Kérem a következőt! - Részt vettem a telemedicina rendelésen, és pácienseként éltem át az élményt.
A telemedicinális rendelésen foglalkoztatott orvosok fele otthonról dolgozó kisgyermekes anya
Kedves Kertész Tamás, Üdvözlöm! Azért keresem, mert már februárban járunk, és szeretném felhívni a figyelmét, hogy esedékes egy vérvétel és hasi ultrahang. Ezt a héten, csütörtökön tudnánk lebonyolítani. Fontos, hogy éhgyomorra érkezzen, tehát ne egyen előtte, de sok vizet nyugodtan fogyaszthat. A vérvételt pedig akár már holnap reggel, 9 órakor elvégezhetjük. Tehát holnap találkozunk a vérvételen, és csütörtökön 10 órakor várom az ultrahangra. Kellemes napot kívánok Önnek!
Ez a telefonbeszélgetés a nyírkátai háziorvosi rendelőben, a Máltai Egészségpont számára fenntartott egyik szobában zajlott le. Azért utaztunk ide kollégámmal, hogy kiderítsük, miben különbözik egy máltai rendelés a szokványostól, kik a páciensek, milyen egészségügyi problémákkal keresik fel az Egészségpontot és milyen módon segítik őket az itt dolgozó szakemberek. A nap végére nem csak ezekre a kérdésekre került válasz, ráadásként a saját bőrömön tapasztalthattam meg egy olyan egészségügyi kivizsgálást, amit bátran nevezhetek rövid életem legpontosabb, legmodernebb és vitán felül, legbarátságosabb orvosi vizsgálatának.
Nyírkáta az ország keleti felében, a Nyírség szélén fekvő kétezer fős település. A falu 2019-ben az elsők között csatlakozott a Felzárkózó települések programhoz, a Jelenlét Pontot azóta is a Magyar Máltai Szeretetszolgálat viszi. A magas lakosságszám, a település periférikus elhelyezkedése és az itt tapasztalt mindennapi nehézségek mértékének eredményeként a településen alakították ki az országos telemedicina program egyik állandó jelenléttel működő vidéki központját.
Kollégámmal kora reggel indultam Budapestről, most pedig itt ülök az Egészségpont irodájában, kezemben egy bögre erős kávé, és a nagyapám egészségügyi állapotáról mesélek a velem szemben ülő Szendreiné Császári Katalin ápolónőnek. Nem pusztán barátságos érdeklődésből keveredtünk idáig, idősebb Bessenyei Mihály egészségügyi helyzete a minden páciens számára kötelező elővizsgálat részeként került szóba. Ez a minimum negyven perces anamnézis a belépő a Máltai egészségügyi rendszerbe, az itt folytatott beszélgetés egy barátságos csevegés és egy mélyen szakmai egészségügyi felmérés ötvözete. Ilyenkor terítékre kerül a páciens életmódja, sportolási szokásai, miből mennyit eszik, minden rendű és rangú panasza, legyen az valami új vagy a régmúlt ködébe vesző probléma. Nem maradhat ki persze az ördögi hármas: kávé, cigaretta, alkohol, valamint az érrendszeri panaszok fő okozói közé frissen betörő, az újgenerációs egészségkárosítók feltörekvő fenegyereke; az energiaital sem. A személyes kérdéseket átfogó családi kórelemzést követi, ki, mikor miben szenved(ett). Így jutottunk el mi is néhai nagyapámig.
A kérdéseket feltevő ápoló az irányított beszélgetés alatt alaposan megfigyeli a beteget, hiszen egy sokat tapasztalt egészségügyi dolgozó sok olyan apró jelét ismeri a testnek, amik valamilyen betegségre, rendellenességre utalhatnak. Ha ilyennel találkozik, akkor feltesz pár pontosító kérdést, esetleg érint pár olyan témát, amit a páciens elfelejtett vagy nem tartott fontosnak megemlíteni, ezzel szavatolja, hogy a kórkép a lehető legteljesebb lehessen. Életem kielemzése közben azért maradt idő másra is, felvették telemedicina rendelés igénybevételéhez szükséges hivatalos adataimat, a TAJ számomat és a lakcímkártyám adatait, percek alatt bekerültem a rendszerbe, és az elővizsgálat végére hivatalos máltai páciensé válhattam. Miután túlestünk az anamnézisen, mind a két karomon megmérték a vérnyomásomat, az ujjamra csattintották a pulzoximétert, és lemérték a véroxigén szintemet, majd tovább küldtek a hivatalos orvosi rendelésre.
Az orvosi rendelő ajtaján belépve azonnal feltűnt az asztalon heverő nyitott laptop, amely előtt a doktornő ült, és a képernyőről köszöntött. Mindez Kecskemétről, háromszáz kilométerre innen zajlott. Ez a telemedicinális rendelés lényege: a modern technológiának és egy jól képzett asszisztensnek köszönhetően az orvos akár a saját otthonából is irányíthatja a vizsgálatokat. Néha még az is előfordul, hogy a betegséggel küzdő pácienseket több szakember is segíti a képernyőn keresztül. Első alkalommal kicsit furcsa érzés volt, hogy egy számítógépnek beszélek arról, mennyit köhögök reggelente, vagy hol érzek fájdalmat. De a doktornő és az asszisztens zökkenőmentes együttműködése hamarosan feloldotta a kezdeti gátlásaimat, így végre időt szánhattam arra is, hogy felfedezzem a szobát. A tudományos-fantasztikus filmek világát idéző eszközök között nézelődve az első gondolatom az volt, hogy a nyírkátai orvosi rendelő ajtaja valójában egy dimenziókapu, és én már nem is a Nyírségben vagyok, hanem egy svájci magánklinika különtermében. Ezt a furcsa gondolatot gyorsan elhessegettem, mert attól féltem, hogy ha túlságosan kíváncsi vagyok, még a rendelés előtt visszaküldenek. A második gondolatom azonban hangot is kapott: mire való ez a sok, számomra ismeretlen eszköz? EKG, vérvétel, boka-kar vérnyomás mérés... Az itt található eszközparknak köszönhetően rengeteg olyan vizsgálat elvégezhető, amelyre a háziorvosnál nincs lehetőség, és a kórházakban is gyakran hetekig, hónapokig kell várakozni rájuk. Az Egészségpontokon ezek a vizsgálatok nemcsak elérhetőek, de már rutinszerűen elvégzik őket minden új páciensnél. Ennek a gyakorlatnak köszönhetően sok esetben derült már fény olyan rejtett, tünetmentes egészségügyi problémákra, amelyeket egyébként később fedeztek volna fel.
A februári hagyományok szellemében, fáradt légzéssel érkeztem a rendelőbe, ahol a szokásoknak megfelelően azonnal elhelyeztek a betegágyon. A mellkasomra tíz elektródát csatlakoztattak, és pillanatok alatt két EKG-tesztet végeztek el rajtam. A biztonság kedvéért a csuklóimra és bokáimra is kettő-kettő mandzsettát helyeztek, amelyek hol lazítottak, hol pedig szorosan összeszorultak, lehetővé téve a BKI (boka-kar index) mérését. Ezek a vizsgálatok elsősorban szív- és érrendszeri problémák esetén alapvetőek, de itt szinte minden páciens számára kötelezőek, a "sohase lehessen tudni" elv alapján. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a helybéliek – még ha kapnak is beutalót egy távoli kórházhoz, ahol elvégezhetők ezek a tesztek – a legkevésbé hajlandók elutazni. Az utazás a legközelebbi nagyvárosig is időigényes és költséges, amit sokan nem engedhetnek meg maguknak. Akik pedig dolgoznak, még az egy napos távollétet sem tudják kockáztatni. Nyírkátán élők jól tudják, hogy fontos az egészségük megőrzése, de azokban a háztartásokban, ahol már hónap közepén elfogy a tüzelő, és a vacsora kérdése is bizonytalan, az egészséges életmód és az ahhoz szükséges tevékenységek elvégzése szinte elérhetetlen álom. Legalábbis eddig így volt.
Az EKG és BKI tesztek révén teljes bizonyossággal feltérképezhetők a lehetséges szív- és érrendszeri problémák. Magas vérnyomás esetén azonban elengedhetetlen a napi rendszerességű vérnyomásmérés. Ilyen helyzetben a pácienseknek kölcsönöznek egy, a célra specializált vérnyomásmérőt. Sőt, ha valaki számára kényelmesebb, lehetősége van arra is, hogy hetente kétszer ellátogasson az Egészségpontra vagy a települése Jelenlét Pontjára, ahol szívesen elvégzik a szükséges méréseket, és az eredményeket rögzítik a vérnyomásnaplójába, amelyet akár ott is hagyhat. Előfordulhat az is, hogy ha a beteg mozgása korlátozott, vagy fél a csúszós utakon való elindulástól, a munkatársak közül valaki autóval érte megy, és elfuvarozza a mérés helyszínére vagy a rendelésre. Az egészség megőrzése érdekében itt nem ismernek akadályokat.
Érrendszerem után a szívem és a tüdőm került terítékre, eddig azt gondoltam, a csúcsot a wireless (kábelmentes) technikával felszerelt BKI mandzsetták jelentik, de aztán az asszisztens előrántott egy olyan sztetoszkópot, amivel ő és az orvos is egyszerre hallgathatták a tüdőmet, sőt ő az egyik fülén engem, a másikon a doktornőt hallotta, aki háromszáz kilométerről irányította a kezét, így muszáj volt átértékelnem a "műszer menőségi" listámat, valamint azt is eldöntöttem, hogy ma én többet semmin sem fogok meglepődni.
A vizsgálat során minden, ami korábban rögzítésre került, már a doktornő asztalán hevert. Miközben alaposan átvizsgálta az addigi leleteimet, az asszisztens óvatosan megszúrta az ujjamat. A vért egy kis fiolába gyűjtötte, majd ezt a szürke dobozba helyezte, és néhány gomb megnyomásával aktiválta a készüléket. Az eszköz halkan zúgni kezdett, miközben a CRP szintemet elemezte, ami segít meghatározni, hogy van-e gyulladás a szervezetemben. A laboratóriumi gép, akárcsak a többi itt található berendezés, kiemelkedő minőségű, gyors és megbízható, ráadásul az eredmények azonnal továbbítódnak a központi rendszerbe. Ezt követően jött a rettegett "komoly" vénás vérvétel, amelytől sokan, még a felnőttek is, tartanak. Rutinos véradóként (0-s vércsoportú vagyok, így a véradóhelyszíneken különösen kedvelnek) van némi tapasztalatom a különböző vérvételi praktikákról. Már volt részem kíméletes kezek munkájában, de sajnos a tű másik oldalán is megfordultam. Az aktuális vérvétel vitathatatlanul kiemelkedett, Agócs Lászlóné asszisztens gyors, precíz és nyugodt volt. Ráadásul még a karjaim hosszúságát is megdicsérte, ami, valljuk be, mindenkinek jól esik. A pillanatok alatt levett vért biztonságos tárolóba helyezte, majd sajnálkozva tájékoztatott, hogy a laborvizsgálat eredményei csak másnapra készülnek el. A mintát a délután folyamán a bicskei laborközpontba küldik, ahol a bonyolultabb elemzéseket végzik. De ne aggódjak, holnapra az eredményeim felkerülnek az EESZT-be (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér).
A program egyik kulcsfontosságú eleme, hogy a felzárkózó települések lakói a lehető legmagasabb szintű egészségügyi ellátásban részesülhessenek. Az orvosi vizsgálatok zömének elvégzésére igyekeznek a helyszínen sort keríteni, ezzel is elkerülve a sorban állás, az utazás és a nagyobb rendszerekre jellemző lassú átfutási idő által okozott nehézségeket. Nyilvánvaló, hogy ez a két éve működő program sem mentes a hiányosságoktól; bizonyos összetettebb elemzéseket csupán hetente egyszer tud a labor elvégezni. Ennek következtében a pácienseknek néhány napot várniuk kell az eredményekre. Azonban ha a korábbi, akár hónapokig tartó várakozási időhöz viszonyítjuk, ez a pár nap már nem tűnik olyan drámainak. Fontos megjegyezni, hogy a program még gyerekcipőben jár; az elején ultrahangos vizsgálatok sem álltak rendelkezésre, mostanra pedig már több mint ezerhatszáz vizsgálaton vannak túl. Meggyőződésem, hogy egy éven belül már órákban mérhetjük majd a laboratóriumi elemzések időtartamát.
A rendelés végéhez érkeztünk, és az elmúlt közel két órában összegyűjtött leletek és adatok szép sorban állnak a doktornő előtt. Ő halkan hümmög, mélyen elgondolkodik, majd végül megszólal: úgy tűnik, egy darabig még velem maradsz. Megkönnyebbülten állok fel az asztaltól, elköszönök, és elindulok a parkoló autóm felé. Amint kilépek az udvarra, még hallom, ahogy az orvosi asszisztens hangja visszhangzik a rendelőből: Kérem a következőt!