Itt az idő, hogy felfedjük az igazságot: íme, hogyan formálta Trump a gazdaságot!

Trump vámpolitikájának következményeként a vállalatok esetleg csökkenthetik a munkaerő-felvételi ütemet, ami a munkanélküliség növekedéséhez vezethet.
Pénteken az Egyesült Államok kormánya nyilvánosságra hozza az áprilisi foglalkoztatási jelentést, miközben a Trump-adminisztráció globális vámpolitikája miatt egyre fokozódik a feszültség a fogyasztók és a vállalatok között. A New York Times tudósítása szerint a várható gazdasági következmények aggasztó kérdéseket vetnek fel.
A Bloomberg által megkérdezett közgazdászok arra számítanak, hogy a munkanélküliségi ráta változatlanul 4,2 százalék maradt, miközben a foglalkoztatás növekedése márciushoz képest lassult: az akkori 228 ezer új munkahely helyett áprilisban csak 138 ezerrel számolnak.
Donald Trump már hivatalba lépésekor kifejezte szándékát a magas vámok bevezetésére, azonban ezek a vámok csak április elején léptek életbe. Ennek következtében a munkáltatók esetleges reakciói, mint például a felvételi tervek mérséklése, valószínűleg csak a következő hónapok statisztikáiban fognak megmutatkozni.
A hét elején közzétett gazdasági statisztikák alapján az amerikai gazdaság 2024 első negyedévében visszaesett. A csökkenés egyik fő tényezője az import drámai növekedése volt. A cégek és a háztartások előre hozták vásárlásaikat, hogy még a vámok bevezetése előtt hozzájussanak a termékekhez, ami végül kedvezőtlen hatással volt a bruttó hazai termékre (GDP).
A Fehér Ház próbálja enyhíteni a vámpolitikával kapcsolatos aggodalmakat, azonban számos közgazdász véleménye szerint a gazdasági visszaesés nem csupán átmeneti jelenség. A kínai beszállítókra építő vállalatok inkább várakozó álláspontra helyezkednek, amíg a vámszintek stabilizálódnak és kiszámíthatóvá válnak. Különösen a General Motors, a Stellantis és a UPS, mint jelentős nagyvállalatok, már módosították éves előrejelzéseiket a helyzet bizonytalansága miatt.
Lydia Boussour, az EY vezető közgazdásza arra számít, hogy a vámok, a növekvő pénzpiaci bizonytalanság és a csökkenő állami kiadások hatására a munkaerőpiac a vártnál nagyobb lassulás elé néz. Előrejelzése szerint az év végére az amerikai munkanélküliség 5 százalékra nőhet.