Hamarosan elérkezik a hamvazószerda, amely a nagyböjt kezdetét jelzi.

Idén március 5-én érkezik el hamvazószerda, amely jelzi a húsvétra való felkészülés kezdetét, a nagyböjt szent időszakát, amely Jézus Krisztus feltámadásának ünnepéhez vezet. E különleges alkalomból este 6 órakor Felföldi László megyéspüspök celebrál szentmisét a pécsi székesegyházban. A liturgia során, melyet a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján élőben követhetnek, a hívek részt vesznek a hamvazkodás szertartásában.
Hamvazószerdán, valamint az azt követő vasárnapi szentmiséken a pap a tavalyi virágvasárnapon megszentelt barka hamuját használva keresztet rajzol a hívek homlokára. E közben a hamvazkodás szertartásának részeként így szól: "Emlékezz, ember, hogy porból lettél és porrá leszel!"
A hamu a bűnbánatot jelképezi, felidézi a földi élet mulandóságát és a megtérés szükségét. Az ókori kereszténység idején a liturgia bűnbánati részéhez kapcsolódó nyilvános szertartásban zsákruhát öltve, hamut a fejükre szórva indultak vezekelni és böjtölni a bűneiket megvallók, akik csak a lelki és testi megtisztulás után húsvétvasárnap térhettek vissza a közösségbe és vehettek részt újra a liturgián.
Hamvazószerda a böjtölés szigorú napja, melyet egyházunk hagyományai szerint komolyan kell venni. A 18 és 60 év közötti hívek számára az előírások értelmében csupán egyszeri étkezés engedélyezett a nap folyamán, emellett pedig még kétszer vehetnek magukhoz táplálékot. Hazánkban ezt a szabályt úgy értelmezik, hogy a hívek három alkalommal étkezhetnek, de csak egyszer lakhatnak jól. A 14. életévüket betöltött tagjainkat az Egyház arra ösztönzi, hogy a böjt szellemében tartózkodjanak a húsfogyasztástól.
A nagyböjt nem csupán az étkezési megszorítások betartásáról szól; ennél sokkal mélyebb és gazdagabb jelentése van. Ez az időszak a lélek elmélyülésére, a belső reflexióra és a spirituális megújulásra hívja fel a figyelmet, lehetőséget adva arra, hogy valódi önvizsgálatot végezzünk, és felfedezzük a belsőbb értékeinket.
Jézus negyven napos pusztai tartózkodása inspirálja a nagyböjt szellemét, amelynek középpontjában a bűnbánat, az önmegtartóztatás és a megtérés áll. Ezen az úton számos lelki és testi kihíváson keresztül haladunk, lehetőséget adva arra, hogy elszakadjunk a földi vágyaktól és mélyebb kapcsolatba kerüljünk a szellemi világgal.
A lemondás révén lehetőség nyílik arra, hogy mélyebb elköteleződést vállaljunk Isten mellett. Amikor túllépünk a csupán materiális világ korlátain, és tekintetünket az égre emeljük, új irányt adhatunk cselekedeteinknek. Ezek a lépések végső soron Isten országának megvalósulásához vezetnek minket.