Ünnepi hangulatban zajlik az SZMPSZ jubiláló rendezvénye, mely egyben a rozsnyói pedagógustalálkozó színhelyéül is szolgál. Az esemény célja, hogy méltóképpen megünnepeljük a pedagógus közösség elhivatottságát és munkáját, miközben lehetőséget teremtünk a


Az országos találkozó a felvidéki magyar pedagógusok legnagyobb hagyományokkal rendelkező és legfontosabb szakmai fórumává vált, amelyet immár 30. alkalommal szervez meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ). A rozsnyói konferencia az eltelt közel három évtized során a felvidéki magyar oktatásfejlesztés kulcsfontosságú mérföldkövévé nőtte ki magát, iránymutatóként szolgálva a szlovákiai magyar pedagógusok számára. Az esemény során neves hazai és magyarországi szakemberek közreműködésével a résztvevők lehetőségeket és új utakat fedezhetnek fel a jövőbeni fejlődés érdekében.

A rendezvény megnyitóján Rozsnyó városának képviseletében Michal Drengubiak alpolgármester üdvözölte a pedagógusokat. Szavaiban hangsúlyozta, hogy ez az esemény nem csupán az oktatás és a pedagógusi hivatás ünneplése, hanem egy kiváló lehetőség arra is, hogy közösen erősítsük meg közösségünket és kultúránkat. Kiemelte, hogy a pedagógusok mindennapi munkájuk révén értékes tudást és értékeket adnak át a jövő generációinak. A szövetség kettős évfordulójához gratulálva további sikeres munkát, kitartást és inspirációt kívánt a közös célok eléréséhez.

Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke kiemelte, hogy mind a pedagógusszövetség, mind a rozsnyói országos pedagógustalálkozó alapvető szerepet játszik a magyar nyelvű oktatás támogatásában. E szervezetek nélkül a magyar pedagógusok, szülők és gyermekek érdekeinek védelme komoly hiányosságokkal küzdene, és pedagógusaink szakmai fejlődése is gátat szenvedne. A sikerhez elengedhetetlen a szellemi háttér, a tudás megbecsülése, a műveltség iránti elköteleződés, valamint annak tudatosítása, hogy a tudásba fektetett erőforrások – legyenek ezek idő, pénz vagy energia – nem azonnal térülnek meg, de ezek a legértékesebb befektetések, hiszen a jövőnk forog kockán. A jövő nemcsak gyermekeink, hanem az ő utódaik, és nem utolsósorban a szülőföldünk megmaradása is a tét. E célokért dolgoznak mindazok, akik a pedagógusszövetség létrehozására vállalkoztak – hangsúlyozta Fekete Irén.

Az elmúlt három és fél évtized tapasztalatait osztotta meg, különös figyelmet szentelve iskoláink és közösségünk jövőjének alakulására, valamint a kiemelkedő teljesítményt nyújtó intézmény felépítésére. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy céljuk a fiatal, tehetséges egyének bevonása a munkafolyamatokba, akik nem csupán ambiciózus jövőképpel rendelkeznek az oktatás terén, hanem elkötelezettek egy jobb és hatékonyabb iskola megteremtése iránt. Olyan fiatalokat keresnek, akik képesek megtalálni a helyüket a közösségi életben, akiknek szilárd hitük van, és akik a szakmai tudás, műveltség és képzettség mellett az emberséget is fontosnak tartják.

Ahogyan azt Széchenyi István is megfogalmazta, a tudományos ismeretek és a szellemi tőke képviselik a nemzet valódi erejét. Nem csupán a természeti kincsek, a földrajzi adottságok vagy az éghajlat határozza meg egy ország potenciálját, hanem az ész és a tudás, melyek lehetővé teszik e kincsek értékesítését és hasznosítását. Fontosnak tartotta, hogy a legnagyobb magyar vízióját valóra váltsuk: a jövőnket a szellemi tőkére, a tudásra és az oktatásra kell alapoznunk, hiszen ezek képezik a társadalom fejlődésének alapját.

"A célunk a szívünk mélyén él, az utunkat jól ismerjük, és ma elindulunk! Az értékeinket védjük, hogy a jövőben is megmaradjon a magyar identitás Szlovákiában! Az oktatás minden más előtt áll!" - mondta Fekete Irén.

Related posts