Kultúrsokkot élt át Londonban, és most felfedi azokat az élményeket, amelyek örökre megváltoztatták az életét.

Nádasdy Ádám legújabb könyvében olyan kérdésekre keresi a választ, mint például: „Miért is vagyunk itt?” A „Londoni levelek” című kötet harminc, 2020 és 2024 között készült levél és esszé gyűjteménye, tele egyszerű, mégis lebilincselő írásokkal. A könyvben közérthető, humorral átszőtt szövegek sorakoznak, amelyek a mindennapok apró örömeit és kihívásait boncolgatják. Nádasdy mesterien bánik a rövid, velős történetekkel, amelyek bár néha könnyednek tűnnek, mélyebb gondolatokat és érzéseket közvetítenek.
Ez a könyv különösen figyelemre méltó, hiszen a szerző az angol mindennapokat egy teljesen új perspektívából tárja elénk. Nádasdy megfogalmazása szerint ennek a különlegességnek az a titka, hogy mi, magyarok, mindig is csodálattal tekintettünk egy olyan kultúrára és hagyományokra, amelyek merőben eltérnek a saját tapasztalatainktól. Az angol olvasók számára azonban valószínűleg nem bírnak ugyanazzal a varázslattal és újdonsággal ezek a szövegek, mint nekünk, hiszen számukra a mindennapi élet részei.
Szó sincs híradószerű, száraz leírásokról, de még útikönyvhöz sem hasonlítható a kötet. Képzeljük el, hogy egy barátunknak mesélünk a nyaralásunkról, és az élményekről, amelyeket egy idegen országban tapasztaltunk ottlétünk alatt. Nádasdy is éppen így írta ezeket a történeteket: tulajdonképpen egy barátját (ebben az esetben az olvasót) avatja be az élményekbe, amelyeket egy új kultúrában szerzett.
Mivel a szövegek különálló esszék, nem pedig egy regény részei, önálló értékkel bírnak. Azonban, ha csak egy-két levelet merítünk a gyűjteményből, csupán az angol élet egy kis részletét kapjuk kézhez. Ahhoz, hogy valóban megértsük, milyenek is a britek valójában, célszerű az egész kötetet alaposan végigolvasni, hogy a színes és változatos képet teljes egészében felfedezhessük.
Íme egy egyedi átfogalmazás: Az olvasó úgy lép be a szövegek világába, ahogyan azt Nádasdy megálmodta: ezzel kezdetét veszi egy közös felfedezőút.
A szövegek stílusa letisztult és könnyen emészthető, így az olvasó szinte észrevétlenül merülhet el a történetekben. A londoni helyszínek élénk képei könnyedén megelevenednek előttünk, különösen, ha már jártunk a városban. Akik pedig meglátogatták London varázslatos utcáit, tudják, hogy Nádasy Ádám angliai élményei valójában nagyon is ismerős szituációk – csupán addig tűnnek szokatlannak, amíg a magyar ember nem tapasztalja meg a londoni élet ritmusát.