Itt van egy remek hír: idén is folytatódhat a magyar bérnövekedés!

Nagy Márton véleménye szerint az idei évben 6-7%-os reálbér-növekedés várható. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar háztartások jövedelmi helyzete stabilizálódott.
A magyar háztartások jövedelmi helyzete az elmúlt évek inflációs válságát követően 2024 végére stabilizálódott. A tavalyi 9 százalékos növekedés után idén 6-7 százalékos reálbér emelkedésre számíthatunk.
Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, csütörtökön a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara évindító eseményén hangsúlyozta a beszédében, hogy a különlegesség és az egyediség kulcsszerepet játszik a gazdasági fejlődésben – számolt be róla az MTI.
A kormány várakozásai szerint az idei évben is jelentős nominális béremelkedésre lehet számítani. Ahhoz, hogy a reálbérek 6-7%-kal emelkedjenek, az infláció 3% körüli szintje mellett körülbelül 10%-os nominális béremelkedésre van szükség. Amennyiben azonban az infláció ennél magasabbra nő, úgy a reálbérek gyors növekedésének fenntartásához már 10%-ot meghaladó béremelkedés válik elengedhetetlenné.
A Portfolio korábbi szakértői elemzése alapján 2025-re a bruttó átlagkereset Magyarországon 8,5%-kal növekedhet. A különböző szakmai előrejelzések 7,2% és 10% közötti tartományban mozognak. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a minimálbér 9%-os, valamint a garantált bérminimum 7%-os emelkedése jelentős hatással lesz a mediánbér és az átlagbér alakulására is.
A kötelező legkisebb bérek emelése nem csupán az alacsonyabb jövedelműeket érinti, hanem a magasabb keresetűeket is, hiszen bérfeszültséget idézhet elő. Amennyiben a speciális szaktudással, tapasztalattal vagy magasabb iskolai végzettséggel rendelkező munkavállalók bérelőnye csökkenne, vagy teljesen megszűnne a minimálbér emelkedése miatt, az komoly problémákat okozhat a munkaerőpiacon – figyelmeztetett az MNB egy elemzésében.
Szerintük a szabályozott bérek emelése nagyságrendileg az átlagbérig fejthet ki hatást. Vagyis egészen eddig emelni kell a fizetéseket a legkisebb bérek növelése miatt.
A jelenleg zajló bérmegállapodások arra mutatnak, hogy az inflációs válság lecsengésével a cégek a 2023-as évhez képest alacsonyabb bérnöveléseket terveznek. Ezzel szemben a munkavállalók úgy vélik, hogy a fizetések emelésére sokkal jelentősebb mértékű lépésekre lenne szükségük.