapadék kombinációja miatt, amikor végre hidegebbre váltott az idő, a síelők és snowboardosok számára a ritkább hóréteg komoly kihívásokat okozott. A megszokott téli táj helyett a sípályákon sok helyen a kemény talaj és a hiányzó friss hó tette próbára a sportolók ügyességét.
A csíkokban elterülő műhóval borított sípályák egészen különös, szürreális képet festenek, szemben a kijelölt útvonalakon túli kopár tájjal. Ez a látvány nem csupán Szlovákiában lenyűgöző; az elmúlt hetekben Ausztria és Svájc néhány területén is hasonló élmény várja a turistákat.
Természetesen Szlovákiában is akadnak olyan síparadicsomok, ahol továbbra is ideális a körülmények a téli sportokra, az alábbiakban ezeket vettük górcső alá. A holidayinfo.sk weboldalon szinte az összes szlovákiai sípálya fel van tüntetve, mi azonban csupán a legnépszerűbbeknek néztünk utána.
A bel- és külföldi turisták körében legfelkapottabbnak számító jasnái sípályákon aktuálisan 30 és 60 centiméter közötti a hóréteg vastagsága, a körülmények így ideálisak a téli sportokra.
Egy remek alternatíva lehet Dó, ahol jelenleg a felvonók kissé több mint felének üzemelése folyik. A pályákat viszont egy 40 centiméteres hóréteg fedi, és a nappali hőmérséklet is fagypont körüli értékeken mozog, ami tökéletes körülményeket biztosít a síeléshez.
A szállásdíjak jelentősen barátságosabbak, a jasnáihoz hasonló szintű helyeken február végén már 500 és 800 euró között találhatunk szobát.
A Dóval-Zahradištén található sípálya egy napos belépője 44 euróba kerül, azonban a nová hoľa-i síterep árai a vizsgált weboldalon nem állnak rendelkezésre. A Magas-Tátra két kiemelkedően népszerű síközpontjának, Tátralomnicon és Csorbatón, ideális feltételei vannak a téli sportok szerelmeseinek. A napi síbérletek ára általában 40 és 60 euró között mozog, míg a szálláslehetőségek 400 eurótól kezdődnek, és akár 900 euróig is terjedhetnek a fent említett kategóriában.
Králiky a legtöbb esetben az iskolai sítanfolyamok népszerű célpontja, hiszen a helyi pályák kiválóan alkalmasak a kezdő síelők számára. Habár a pályákat 40 centiméteres műhó fedi, a körülmények nem éppen tökéletesek, ráadásul a felvonók kevesebb mint felének működése biztosított.
Árak szempontjából Králiky kiváló alternatíva lehet a tavaszi szünet során – persze, ha addig még lehetőség lesz a síelésre. A napi bérlet ára 34 euró, a szállás pedig néhány száz euróból is megoldható, így kedvező ajánlatot kínál a téli sportok szerelmeseinek.
Ahogy korábban említettem, az idei téli időszak eddig nem éppen a síelés rajongóinak kedvezett, így sokan a tavaszi szünet alatt próbálják pótolni a hiányzó vakációt. Jó hír lehet a téli sportok szerelmeseinek, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint február végén egy hidegfront érkezhet, ami a hegyvidéken jelentős havazást hozhat magával.