Magyar kutatók új perspektívából közelíthetik meg a skizofrénia kialakulásának rejtélyeit, és ezzel hozzájárulhatnak a betegség mélyebb megértéséhez.


Súlyos váddal perelték be a debreceni klinikát a csodafiú szülei: a beleegyezésük nélkül műtötték meg Benit

A skizofrénia az idegrendszer fejlődése során kialakuló betegség, amely hátterében genetikai és környezeti tényezők együttese áll. A kórfolyamat biológiai mechanizmusainak feltárása azonban még nem teljes. A Szegedi Biológiai Kutatóközpontban most ennek feltérképezésére indult kutatás.

A vér-agy gát egy rendkívül fontos védelmi vonal az agy és a vérkeringés között, amely lehetővé teszi a szükséges tápanyagok és anyagok szabályozott áramlását. E gát megfelelő működése elengedhetetlen az agy belső egyensúlyának megőrzéséhez. Amikor ez a védelmi rendszer megsérül, káros anyagok és immunsejtek szabadon bejuthatnak az agyba, ami számos idegrendszeri rendellenességhez, például skizofréniához vezethet. Különösen aggasztó, hogy a terhesség alatt jelentkező fertőzések okozta anyai immunválasz, illetve a serdülőkori kannabisz-használat mind jelentős kockázati tényezők a betegség kialakulásában.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által 50 millió forintos támogatással elindított B3phrenia-projekt fő célja a skizofrénia kockázati tényezőinek a vér-agy gátra gyakorolt hatásainak alapos vizsgálata. A kutatás arra is fókuszál, hogy feltárja azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a skizofréniára való hajlam kialakulásához vagy éppen ellenkezőleg, a betegség ellenálló képességének megőrzéséhez.

A kutatás során vizsgálják a biológiai nemekre jellemző molekuláris változásokat, és azt, hogy a vér-agy gát miként alkalmazkodik a kockázati tényezőkhöz. Komplex állatmodellek és skizofréniás betegekből származó őssejtek felhasználásával a kutatók célja a kannabisz, a biológiai nemek és a vér-agy gát működése és szerkezeti változásai közötti összetett kapcsolatok feltárása.

Az újonnan szerzett tudás jelentős mértékben hozzájárul a skizofréniával szembeni ellenálló képesség és a hajlam mélyebb megértéséhez. A projektet egy tapasztalt és sokszínű kutatócsoport irányítja, akik az orvosbiológia területén szerzett széleskörű ismereteikkel és korszerű módszereikkel állnak elő. A kutatás célja az egyéni biológiai eltérések feltárása, valamint a betegek biológiai jellemzői alapján történő aprólékos csoportosítás, amely elősegíti a személyre szabott kezelési megközelítések kidolgozását.

Related posts