Újabb adóváltozások várhatóak, amelyek sokak számára komoly terhet jelenthetnek.


Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) határozottan ellenez minden olyan rendeletmódosítást, amely a gyógyászati segédeszközök (gyse) ellátásával foglalkozó vállalkozások pénzügyi terheit tovább növelné. Kérjük a Belügyminisztériumot, hogy sürgősen reconsiderálja és vonja vissza a jogszabálytervezetet.

A kormány 2024. december 9-én nyilvános konzultációra bocsátotta a különböző igazgatási szolgáltatási díjakra vonatkozó egészségügyi miniszteri rendeletek módosítására vonatkozó BM rendelet tervezetét. Ez a Rendelettervezet célja, hogy átfogóan felülvizsgálja és frissítse az aktuális díjszabásokat, figyelembe véve a változó igényeket és a szolgáltatások minőségének javítását.

mechanikusan, 33-35 százalékkal emelné a gyse-eljárások során fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakat. A Rendelettervezetben szereplő díjtétel-emelések egy olyan ágazatot sújtanának, amely a rossz szabályozás és a kormány elmaradt intézkedései következtében évek óta súlyos működési gondokkal küzd.

A hazai gyógyászati segédeszköz támogatási rend a vonatkozó szabályozók 2007. évi hatályba lépését követő 15 évben gyakorlatilag gazdátlan volt. A gyse-érdekképviseletek hiába nyújtottak be rendszeresen a mindenkori egészségügyi és pénzügyi kormányzatnak az ellátás színvonalát javítani és az ellátást végző cégek rentabilitását biztosítani hivatott módosítási javaslatokat, a döntéshozók a legtöbbször válaszra sem méltatták az előterjesztéseket.

Az egyes gyse-ellátó cégek körében 2022-ben kezdődött vizsgálatok, az azt követő nyomozati cselekmények, majd

A jogi intézkedések nem csupán a jogszerűtlen kereskedelmi gyakorlatot folytató cégeket érintették, hanem számos olyan következményt is generáltak, amelyek a jogszerű és korrekt ellátás lehetőségeit a mai napig beszűkítik.

A gyógyászati segédeszköz ellátásban részt vevő szakemberek és érintettek egyöntetű örömmel fogadták, hogy 2024. szeptember 1-jétől új fogyatékosságügyi államtitkárt neveztek ki.

Különösen figyelembe kell venni, hogy az Országos Fogyatékosságügyi Program 2024-2025-ös évekre vonatkozó Intézkedési Terve 2.2. pontjában szereplő feladatok végrehajtása, a rengeteg egyéb teendő mellett, várhatóan túllépné az egészségügyért felelős államtitkárság rendelkezésére álló erőforrásokat.

Mivel az államtitkár hivatalba lépése komoly és érdemi lehetőséget ad arra, hogy megkezdődjék a gyse-támogatási rend racionalizálása és korszerűsítése, fontosnak tartjuk, hogy a Rendelettervezetben szereplő és ahhoz hasonló - korlátozó és a vállalkozások terheit növelő - intézkedések ne történjenek meg egy komplex és átfogó javaslatcsomag benyújtása, megtárgyalása és elfogadása előtt.

Related posts