Örömteli hír érkezett a Mátrából: soha nem látott mennyiségű uhut figyeltek meg!


A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága nemrégiben izgalmas hírt osztott meg: a Mátrában rekordszámú uhut figyeltek meg, ami rendkívüli növekedést jelez az állomány számára. Ez a tendencia nem csupán országos szinten figyelemre méltó, hanem a Mátra térségében is, ahol a ragadozó madarak száma folyamatosan emelkedik.

A nemzeti park közösségi oldalán egy figyelemre méltó bejegyzés jelent meg, amelynek címe: "Rekordszámú uhu a Mátrában!" Itt számoltak be a lenyűgöző eseményről, amely a természetbarátok és a madármegfigyelők figyelmét is felkeltette.

"A lenyűgöző uhu (Bubo bubo) hazánk egyik fokozottan védett madárfajának számít, amelynek megfigyelésére kiemelt figyelmet szentelünk. A mi régiónkban leginkább a sziklás falak rejtekében találja meg otthonát, ezért minden tavasszal alaposan felmérjük ezeket a kiváló fészkelőhelyeket. Bár hatalmas méretekkel bírnak, a kotló madarak felkutatása igazi kihívást jelent, hiszen rendkívül ügyesen álcázzák magukat, és a költőüregeikből sokszor csak a fejük búbja bukkan elő." - tették hozzá.

A hírek szerint az idei uhufelmérés során a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tagjai ismét fontos szerepet játszottak, és ezért köszönetet is mondtak nekik.

Az uhu, hazánk legnagyobb bagolyfaja, különleges megjelenésével és impozáns méreteivel hívja fel magára a figyelmet. Főként a hegylábi területek ritka fészkelőjeként ismerjük, ahol jellemzően kőbányákban és sziklafalakon található meg. Az elmúlt évtizedek során azonban drámai csökkenésen ment keresztül a populációja Magyarországon, a hetvenes években pedig szinte a kihalás szélére sodródott.

Még 2001-ben is csupán 25-30 pár uhu élt hazánkban, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adatai alapján.

Néhány évvel ezelőtt az MME jelentésében arról számolt be, hogy a magyarországi uhu populáció körülbelül 70-80 párra becsülhető. Minden tavasszal rendszeresen ellenőrzik a költőhelyeket, beleértve a Mátrát is. "A költés bizonyítása azonban sokkal nehezebb feladat, mivel a kotló uhu, bár nagy testű madár, rendkívül ügyesen képes álcázni magát. Gyakran hosszú időt kell eltöltenünk a távcsővel a sziklafalakat pásztázva, hogy végre észrevegyük ezt a kiváló rejtőszínnel rendelkező madarat" – olvasható a jelentésben.

Related posts