Kreml: Az Európai Unió továbbra is a konfliktus eszkalálása mellett döntött | Demokrata

"Az európaiak továbbra is a szankciós kudarcok irányába haladnak, hűen ahhoz a meggyőződéshez, hogy elengedhetetlen a háború folytatása" - nyilatkozta Peszkov.
"Az európaiak nézetei éles ellentétben állnak azzal a hozzáállással, amely arra ösztönöz, hogy Ukrajna körüli megoldásokat keressünk, és ezt jelenleg közösen, az amerikaiakkal együttműködve tesszük" - fűzte hozzá.
A szóvivő nyilatkozata alapján Oroszország "nem ismeri el" az EU-val való párbeszéd újbóli megkezdéséhez szükséges feltételeket.
Moszkva reményét fejezte ki, hogy Washington alaposan megvizsgálja az ukrajnai konfliktus mögötti okokat. Az orosz fél szerint az Egyesült Államok valóban törekszik arra, hogy feltárja a konfliktus gyökereit, és ezt a szándékot pozitívan értékelik. Azt is kiemelték, hogy üdvözlik Washington elköteleződését a kétoldalú kapcsolatok megújítása iránt.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője nemrégiben arra utalt, hogy a héten esély van arra, hogy megállapodás születhessen az ukrajnai konfliktus rendezéséről. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: "Ha ez valóban megtörténik, úgy vélem, hogy a washingtoni kollégám részéről várható egy kis pontosítás. Jelenleg azonban nincsenek információim erről."
A Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes által vasárnap a hétvégére bejelentett tárgyalásokról Peszkov elmondta, hogy ezek a szakértői szintű egyeztetések kezdetét jelentik, amelyben a felek Rijádban megállapodtak.
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere, hétfőn Ankarában tartott közös sajtótájékoztatót török kollégájával, Hakan Fidannal. Lavrov világossá tette, hogy Oroszország csak akkor hajlandó leállítani a harci cselekményeket Ukrajnában, ha a rendezési tárgyalások tartós és érdemi eredményekhez vezetnek. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok álláspontja az, hogy először azonnal be kellene fejezni a tűzharcot, el kell hagyni a harci érintkezési vonalat, és csupán ezt követően lehetne elgondolkodni a további lépéseken.
"Folyamatosan hangsúlyoztuk, hogy ez a verzió nem találkozik az elvárásainkkal. Ezt a változatot már teszteltük 2022 áprilisában Isztambulban" - nyilatkozta.
Az elnök, Vlagyimir Putyin, kifejezte, hogy nyitottak vagyunk a párbeszédre Ukrajnával, Európával és mindazokkal, akik jó szándékkal kívánják elősegíteni a béke megteremtését. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a harci tevékenységek leállítása csak akkor lehetséges, ha a tárgyalások olyan megbízható és tartós eredményeket hoznak, amelyek Oroszország érdekeit is szem előtt tartják.
Újra hangsúlyozta, hogy "figyelembe kell venni a helyszínen kialakult realitásokat", és határozottan elutasította Ukrajna NATO-tagságát. Rámutatott, hogy Kijev szövetségbe való felvételét Trump többször is nyilvánosan elhibázott döntésnek tartotta, és kijelentette, hogy ha ő irányította volna az országot ebben az időszakban, nem engedte volna meg ezt a lépést.
"Ukrajna NATO-ba való integrálása az egyik legfontosabb tényezője annak, ami jelenleg zajlik, és ezzel kapcsolatban kétség sem férhet hozzá" - nyilatkozta Lavrov.
Rjabkov, az orosz külügyi tárca helyettes vezetője a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a rijádi tárgyalások során kifejtett orosz álláspont szerint a hosszú távú megoldás nélküli tűzszünet csupán a harcok gyors újbóli kirobbanásához vezet. Ez pedig nemcsak a konfliktus újrakezdését vonja maga után, hanem súlyos következményekkel is járhat, beleértve az amerikai-orosz kapcsolatokra gyakorolt hatását is. Rjabkov arra is felhívta a figyelmet, hogy az amerikai fél a tűzszünet mihamarabbi elérésére törekszik, azonban szerinte ez önmagában nem elegendő megoldás a helyzet kezelésére.
A külügyminiszter-helyettes "hosszú távú megoldás" megtalálásának fontosságát hangoztatta, amelynek szükségszerűen magában kell foglalnia a konfliktus kiváltó okainak megszűntetését. Ezeket a NATO terjeszkedésében, a 2014-es ukrajnai államcsíny végrehajtásának figyelmen kívül hagyásában, a rendezésről megkötött minszki megállapodások Kijev általi megsértésében, valamint az orosz ajkúak jogainak semmibevételében nevezte meg.
A német választások eredményéről szólva Peszkov azt mondta, hogy a Kreml meglátja, mi történik ezután, de reméli, hogy Berlin "józanabbul" fog viszonyulni a valósághoz.