Hongkongban is felfigyeltek arra a fiatal magyar mesterre, aki egy évszázados hagyományt keltett életre.


A Víz'P'Art Közalapítvány idén a Szabó Dezső Művészeti Ösztöndíjat Bajkó Bence sárközi festett selymek hagyományait őrző tehetséges művésznek ítélte oda. Ezzel a kitüntetéssel Bence újabb elismerést zsebelt be, amely tovább gazdagítja eddigi pályafutását. Művészi elképzelései között szerepel, hogy a jövőben minél több fiatal figyelmét felkeltse a hagyományos magyar kultúra és a népi kézművesség iránt, miközben izgalmas részleteket osztott meg velünk eddigi munkásságáról.

A Víz'P'Art Közalapítvány immáron tizennegyedik alkalommal hirdette meg a Szabó Dezső festőművész emlékére alapított Szabó Dezső Művészeti Ösztöndíjat Szekszárdon. Az ösztöndíj célkitűzése, hogy évente egy Tolna vármegyei, vagy a térséghez szorosan kapcsolódó fiatal képző- vagy iparművészt támogasson, elősegítve ezzel alkotói fejlődésüket és szellemi kiteljesedésüket. A kuratórium idén egy különleges különdíjat is létrehozott, amelyet nem Tolnában, hanem a Nagybaracskán élő, a sárközi festett selymek hagyományait megőrző fiatal tehetség, Bajkó Bence érdemelt ki.

Bajkó Bence életét teljes mértékben a magyar hagyományok ápolásának szenteli.

Bajkó Bence, aki a festői Nagybaracskán született és jelenleg is ott él, már gyermekkorától fogva elkötelezett a magyar kultúra és hagyományok megőrzése iránt. 2021 őszén merész kutatásba fogott, amelynek célja egy régóta feledésbe merült mesterség, a mázas selyem nyomó (selyemfestő) hagyományának újjáélesztése volt. A huszonéves fiatalember nem csupán a sárközi mázolt selyem készítésében mesterkedik, hanem ebben a különleges mesterségben ő az ország egyedüli képviselője. Tehetsége és elhivatottsága nem maradt észrevétlen, hiszen a közelmúltban, a legifjabb alkotóként elnyerte a Magyar Kézműves Remek rangos elismerését.

- Nagyon megtisztelőnek éreztem, hogy annak ellenére, hogy én nem Tolna megyében lakom megkaphattam a kitüntető címet, és bízom benne, hogy művészeti tevékenységem egy nap majd felérhet a díj névadójához, természetesen nem a hagyományos festészetben, hanem a selyemfestésben. Minden elnyert díj és kitüntetés nagy öröm és megtiszteltetés számomra, ugyanakkor ez egyfajta felelősséggel is jár, hiszen egy művészeti díj birtokában az elnyerését követően ahhoz méltó színvonalú művészeti tevékenységet kell folytatni véleményem szerint. A díjjal lehetőséget kaptam, hogy az elkövetkezendő évben Szekszárdon is népviseleti bemutatót tarthassak, amely szinten egy nagy lehetőség hogy minél szélesebb körben megismerhessék a gyönyörű Bácskai magyar népviselet - mondta Bajkó Bence.

Bár fiatal kora ellenére, a díjazott már számos jelentős elismerést gyűjtött össze. A tavalyi év végén pedig szülőfalujában, Nagybaracskán jelölték Az Év Embere díjra, amelyet olyan lakosok kaphatnak, akik kiemelkedő szerepet játszanak a közösségért és a helybéliekért végzett tevékenységeik révén. Végül, az 5 jelölt közül Bari József érdemelte ki a díjat, hosszú évtizedek alatt kifejtett fáradhatatlan munkájának elismeréseként a falu fejlődéséért.

Related posts