Elérhetjük, hogy Magyarország híres növényei eltűnjenek a föld színéről!


Az elkövetkező évtizedekben a Duna-Tisza közi Homokhátság különleges gyepjeit egzotikus inváziós fajok lephetik el, amennyiben a klímaváltozás üteme nem változik.

A Másfélfok közleménye alapján egy 2005-ös és egy 2022-es felmérés összevetésével elemezték a növényzet alakulását az elmúlt két évtizedben.

A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a melegklímát kedvelő növényfajok aránya jelentős emelkedésen ment keresztül, míg a hideg körülményekhez alkalmazkodott fajok száma csökkent. Érdekes módon, a közel két évtized alatt a fajszám terén nem tapasztalható jelentős változás, hasonlóan a szárazságtűrést illető mutatókhoz is.

Bár első pillantásra megnyugtatónak tűnhet a helyzet, a valóság sajnos távol áll ettől. Tény, hogy két idegen eredetű inváziós faj egyre nagyobb tért hódít, nevezetesen a vélhetően Dél-Amerikából származó bugás tövisperje és a homoki prérifű. Ezek a növények, amelyek elsősorban trópusi és szubtrópusi területeken találhatók meg, komoly fenyegetést jelentenek a helyi ökoszisztémákra. A térség ikonikus növényei, mint például a... mind inkább háttérbe szorulhatnak, miközben a nem kívánt inváziós fajok egyre nagyobb teret nyernek.

Mint írják, e terület természetvédelmi értékét nemcsak az adja, hogy ritka és védett fajok otthona, hanem az is, hogy több olyan növény is él itt, amelyek kizárólag a Kárpát-medencében fordulnak elő. Ilyen például a homoki kikerics, a tartós szegfű és a homoki nőszirom.

Related posts