Friss és lényeges információk érkeztek a nyugdíj előtti élethelyzetekről, amelyek számos magyar nyugdíjasra és leendő nyugdíjasra hatással vannak – Pénzcentrum.


Újabb írásában a védett korról szóló ismereteket oszt meg Farkas András nyugdíjszakértő. Kire mi vonatkozik nyigdíjba vonulás előtt?

A Munka Törvénykönyvében szereplő védett kor jogintézménye továbbra is biztosítja a védelmet azon munkavállalók számára, akiknek a nyugdíjkorhatáruk eléréséig kevesebb mint öt év van hátra - emeli ki Farkas András. Ez a védelmi időszak kizárólag az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt évre vonatkozik. Ezen idő alatt a munkáltató nem mondhatja fel a nem nyugdíjas státuszú munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyát, kivéve, ha a munkavállaló súlyosan megszegi a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettségeit szándékosan vagy súlyos gondatlansággal, illetve ha olyan magatartást tanúsít, ami lehetetlenné teszi a munkaviszony fenntartását. A munkáltatónak pedig a munkaviszony megszüntetésének alaposságát és indokait kell bizonyítania.

A munkaviszony megszüntetése lehetőségét a munkavállaló képességével vagy a munkáltató tevékenységével kapcsolatos okok is indokolhatják. Ehhez az szükséges, hogy a munkaszerződésben rögzített munkahelyen – ha ilyen nem áll rendelkezésre, akkor azon a helyen, ahol a munkavállaló rendszerint dolgozik – ne legyen olyan, a munkakörhöz szükséges képességek, végzettség vagy tapasztalat alapján betölthető másik munkakör, amelyet a munkavállaló elvállalhatna, vagy hogy ő maga elutasítsa a megfelelő pozícióra vonatkozó ajánlatot.

A képesség magában hordozza azokat a személyes feltételeket, amelyek elengedhetetlenek a sikeres munkavégzéshez. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalónak rendelkeznie kell mindazokkal az eszközökkel és adottságokkal, amelyek szükségesek a munkaköri feladatok hatékony ellátásához.

A Munka Törvénykönyve részletesen szabályozza a többlet-végkielégítések összegét, különösen abban az esetben, ha a munkavállaló munkaviszonya a munkáltató felmondása vagy jogutód nélküli megszűnés miatt ér véget, mindez pedig a munkavállalóra vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül történik. A többlet-végkielégítés mértéke a munkavállalónál eltöltött időszakhoz kapcsolódik, így az időtartam növekedésével arányosan emelkedik.

A végkielégítés nagysága a következő módon kerül meghatározásra:

A végkielégítés:

Nem jár azonban végkielégítés akkor, ha a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége.

Related posts