Egy gondosan megtervezett diétával a testünk egészségéért és jólétéért!

A glutén, a tejszármazékok és a tojás egyre inkább kerülőlistára kerülnek sok embernél a modern táplálkozásban. A különböző intoleranciák és allergiák számának növekedése figyelemre méltó jelenség, és érdemes kutatni az okokat, amelyek ezt a trendet kiváltják. Most egy dietetikust kérdeztünk meg, hogy tisztázza a különbségeket az említett tünetcsoportok között, és hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, ha valaki diétázni szeretne.
Napjainkban rengetegen küzdenek valamilyen étel intolerancia vagy étel allergia tüneteitől. Az okok szerteágazóak, hogy miért alakul ki érzékenység valamilyen táplálékcsoportra, de érdemi különbség van az intoleranciák és az allergiák között. Szabó Gréta dietetikusként mindkettővel sűrűn találkozik, szakemberi kivizsgálás és diéta mindkét esetben szükségesek lehetnek.
Mégis, mi a különbség?
Szabó Gréta a pácienseknél allergiával és intoleranciával is sokszor találkozik. Azonban fontos, hogy különbséget tegyünk a két tünet együttes között:
Az intoleranciák kiváltó okai jellemzően bizonyos enzimek, de kémiai vagy gyógyszeres hatások is szerepet játszhatnak. Ezek a reakciók kellemetlen tüneteket generálnak, ám a szervezetben nem okoznak olyan súlyos károkat, mint az allergiák. Szélsőséges esetekben ezek a reakciók annyira intenzívek lehetnek, hogy anafilaxiás sokkot idéznek elő. A legegyszerűbb módja az intoleranciák és allergiák megkülönböztetésének az, hogy míg az intoleranciák főként kellemetlenségeket okoznak, addig az allergiák akár életveszélyes helyzetet is teremthetnek a páciens számára.
A dietetikusok munkájában gyakran találkoznak olyan egészségügyi problémákkal, amelyeket a hisztamin, a tehéntejfehérje, a glutén és az olajos magok váltanak ki. Azonban ahhoz, hogy valóban hatékony és személyre szabott diétákat készíthessenek, elengedhetetlen egy alapos szakorvosi, gasztroenterológiai kivizsgálás és diagnózis. Ez a lépés biztosítja, hogy a diétás ajánlások pontosan a páciens egyedi igényeihez igazodjanak.
Bármilyen legyen is, manapság a diétákat könnyű tartani. Egyszerűen hozzáférhetünk a reform- és mentes élelmiszerekhez, összetevőkhöz. Számos alternatíva áll a diétázók rendelkezésére: növényi tejalternatívák, gluténmentes gabonák és lisztek, cukormentes élelmiszerek. Azt azonban nem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy a gyümölcs- és zöldségfogyasztásra, a teljes értékű éltelek bevitelére is hangsúlyt kell fektetni - diétától függetlenül.