Küszöbön áll az új gázszerződés Törökországgal, hiszen Szijjártó Isztambulban folytat tárgyalásokat. A részletek és a megállapodás mibenléte már közel van a véglegesítéshez.
Egy új és jelentős földgázimport-megállapodás készül teret nyerni Magyarország és Törökország között, amely lehetőséget teremt arra, hogy a korábbiaknál bőségesebb mennyiségű török gáz áramoljon hazánkba. Az MVM CEEnergy aktívan tárgyal a török állami gázipari óriással, a Botasszal, hogy a két ország közötti energetikai együttműködést tovább mélyítse.
Fritsch László, az MVM CEEnergy vezérigazgatója egy isztambuli energetikai konferencián elmondta, a tervezett 2025-ös megállapodás lényegesen nagyobb gázmennyiség behozatalát célozza meg, mint a 2023-ban kötött szerződés, mely 300 millió köbméter gáz importját rögzítette. Az akkori mennyiség Magyarországon csupán 5-6 téli nap szükségleteit fedezte.
A megállapodás jelentősége nem csupán a mennyiségi aspektusokban rejlik: a 2023-as szerződés aláírása Recep Tayyip Erdoğan török elnök augusztusi látogatásával van összefüggésben. Törökország szerepe a földgázpiacon kiemelkedő, hiszen bár az ország maga is importál energiaforrásokat, jelentős szereplője a gázszállításnak is. Különösen fontos, hogy orosz gázt közvetítenek, amely a Török Áramlat gázvezeték révén jut el a célállomásaihoz, kikerülve Ukrajnát.
Fritsch a konferencián hangsúlyozta, Magyarország nem támaszkodhat kizárólag LNG-szállítmányokra, az orosz gáz pedig továbbra is versenyképes opcióként van jelen az energiamixben.
A külügyminiszter a mai nap folyamán Isztambulból jelentkezett be, ahol Törökország, Azerbajdzsán, Bulgária és Szerbia energiaügyi minisztereivel egyeztetett a kialakult helyzetről. A megbeszélések folytatásáról és részleteiről későbbre ígért tájékoztatást, ugyanakkor valószínű, hogy egy új gázszerződés van a láthatáron.