Könnyen egy izgalmas és feszültséggel teli valóságshow középpontjában találhatja magát, aki Trumpot az Ovális Irodában látja vendégül.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, és Cyril Ramaphosa, Dél-Afrika elnöke 2025. május 21-én találkoztak a Fehér Ház ikonikus Ovális Irodájában. A lényeges eseményről készült felvételt Demetrius Freeman örökítette meg a Washington Post számára, amely a Getty Images archívumában is megtalálható.
"Több ezer olyan történet vár felfedezésre, amelyről most szó esik" - hívta fel a figyelmet Donald Trump amerikai elnök szerdán a Fehér Ház munkatársainak, majd elindítottak egy ötperces videót. Ez a felvétel nyilvánvalóan arra a célra készült, hogy Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök, aki éppen az Ovális Irodában tartózkodott, nehéz helyzetbe kerüljön.
A felvételen többek között a radikális Julius Malema, a dél-afrikai feketék szabadságharcának élharcosa, akinek pártja az apartheid rendszer bukása után is folytatja harcát, hevesen érvelt a parlamentben. A videón látható egy gyűlésük, ahol Malema a "Lődd le a búrt!" című dal refrénjét skandálta. Ez a kifejezés szimbolikusan arra utal, hogy Dél-Afrikában a földek jelentős része továbbra is a fehér gyarmatosítók utódainak birtokában van, és egy új törvény értelmében ezeket idővel a fekete többségnek kellene visszaszereznie. A dal körüli jogi viták éles vitákat generálnak Dél-Afrikában, mivel sokan úgy vélik, hogy az gyűlöletbeszédnek minősülhet. Közben Trump a témában készült, szó szerint lobogtatott újságcikkekre hivatkozva szembesítette Ramaphosa elnököt azzal a súlyos állítással, hogy Dél-Afrikában fehér farmereket gyilkolnak meg.
A BBC alaposan megvizsgálta Trump állításait, amelyek a bemutatott videóhoz kapcsolódtak, és több ponton is hamisnak bizonyultak. A vidéki útszakasz mentén elhelyezett keresztek nem ezer fehér farmer emlékét idézik, ahogyan azt Trump sugallja. Ezek a keresztek egy gyilkosság miatti tiltakozás során kerültek felállításra, az áldozatokra emlékezve, akik között fehérek és feketérek egyaránt megtalálhatók. Az ország, amelyet rettenetes közbiztonság jellemez, tavaly 26 232 emberölésnek volt tanúja, ezek között 44 gazda vagy mezőgazdasági dolgozó. A BBC nem tudta megállapítani a nyilvános adatok alapján, hogy ezek az áldozatok közül hányan voltak fehérek és hányan feketék. Ezen túlmenően a cikkből az is kiderült, hogy Trump által bemutatott egyik fotó egy kongói nemi erőszakról készült riportból származik.
Íme a két elnök találkozójának legmeghatározóbb pillanatai videó formájában:
Több tudósítás is hangsúlyozta, hogy Ramaphosa higgadtan és megfontoltan reagált, miközben Trump folyamatosan a "népirtás" és a "halál" szavakat ismételgette. A dél-afrikai elnök tiszteletteljes érveléssel hívta fel a figyelmet arra, hogy Malema kijelentései, mint például a "Lődd le a búrt!", nem a kormány hivatalos álláspontját tükrözik, hanem csupán egy radikális politikai párt provokáló retorikája. Ramaphosa azt is hangsúlyozta, hogy nem véletlen, hogy a dél-afrikai delegációval együtt több fehér afrikáner sportoló, üzletember és egy miniszter is jelen volt – a harminckét fős kabinetből heten fehérek –, és hogy ők nem lennének ott, ha valós népirtás zajlana a holland és részben német származású fehérek ellen.
A jelenlegi Dél-Afrikában körülbelül 2,7 millió búr él, ami a 4,5 milliós fehér lakosság jelentős részét jelenti. Donald Trump azzal érvelt, hogy nemrégiben 49 fehér afrikainert menekültként hozott az Egyesült Államokba, még a kormányának szigorú bevándorlási politikája ellenére is. Ezen kívül felfüggesztette a Dél-Afrikának nyújtott segélyeket, és a dél-afrikai nagykövetet nemkívánatos személynek nyilvánította — mindez a fehérek elnyomásáról szóló narratíva népszerűsítése érdekében történt, kedvezve a szélsőjobboldali támogatóinak. Ebbe a diskurzusba Tucker Carlson, a Fox Newsból kirúgott trumpista műsorvezető is beszállt a YouTube-csatornáján.
Patrick Gaspard, az Egyesült Államok egykori nagykövete Pretoriában, kifejezte véleményét, miszerint Trump "szégyenletes látványosságot" teremtett a találkozó során.
A most a washingtoni Center for American Progress agytröszt vezetőjeként dolgozó Gaspard szerint senki sem jár jól, ha ilyenkor Trump szabályai szerint viselkedik. Vincent Magwenya dél-afrikai elnöki szóvivő úgy értékelt a helyi sajtónak, hogy látható volt, hogy Ramaphosát "provokálták", de "nem sétált bele a csapdába". Cameron Hudson elemző is azt mondta, tévés cirkusz volt az egész találkozó, ami azonban nem lépte át a düh vagy a gúny vörös vonalát.
Később Ramaphosa kifejtette, hogy sokan drámai eseményekre számítottak a találkozón, de sajnálattal közölte, hogy ezek elmaradtak. Emellett hangsúlyozta, hogy a cseppfolyós gáz és a kritikus ásványkincsek terén "igen ígéretes" tárgyalások folytak, habár a Dél-Afrikára kirótt magas, 31%-os vámok csökkentésére nem született megoldás.
A CNN beszámolója szerint a Trump-adminisztráció szándékosan csapdát állított Cyril Ramaphosának, amit jól tükröznek a kinyomtatott újságcikkek és az Ovális Irodába betolt televíziós felvételek. A találkozót követően Trump munkatársai széles körben megosztották a bemutatott videókat és írásos anyagokat az interneten. Ennek következtében Ramaphosa alig kapott lehetőséget arra, hogy a valódi témákról, mint a kereskedelem, vámok és alapvető nyersanyagok, beszéljen. Érdekes, hogy a találkozón jelen volt Elon Musk is, aki gyakran kifejezte aggodalmait a fehérekkel szembeni bánásmódról, de Trump világossá tette, hogy nem kíván vele erről beszélni: "Elon Dél-Afrikából származik, és nem lenne fair, ha erről diskurálnánk."
Cyril Ramaphosa szeme előtt valószínűleg ott lebegett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök február végi látogatása az Ovális Irodában, amelyet a világ minden táján döbbenten követett. Donald Trump és a jelen lévő J. D. Vance alelnök hangos kioktatása az illendő tiszteletről ironikus volt, hiszen az elnök csak azt próbálta kifejteni, hogy az oroszok folyamatosan támadásokat intéznek Ukrajna ellen. A helyzet hasonlósága abban rejlett, hogy Zelenszkij éles kritikák kereszttüzébe került Washingtonban, Trump pedig, a találkozót megelőzően, diktátornak titulálta őt, mindezt pedig éppen akkor, amikor a két ország a közös ásványkincs-kitermelésről szóló megállapodás aláírására készült.
Ilyen előzmények tükrében szinte biztosra vehető volt, hogy feszültség fogja jellemezni a Washingtonba látogató Zelenszkij és Trump közötti találkozót. Trump a sajtótájékoztató során világossá tette, hogy tisztában van azzal, Ukrajna sorsa nem ígérkezik győztesnek, és Zelenszkij a harmadik világháború szélére játszik. Ezzel párhuzamosan Vance hevesen faggatta az ukrán elnököt, hogy vajon már kifejezte-e háláját az Egyesült Államok által nyújtott támogatásért.
Zelenszkij erre azt mondta, "azt hiszi, hogy ha hangosan beszél a háborúról...", de ekkor Trump közbevágott, és Vance-re mutatva közölte: "nem beszélt hangosan". "Válaszolhatok?" - kérdezte Zelenszkij, de Trump újra a szavába vágott: "Nem, már eleget beszélt!" Aztán megint egyszerre kezdtek el beszélni. Trump ezt végül azzal zárta le, hogy "nehéz lesz így üzletelni". Később, egy újabb szócsata után kijelentette Zelenszkijnek, hogy "kemény lesz így üzletet kötni, mert a modorának változnia kell".
Zelenszkij végül megállapodás nélkül távozott a Fehér Házból, és az ukrán ásványkincsekről csupán egy hosszú tárgyalási folyamat után, április 30-án született meg a megállapodás. A fehér házi vitát a demokraták szégyenletesnek, míg a republikánusok és az oroszok dicsérendőnek és követendő példának tartották.
Zelenszkijhez viszonyítva Ramaphosa sokkal nyugodtabb hozzáállást tanúsított, ám az Axios mégis arra figyelmeztetett, hogy "Trump Ovális Irodája a világ vezetőinek kockázatos terület". Elemzésük szerint Ramaphosa látogatása nyomán számos politikai vezető újraértékelheti, hogyan kellene viselkednie, amikor Trump fogadja őket a Fehér Házban.
Emlékezetes pillanat volt, amikor Donald Trump meglepte Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt azzal, hogy bejelentette: Izrael kihagyásával közvetlen nukleáris tárgyalásokat kezdett Iránnal. Az ilyen események mellett azonban számos ellenpéldát is találhatunk. Például a kanadai-amerikai vámháború és Trump terjeszkedési ambícióinak árnyékában látogatott el a Fehér Házba Kanada új miniszterelnöke, Mark Carney. A várakozásokkal ellentétben Carney több kisebb sikerrel zárta a találkozót, és mindkét vezető pozitívan értékelte a beszélgetést. Hasonlóan, Nayib Bukele salvadori, Emmanuel Macron francia és Keir Starmer brit vezetők is ügyesen navigálták a diplomáciai terepet, és hízelgő szavakkal gazdagították látogatásukat.
A CNN az Axiosnál is élesebben fogalmazott, megállapítva, hogy "az új világpolitikai Éhezők viadala" zajlik az Ovális Irodában az utóbbi időszakban. Az említett találkozók mellett emlékeztettek II. Abdullah jordán király látogatására is, ahol Trump ugyan nem emelte fel a hangját, de határozottan figyelmen kívül hagyta az uralkodó aggályait a Gázai övezet lakóinak kitelepítésével kapcsolatban.
Sok vezető alaposan mérlegelni fogja, hogy valóban belépjen-e a Fehér Ház "csapdájába", és lehetséges, hogy inkább más irányokban kezd el szövetségeseket keresni - áll a beszámolóban.
Dél-Afrika fokozatosan egyre közelebb kerül Kínához, amely mára a legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, túlszárnyalva az Egyesült Államokat.
Ahogy a Spectator cikkében megfogalmazták: a Fehér Ház rózsakertjében a hagyományos elnöki fogadások szabálykönyvét úgy tűnik, mintha kidobták volna az ablakon, és még lángra is lobbantották - persze, csak átvitt értelemben. "Ez a politika új vadnyugata", ahol a megszokott keretek teljesen eltűntek, és ahol a váratlan események uralják a terepet. Ennek következményeként a Trump által kilátásba helyezett kétoldalú kereskedelmi megállapodások megkötése is sokkal bonyolultabbá válhat.
A Trump-kormányzat előtt a hagyományos eljárás az volt, hogy az újságírók és fotósok bepofátlankodtak az Ovális Irodába, hogy fülest nyerjenek az amerikai elnök és vendége közötti udvarló beszélgetésről. Néha még mertek kérdéseket is feltenni, mielőtt kiterelték őket a szobából. A valódi feszültség általában a hivatalos tárgyalások során bontakozott ki, ahol a felek a tárgyalások kimeneteléről számoltak be egy későbbi sajtótájékoztatón. Trump második elnöksége alatt azonban ez a jól bevált protokoll teljesen felborult.
Trump ezekben a fehér házi eseményekben folyamatosan azt üzeni a MAGA-támogatóinak (Make America Great Again, Trump jelmondata), hogy Amerika érdekeit helyezi előtérbe, még akkor is, amikor külföldi vezetőkkel tárgyal. Ebből a szempontból a kabinet tagjai is partnerei, közöttük Elon Musk, a dél-afrikai származású techmogul, aki éppen Ramaphosa kioktatásában játszott szerepet. A brit kormányfőt, Keir Starmer-t Vance alelnök faggatta arról, hogy vajon még mindig létezik-e véleményszabadság az Egyesült Királyságban az amerikai technológiai vállalatokkal kapcsolatban.
A CNN szerint a világ vezetőinek egyensúlyt kell találniuk, ha Trumphoz látogatnak. Nem tűnhetnek gyengének, mert az otthon, a belpolitikai térben is meggyengítheti őket. Ám ha túl agilisak, kihúzhatják a gyufát Trumpnál, ami belföldön erőt mutathat, de ennek megihatják a levét. Starmer többek között azzal tudta lekenyerezni Trumpot, hogy a sajtótájékoztatón váratlanul előrántott egy borítékot III. Károly király levelével, amiben meghívta Trumpot az Egyesült Királyságba:
Az Ovális Iroda metamorfózisa világszerte felkeltette az elemzők figyelmét. A Times of India szerint a híres helyiség már nem csupán a diplomácia szentélye, hanem inkább egy stúdió díszleteként funkcionál. A Trump-korszak diplomáciája elrettentő hatásúvá vált, amely nem csupán elbizonytalanítja a szövetségeseket, hanem az elnöki pozíciót is belpolitikai, önigazoló eszközként használja. Ez a megközelítés végső soron az Egyesült Államok elszigeteléséhez vezetett, és a dominancia elérését megalázó taktikák révén próbálja megvalósítani. Míg korábban egyfajta „vágyott kitüntetés” volt a világ vezetői számára, hogy az amerikai elnök fogadja őket, mára ez a találkozó „brutális politikai rajtaütés” szintjére süllyedt - állítja a Japan Times.
Vagy épp egy valóságshow, amiben egykori szereplőként Trump is otthon van. Ahogy tanácsadója, Jason Miller fogalmazott az X-en Ramaphosa és Trump találkozójáról:
"Ezt az eseményt a világ minden táján figyelemmel kísérték. Igazi ARANY értékelés!"
A CNN már felvetette, hogy XIV. Leó pápa látogatása különleges esemény lehet, hiszen az Ovális Irodában a két legnagyobb hatalom képviselője ülhetne egymás mellett. Az új katolikus egyházfő már megkapta a meghívót, de a látogatás előtt valószínűleg feszített vatikáni-amerikai tárgyalásokra lesz szükség, hogy tisztázzák, milyen protokoll szerint kell viselkedniük a híres és félelmetes térben.