Karácsonyi rendrakás: Okos tippek a kiselejtezett ruhák szakszerű eltüntetésére Ahogy közeledik a karácsony, nemcsak a lakásunk díszítése, hanem a rendrakás is fontos szerepet kap. Itt az ideje, hogy megszabaduljunk a régi, már nem használt ruháinktól, d


Kezdetét veszi az ünnepi időszak előtti tisztogatás és gardróbfrissítés, de mihez kezdjünk a megunt ruhákkal és textíliákkal? Legyenek azok akár még használható, vagy már elhasználódott darabok, érdemes tudatosan dönteni a sorsukról, hogy minimalizáljuk a környezetünkre gyakorolt hatásokat. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, és elmagyarázzuk, miért is olyan lényeges ez a folyamat.

Az új évszak érkezése mindig izgalmas lehetőségeket tartogat, különösen, amikor a karácsonyi ünnepek közelednek. Ilyenkor sokan nekilátnak a tervezésnek és a készülődésnek, hiszen a várakozás öröme mellett a frissítés vágya is felszínre tör. Az év végével együtt sokan elérkezettnek érzik az időt, hogy alaposan átválogassák a gardróbjukat és a lakástextíliáikat. Ez nem csupán egy nagytakarítás, hanem remek alkalom arra, hogy rendszerezzük a dolgainkat, és átgondoljuk, mi az, amire valóban szükségünk van. Az ünnepek előtti időszakban a baráti összejövetelek és különleges programok száma is megnő, ami még inkább indokolja, hogy felkészüljünk a hideg hónapokra. Szívesen vágyunk új, melegebb darabokra, amelyek nemcsak komfortosak, hanem stílusosak is. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mi legyen a már megunt, de még jó állapotban lévő ruháinkkal. Hogyan válhatnánk meg tőlük felelősen, úgy, hogy azok új életre kelhessenek, akár mások által? A fenntarthatóság jegyében érdemes megfontolni a ruhák újrahasználatát vagy adományozását, így segítve a környezetet és másokat egyaránt.

Csak ne a szemétbe!

Az Európai Unió felmérése szerint egy európai lakos átlagosan évi 26 kilogramm textíliát vásárol, és 11 kilogrammot dob ki a szemétbe. A használt ruházati- és textíliahulladék legnagyobb részét, 87 százalékát elégetik vagy hulladéklerakóban helyezik el. Ennek eredményeként a nem szelektált, kommunális kukába dobott ruhák, textíliák nagy megterhelést jelentenek a környezetnek. A használt ruhák kevesebb mint felét gyűjtik össze újrahasználatra vagy újrahasznosításra, és csak 1 százalékából készül ismét ruházati termék, mivel csak most kezdenek megjelenni azok a technológiák, amelyek lehetővé teszik ezt a hasznosítási irányt. Nagyon hasznos a textilgyűjtő konténerek kihelyezése településeken, nyilvános tereken, hiszen így könnyebben elérhetővé és észrevehetőbbé válhat az emberek számára a konténer, mint alternatíva, és lendületet kaphat a szelektív textilhulladék-gyűjtés.

A globális használt ruhák piacán jelenleg számos kihívással nézünk szembe. A kereslet csökkenése miatt a készletek felhalmozódnak, ami arra ösztönzi több európai országot, hogy megvizsgálja a felgyülemlett anyagok energetikai hasznosításának lehetőségeit. Ez a megoldás a hulladéklerakás helyett kedvezőbb alternatíva lehet. Az Európai Unióban keletkező textilhulladék jelentős része a fejlődő országokba kerül, ahol gyakran környezetszennyező módon kezelik azt. A probléma súlyosbítja, hogy ezek az országok általában nem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával a hulladék fenntartható és környezetbarát kezelésére. Ennek következtében várható, hogy az uniós szabályozások a harmadik országokba irányuló hulladékexportot szigorítják, és csak azoknak az országoknak engedélyezik a kivitel, amelyek valódi feldolgozó és kezelő kapacitással bírnak.

Keresd a konténert!

A tavaly indult, évi 4-5 millió tonna hulladék kezelésére vonatkozó magyarországi hulladékkoncesszió előtt a textilhulladék-gazdálkodás nem képezte az állami hulladékgazdálkodás részét. Ilyen tevékenységet kizárólag piaci alapon működő cégek végeztek, az állam nem szólt bele és támogatásokat sem juttatott a szegmensbe. Akkor még az országos lefedettséget biztosító gyűjtő, előkezelő, válogató kapacitással lényegében csak egyetlen cég, a Textrade Kft. rendelkezett. A hazai textilhulladék-gazdálkodási piacon további, kisebb szereplők is aktívak voltak, ezek a cégek azonban kizárólag importforrásokból, jellemzően Nyugatról szerezték be a használt ruhát és hulladékot, mielőtt leválogatták és tovább értékesítették volna.

A Textrade Kft. által korábban kihelyezett 1500 textilgyűjtő konténer üzemeltetése mostantól a hulladékkoncessziós pályázat nyertese, a MOL, valamint a hozzá tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. kezébe került. A MOHU nemcsak átvette a konténerek üzemeltetését, hanem új szerződéseket is kötött a konténerek elhelyezését biztosító partnerekkel. Jelenleg a Tesco a legnagyobb kereskedelmi partner, ahol már több mint 500 gyűjtőkonténer található, köztük 100 speciálisan a MOHU által kifejlesztett modern, vandálbiztos konténer. Ha a városunkban élünk, érdemes a Tesco áruházak környékén keresgélni a konténereket, ha ruháinkat szeretnénk leadni. Emellett a legtöbb nagyobb áruháznál és szupermarketnél is fellelhetjük a textilgyűjtő pontokat.

A 2024-es év elején körülbelül 1500 konténer állt rendelkezésre a textilhulladék gyűjtésére, és az előrejelzések szerint ez a szám év végére akár meg is duplázódhat. A MOHU térképes keresője segít nekünk gyorsan és egyszerűen megtalálni a legközelebbi leadási lehetőségeket, hiszen minden egyes textilhulladék-gyűjtő konténer pontosan beazonosítható rajta. A hazai textilhulladék-gyűjtés feltételei jelentős mértékben javultak: 2023 októberétől már közel 300 lakossági hulladékudvarban is leadhatjuk a textilhulladékot, míg korábban ennek csak a harmadában volt erre lehetőség. Ha tehát nagyobb mennyiségű textilhulladékkal rendelkezünk, érdemes lehet a hulladékudvarok adta lehetőséget is mérlegelni, különösen, ha a közelünkben található egy ilyen létesítmény.

A MOHU célja pedig az, hogy három év alatt megnégyszerezze, azaz 1500-ról 6000-re növelje a textilgyűjtő konténerek számát Magyarországon. Ez is annak a több százmilliárdos beruházássorozatnak a része, amit a vállalatcsoport vállalt, hogy fejlessze a hazai hulladékkgazdálkodási rendszert, mindezt annak érdekében, hogy teljesítse az Európai Unió által előírt 10%-os lerakási, és 65%-os újrahasznosítási célokat. Ennek folyamatnak részeként például 83 új, modern hulladékudvart épít, amelyek lehetőséget biztosítanak a hulladékok kényelmes leadására elkülönített gyűjtésére, fejleszti és bővíti a kukásautó flottákat az országban, illetve új kukák beszerzésével fejleszti az elkülönített hulladékgyűjtési rendszert. Illetve számos más beruházást is vállalt ezzel a MOHU és a MOL-csoport.

A textil második élete

A lakosság általában vegyesen helyezi el a gyűjtőkonténerekben a különféle típusú és állapotú textilhulladékokat. Gyakran előfordul, hogy műanyag csomagolás, papírhulladék, fémhulladék, valamint egyéb nem odaillő anyagok is kerülnek ezekbe az edényekbe, akár figyelmetlenségből is. Emiatt elengedhetetlen az alvállalkozók által végzett előválogatás, amely lehetővé teszi az idegen anyagok elkülönítését a textiles hulladéktól. A textilhulladék hasznosításának folyamata magában foglalja a válogatást, az előkezelést és az újrahasználatra való előkészítést, így biztosítva, hogy a lehető legjobban kihasználhassuk ezt az értékes anyagot.

A hulladék zöme újrahasználható vagy anyagában hasznosítható, úgynevezett "haszonanyag". Ezt a Textrade vásárolja meg a MOHU-tól, majd értékesíti tovább akár exportra. Az anyagában történő hasznosítás során a textilhulladékot számos módon hasznosítják, például az anyagot feltépve szálat képezhetnek belőle, vagy a szövetet kijavítva új textíliát, illetve ruházati terméket állíthatnak elő. Az anyagában nem hasznosítható és nem újrahasználható begyűjtött textil és ruházati hulladék energetikai célú hasznosításra kerül. Ez a mennyiség jelenleg aprítást követően másodlagos tüzelőanyagként kerül értékesítésre cementgyárak részére, amelyek képesek az égetés során képződő hő hasznosítására.

A nem újrahasználható ruhák és textíliák új életet kapnak, amikor energetikai vagy textilipari alapanyagként, esetleg ipari gépek tisztítására szolgáló rongyként hasznosítják őket. Ezzel szemben a jó minőségű ruhadarabokat, megfelelő ápolás után, vissza lehet állítani eredeti szerepükbe, vagyis ruházatként viselhetjük őket újra. Éppen ezért érdemes egy kis utánajárással olyan helyre eljuttatni a felhalmozódott felesleges holmikat, ahol támogatni tudjuk ezt a fenntartható újrahasználati folyamatot.

Ahová érdemes még elkalandozni

A konténerek és hulladékudvarok mellett egyre népszerűbb alternatívát jelentenek az adományboltok, más néven charity shopok, ahol leadhatjuk a még használható ruháinkat. Fontos azonban, hogy csak olyan darabokat adományozzunk, amelyek valóban hordható állapotban vannak. Ezen boltokban az aktuális évszaknak megfelelő öltözékeket fogadnak el, ezért télen nem biztos, hogy sikerrel járunk, ha például egy rövid szoknyát szeretnénk leadni. Az adománybolt-hálózatok weboldalain részletes információkat találunk az adományozás folyamatáról és a feltételekről.

Amennyiben olyan jellegű és alacsonyabb minőségű textíliákról van szó, érdemes elgondolkodni azon, hogy felajánljuk őket állatmenhelyeknek vagy jótékonysági szervezeteknek. Ilyenkor fontos, hogy tájékozódjunk a számunkra megfelelő intézmény szükségleteiről, amit könnyedén megtehetünk az interneten vagy telefonon. Bár ez a megoldás időigényesebb lehet, az online piactereken való értékesítés révén extra bevételre is szert tehetünk, ha hajlandóak vagyunk a hirdetések feltöltésével és a csomagolással bíbelődni. Ehhez azonban némi türelem szükséges, és csak olyan ruhákat érdemes értékesíteni, amelyek állapota számunkra is elfogadható.

Related posts