Új vállalkozás lépett a színre, hogy átvegye a MÁV pályafejlesztési projektjeit.


A MÁV Zrt. tulajdonosi jogkörét gyakorló Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) határozata alapján 2025. január 1-jétől jelentős átalakulás következik be a MÁV Zrt. struktúrájában. Ekkortól a vasúttársaság, amely továbbra is a magyar állam kizárólagos tulajdonában marad, önálló entitásként működik, míg a leváló MÁV Pályaműködtetési Zrt. a MÁV irányítása alá kerül. Ez a lépés új fejezetet nyit a magyar vasúti közlekedés történetében.

Az újonnan alakult társaság idei üzleti stratégiáját a költségvetés teherbíró képessége alapján, összesen 180,8 milliárd forintos költségtérítési kerettel dolgozták ki, ahogyan azt a nyilvános adatok is mutatják. A rendelkezésre álló összegből 148 025 millió forintot az üzemeltetési költségek fedezésére, míg 32 775 millió forintot felújítási célokra terveznek felhasználni – derül ki a Világgazdaság cikkéből.

A MÁV, mint a vasúti pályahálózat üzemeltetője, 2016 és 2025 között érvényes pályaműködtetési szerződéssel (PMSZ) rendelkezett, amely most jogutódlással átkerült egy új, önálló pályaműködtető társasághoz. Ez a társaság 2026-ra az idei évhez hasonló feltételekkel kívánja folytatni tevékenységét. Az új vállalat idei költségvetésében a 2025. január 8-án bejelentett 10 pontos akcióterv egyes intézkedéseinek hatásait csak később lehet majd pontosan értékelni, mivel ezek az üzleti tervben még nincsenek benne. Ilyen intézkedések például a GYSEV-nek történő vonalátadás következményei is.

Most annyi látható, hogy a társaság idei költségtérítési igénye 148 milliárd, a jövő évi 164 milliárd forint lehet, míg a másik fő forrás, a felújítási költségigény 2025-ben 33 milliárd, 2026-ban pedig 35 milliárd forint lehet. Az idei számok a múlt évihez képest összességében 12 milliárdos csökkenést, a jövő éviek szintén a 2024-eshez képest 7 milliárd bővülést takarnak.

Ahhoz, hogy a vállalat milyen feladatokat és milyen típusú munkaerővel valósít meg, elengedhetetlenül fontos ismerni az ÉKM további intézkedéseit is. Ezek a következők:

Az idei évben a társaság a karbantartási költségekre összesen 71,6 milliárd forintot tervez, ami körülbelül 8 milliárd forinttal több, mint a tavalyi becsült összeg. Ennek a forrásnak körülbelül kétharmadát, azaz 42,7 milliárdot, a vasúti pályák karbantartására fordítanák, ahol különösen a hegesztési és aszfaltozási munkálatok költségei emelkednek. A másik jelentős kiadási tétel a távközlési és erősáramú biztosítóberendezések (TEB) karbantartása, amely 26 milliárd forintot emészt fel; ez a költség a GSM-R hálózat kiépítésével áll összefüggésben, amelynek megvalósítására a kormány a MÁV-ot bízta meg. Ebből a keretből fogják finanszírozni az ETCS L2 vonatbefolyásoló rendszer fejlesztését is. Ezen kívül 3 milliárd forintot szánnak ingatlanok karbantartására is.

A MÁV Pályaműködtetési Zrt. a beruházások és felújítások során kiemelt figyelmet fordít a pályahálózat azon szakaszaira, ahol a forgalom a legintenzívebb. Ezek a területek a jövőben is kulcsszerepet játszanak a pályaműködtetési szolgáltatások terén. Az üzleti terv hangsúlyozza, hogy az elmúlt évtizedek során tapasztalt forráshiányos működés jelentős romlást és elavulást eredményezett az infrastruktúrában.

Az új vállalat különösen sokszínű műszaki szinttel rendelkezik, és több mint 7000 kilométer hosszú hálózatot működtet.

A beruházási és fejlesztési szükségletek középpontjában az elavult vasúti infrastruktúra korszerűsítése áll, amely nemcsak a szolgáltatások színvonalának emelkedését célozza meg, hanem a működés hatékonyságának növelését is elősegíti.

Kiemelkedő jelentőségű projekt keretében húsz különböző helyszínen indul állomásfejlesztési program. A kiválasztott helyszíneken elsősorban az utasforgalmi terek megújítására helyezik a hangsúlyt, amely magában foglalja az utasvárók burkolatainak felújítását és cseréjét, a belső nyílászárók modernizálását, valamint az utas-WC-blokkok korszerűsítését, bővítését, beleértve az akadálymentes WC kialakítását is. Ezen fejlesztések célja a teljes körű akadálymentesítés megvalósítása, hogy mindenki számára kényelmesebbé és elérhetőbbé váljanak az állomások.

A vállalat idén 76 739 millió forint értékben tervez beruházásokat. Ehhez 28,3 milliárd forintnyi célzott költségvetési támogatás és 1,5 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre. A 2025-re vonatkozóan tervezett, jelentős támogatott beruházások a következők:

A PMSZ keretein belül biztosított költségtérítések és a múlt év során elért eredmények (1500 millió forint felhasználásával) lehetővé tették a társaság számára, hogy összesen 46 997 millió forint értékű beruházásra készülhessen. Az idei év során tervezett kiemelkedő beruházások a következőképpen alakulnak:

A MÁV Pályaműködtetési Zrt. 2026-ra tervezett beruházásai összesen 66 953 millió forintba fognak kerülni. A teljes projekt értéke 67 033 millió forint, amelyből 8046 millió forint célzott költségvetési támogatás és 19 037 millió forint uniós hozzájárulás fedezi a költségeket. Ezen kívül a PMSZ keretében igényelt költségtérítés révén 39 870 millió forint értékű beruházás is szerepel a jövőbeni terveik között.

Ezek a projektek csupán akkor léphetnek életbe, ha a kormány határozatot hoz róluk, és rendelkezésre áll a szükséges finanszírozás.

Azt, hogy mekkora díjfizetéseket remélhet a pályatársaság, a pályákon lebonyolódó forgalom, illetve egyéb szolgáltatásainak igénybevétele határozza meg. Kalkuláció szerint az egyik fő teljesítménymutató, a vonatkilométer értéke az idén 3,1 százalékkal nőni fog 115 120 ezer vonatkilométerre), majd jövőre kicsit esik. A bővülés a személyszállítás növekedésétől várható különösen azután, hogy lezárul a Budapest-Kelebia vonal felújítása. A 2026-os csökkenést az magyarázza, hogy több motorvonat fog közlekedni, és kevesebb mozdony vontatta vonat. A tehervonatok közlekedtetése 12 százalékkal emelkedhet.

A másik fontos teljesítménymutató, a bruttó tonnakilométer értéke az idén 5,2 százalékkal remélhető magasabbnak a bázisnál, de jövőre ez esetben is esés fenyeget. Ezt ismét a szerelvények összetételének változásával magyarázza a társaság. A teherszállítás e mutatója 15 százalékkal futhat fel.

A MÁV-Start folyamatosan a legnagyobb hálózat-hozzáférési díjat fizeti, hiszen tavaly 132,5 milliárd forintot utalt, míg az idei évben már 154,8 milliárd forintra számíthat a pályaüzemeltető. Jövőre pedig a várakozások szerint 157,4 milliárd forintot terveznek. Egy másik fontos forrás a Rail Cargo Hungaria (RCH), amely 2024-ben 15,2 milliárd forintot fizetett, az idei évben pedig 19,6 milliárd forint körüli összeggel kalkulálnak, 2026-ra pedig 17,8 milliárd forintos díjat jeleztek előre. A MÁV Pályaműködtetési Zrt. teljes bevétele a hálózati hozzáférési díjakból az idén várhatóan eléri a 210,3 milliárd forintot. Érdemes megemlíteni, hogy ennek az összegnek jelentős része a kizárólag tőlük beszerezhető vontatási energia költsége.

A kormány 2020-ban hozott döntésével elindította a vasúti egyeskocsi-teherfuvarozás támogatási programját. Ennek keretében a részt vevő vállalatok számára 2021-ben összesen 3840 millió forintot, majd 2022 és 2025 között évente 6407 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosítanak. A MÁV tíz vasúti társasággal lépett partnerségre, hogy együtt dolgozzanak a program sikeres megvalósításán.

Related posts